Po zmianach w stadninach koni arabskich wśród zapowiedzi różnych działań padła również ta  „Aukcja Pride of Poland w tym roku się odbędzie”, co wcześniej nie było pewne; niektórzy wręcz twierdzili, że najpierw trzeba odbudować hodowlę, że nie będzie co wystawić na sprzedaż bez dalszego zubożenia stada matek itp. itd, ale …. jeśli raz wypadniesz z rynku wrócić będzie trudno. Długo czekaliśmy na bardziej konkretne informacje niż termin -  9-12 sierpnia w Janowie Podlaskim.

 

 

We wtorek 25 czerwca br. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa miał miejsce briefing prasowy Dyrektora Generalnego KOWR Henryka Smolarza z udziałem przedstawicieli SK Janów Podlaski i SK Michałów, podczas którego omówiono przygotowania do tegorocznych Dni Konia Arabskiego.

Program Dni Konia Arabskiego 2024 przedstawia się następująco:

9-11.08 (piątek – niedziela) Narodowy Pokaz Koni Arabskich, 11.08. (niedziela) Aukcja Pride of Poland i 12.08.(poniedziałek) Summer Sale oraz – wracające po latach - Parady Hodowlane w Janowie - 12.08 i w Michałowie -13.08.; w Janowie przewidziane są również imprezy towarzyszące.

 

Najważniejszą informacją, na którą czekali hodowcy, kupcy i miłośnicy koni arabskich, była lista koni oferowanych na obie aukcje. Stadniny i doradcy – Anna Stojanowska, Marek Trela i Jerzy Białobok, którzy zobowiązali się pomóc stadninom - mieli ciężki orzech do zgryzienia, o czym tak mówiła Anna Stojanowska: …”w tym roku na Pride of Poland w ramach oferty głównej zostanie wystawionych 15 klaczy oraz trzy ogiery, a na aukcji 12 sierpnia, w ramach oferty dla osób "o właściwie każdym poziomie portfela" - ok. 30 koni, zarówno klaczy, jak i ogierów. (…) - W tym roku uznaliśmy, że ta oferta musi by wąska, nieliczna, po to, żeby przywróci ludziom wiarę w to, że jakość ma wartość limitowaną i tylko nieliczni mogą dostąpi przywileju kupienia tak dobrego konia. To bardzo trudne zadanie: połączy odpowiedź na zapotrzebowanie na to, żeby ta aukcja przyniosła finansowe sukcesy, a jednocześnie zachowa niezbędny zasób genetyczny w stadninie i utrzyma status quo hodowli. Tak, aby żaden koń sprzedany na tej aukcji nie był wyłomem, wyrwą czy stratą dla hodowli..."

 

I tak na liście (w załączeniu) znalazły się łącznie 52 konie 18 na Pride of Poland i 34 na Summer Sale - SK Janów Podlaski 15 koni (6+9); SK Michałów 15 (5+10); SK Białka 3 (1 +2) i hodowcy prywatni 19 (6 +13).

Wartością „dodaną” będzie na pewno katalog aukcyjny, do którego zdjęcia robił …. Stuart Vesty, nazywany często „magiem obiektywu”.

 

Czy zaprezentowana lista spełni te oczekiwania wszystkich – zobaczymy w sierpniu.

 

Informacje dotyczące zgłaszania koni na czempionat, warunków aukcji i biletów dla publiczności dostępne są na stronie : TUTAJ

 

fot. Stuart Vesty