"Rolą FEI jest zapewnienie pełnej integralności konkurencji i zasad fair play, a jednocześnie zapewnienie, że prawa sportowca są w pełni chronione." - powiedział sekretarz generalny FEI Ingmar De Vos. "Jako międzynarodowy organ zarządzający, FEI nie może pozwolić ani sankcjonować sytuację, kiedy sportowcy będą kiedykolwiek skazani bez odpowiednich możliwości aby się bronić. Jest to oczywiście godne ubolewania, na każdym poziomie, gdy badanie potwierdza obecność srodków zabronionych, ale FEI musi przestrzegać należytego procesu w interesie wszystkich zaangażowanych stron." dodał.

Po potwierdzeniu pozytywnego wyniku badania próbki, obowiązkiem FEI jest udowodnienie przed Trybunałem, że nastąpiło naruszenie przepisów antydopingowych i kontrolowanego leczenia koni (po angielsku Equine Anti-Doping and Controlled Medication Regulations – EADCMR). Jest to jednak dopiero początek procesu. W przypadku tymczasowego zawieszenia osoby odpowiedzialnej (Person Responsible - PR), nałożonego w następstwie pozytywnego wyniku badań, może się ona ubiegać w dowolnym momencie o wstępne przesłuchanie w celu uchylenia tymczasowego zawieszenia. Osoba odpowiedzialna ma prawo zakwestionować przed Trybunałem pozytywne wyniki badań, w tym również samej procedury pobierania i analizy próbek. Ma również prawo do złożenia oświadczenia wyjaśniającego obecność substancji zabronionej w celu zmniejszenia lub wyeliminowania nałożonych na nią sankcji.

Stwierdzenie, czy doszło do naruszenia wspomnianych przepisów może zostać wykonane tylko raz po czym sprawa powinna być rozpatrzona przez Trybunał. Tylko wtedy, gdy Trybunał potwierdzi w swojej ostatecznej decyzji, że doszło do naruszenia zasad EADCMR, można zastosować automatyczną dyskwalifikację PR z konkursu. Trybunał może też nałożyć na PR inne sankcje.

FEI jest sygnatariuszem kodeksu Światowej Agencji Antydopingowej (The World Anti-Doping Agency – WADA) i musi przestrzegać stworzonych przez nią zasad, które obejmują prawo do rzetelnego procesu. Wszystkie zaangażowane strony muszą mieć czas na przygotowanie swoich uwag w celu właściwej obrony. Sygnatariusze Kodeksu WADA zobowiązani są do stosowania tych samych zasad. Sporty z udziałem zwierząt muszą również być zgodne z kodeksem WADA .

Tyle wyjaśnień ze strony FEI. Czy rozwiewają one wszystkie wątpliwości narosłe wokół spraw związanych z walką z dopingiem w sporcie jeździeckim? Z pewnością nie. Na przykład nie odnoszą się w żadnym punkcie do dziwnych praktyk stosowanych przez FEI w przypadku arabskich jeźdźców, którym zdarzyło się „zaliczyć wpadkę dopingową” w roku olimpijskim. Mimo to bez przeszkód wzięli udział w tej prestiżowej imprezie.