W dniach 16 - 29 sierpnia 2008 w KJ Huzar odbyło się zgrupowanie sportowe, w ramach którego uczestnicy:

  • pogłębiali wiedzę praktyczną i teoretyczną w zakresie ujeżdżenia i skoków,
  • w ramach warsztatów psychologicznych dowiedzieli się jak radzić sobie ze stresem przed zawodami,
  • na wykładzie z weterynarii zapoznali się z najczęstszymi chorobami koni i sposobem prawidłowej opieki nad koniem,
  • zapoznali się ze sposobem dobierania siodła do konia, jeźdźca i wykonywanej pracy,
  • i co najważniejsze - ponieważ jazda konna jest sportem eleganckim - od jeźdźca i konia wymagana jest dyscyplina kosmetyczna. Młodzi jeźdźcy poznali aktualne zasady dbania o wygląd konia i jeźdźca.

WYKŁADOWCY I TRENERZY

UJEŻDŻENIE:

  • Wacław Pruchniewicz
  • Dorota Kaczmarczyk
  • Marek Samsel
  • Ksenia Samsel

SKOKI

  • Grzegorz Kubiak
  • Marek Samsel
    Wykładowcy
    • Wacław Pruchniewicz (ujeżdżenie oraz teoria na odznaki),
    • Krzysztof Niecko skoki teoria oraz przepisy jeździeckie. Przewodniczący Kolegium Sędziów PZJ,
    • dr Piotr Szpotański – członek komisji weterynaryjnej PZJ, lekarz z uprawnieniami FEI,
    • Olga Beck Psycholog sportu - "warsztaty" radzenia sobie w sytuacjach współzawodnictwa sportowego,
    • Ksenia Samsel – kosmetologia, ujeżdżenie,
    • Paweł Kostrzewa – wykład i ćwiczenia - „Jak dobierać i pielęgnować sprzęt jeździecki”.

RELACJA
Wszystkich uczestników zgrupowania w dniu rozpoczęcia podzieliliśmy na 6 grup jeździeckich. Ku naszemu miłemu zdziwieniu aż trzy grupy na srebrną odznakę, jedną na brązową i dwie w fazie dużych starań na brązową. Atmosfera była mocno "sportowa". Uczestnicy starali się pokazać z jak najlepszej strony. W niedzielę i poniedziałek odbyły się jazdy weryfikujące selekcję do poszczególnych grup jeździeckich.
We wtorek mocno wyczekany przyjazd trenera i czołowego zawodnika reprezentacji Polski pana Grzegorza Kubiaka. Oj było na co czekać. Pan Kubiak rzeczywiście okazał się wspaniałym trenerem oraz zawodnikiem z olbrzymim doświadczeniem. Młodzież doprawdy miała rzadko spotykaną możliwość treningu z takim mistrzem.

Jeźdźcy mieli połączoną teorię z treningami. Po intensywnych ćwiczeniach z Panem Kubiakiem duża dawka teorii ujeżdżenia. Ksenia Samsel starała się pokazać jak ujeżdżenie wcale nie musi być "czarną magią". Nie dlatego, że ujeżdżenie jest łatwe, ale dlatego, że łatwo jest wyjaśnić jego zasady. Bez względu na stopień zaawansowania w jeździe, podstawy ujeżdżenia są zawsze takie same. "Sześć, ściśle ze sobą powiązanych zasad klasycznego ujeżdżenia: regularność chodów, elastyczność i rozluźnienie, kontakt (i przyjęcie wędzidła), impuls (dynamika ruchu), wyprostowanie, zebranie (zaangażowanie zadu i lekkość przodu) – przeplata się ze sobą w miarę jak postępuje trening. Każda z nich powinna być interpretowana osobno i zastosowana w odpowiedniej kolejności, aby doprowadzić do wyszkolenia konia ujeżdżeniowego." - to tylko wstęp do tego z czym mieli okazję zapoznać się uczestnicy.

Od czwartku rano, młodzież poznawała tajniki sędziowania w ujeżdżeniu. Na przykładzie przejazdu konkursowego Marka Samsela na Wadisie, analizowana była każda figura na czworoboku.
Uczestnicy mieli możliwość pierwszy raz w życiu wypełniać arkusze sędziowskie. Trzeba przyznać, iż zaskakująco dobrze im to wychodziło.
Słabsze grupy trenowały z instruktor Krystyną Musiałek, zaś grupy zaawansowane z panią Trener Dorotą Kaczmarczyk.
Pani Trener jak zwykle wykazała się dużą wiedzą i cierpliwością. Młodzież była zachwycona.

W piątek od rana treningi skokowe z Markiem Samselem. Uczestnicy ćwiczyli parkur obowiązujący na egzaminach na odznaki. Wieczorem zaś mieliśmy możliwość bardzo ciekawej konwersacji z p. Krzysztofem Niecko.
Sobota była dniem odpoczynku dla koni. Cały dzień poświęcony został wykładom ze skoków, które prowadził sam Krzysztof Niecko. Pełnoletni uczestnicy mieli możliwość zdobycia uprawnień sędziowskich - sędziego jeździectwa w skokach przez przeszkody. Gratulujemy zdanych egzaminów!
W niedzielę od rana znów praca na czworoboku. Trener Kaczmarczyk ćwiczyła elementy z programów na odznaki. Byliśmy zachwyceni panią Dorotą.
Popołudniu odbyły się warsztaty z psychologii sportu. Młodzież miała zajęcia z psycholog Olgą Beck. „Warsztaty radzenia sobie w sytuacjach współzawodnictwa sportowego”:

1. Wprowadzenie do psychologii sportu.
2. Profil mistrza.
3. Wyznaczanie celów i motywacja.
4. Stres.
5. Zawody.

W poniedziałek od rana konsultacje z trenerem klasy mistrzowskiej - Wacławem Pruchniewiczem. Treningi i popołudniu teoria. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Tym bardziej, że następnego dnia treningi zaczęły się już przed śniadaniem.
Ledwie zdążył wyjechać pan Pruchniewicz zaczęły się warsztaty z panem Pawłem Kostrzewą dot. budowy konia a indywidualnego dopasowania siodeł do kłębów i grzbietów końskich. Każdy mógł sprawdzić czy jego koń ma jak wygodnie nas nosić. Jak można dokonać korekty bez wymiany siodła na nowe. Niektórzy mieli nawet możliwość dopchania poduszek na miejscu. Pan Paweł wykazał się olbrzymią wiedzą i doświadczeniem.

Środa była ciężkim dniem dla p. Marka Samsela. Zorganizowaliśmy egzaminy wstępne na brązowe odznaki. I okazało się, że mimo wielu dni ćwiczeń nasza młodzież nie potrafiła samodzielnie przejechać czworoboku. Pan Marek postanowił wszystkim "łopatologicznie" pokazać figury na czworoboku. Wszyscy chodzili za nim gęsiego, a on dokładnie instruował każdy ruch.
Myślę, że dzięki temu ćwiczeniu większość zdających na brązową odznakę, egzamin przeszli pomyślnie!
Wieczorem odbył się bardzo profesjonalny wykład doktora Szpotańskiego dot. wpływu sportu na zdrowie konia.
Dzień Egzaminu!
Mnóstwo stresu i przygotowań. Od rana ruch w stajni i na czworoboku. Egzaminy trwały 8 godzin. Wśród uczestników zgrupowania, tylko czterem osobom nie powiodło się i to na ogół w jednej części.


Gratulujemy wszystkim szczęśliwym posiadaczom odznak.
Życzymy rozwoju kariery jeździeckiej i do zobaczenia na następnym zgrupowaniu!

Ksenia Samsel