Igrzyska Olimpijskie w Paryżu coraz bliżej i powoli kończy się czas na to, by pary chcące w nich wystartować zdobyły wymagane kwalifikacje.

 

 

Dokładnie do 24 czerwca (poniedziałek) zawodnicy i konie mają czas by zdobyć ostatnie minima kwalifikacyjne (MER – Minimum Eligibity Requirements) wymagane przez Międzynarodową Federację Jeździecką. Przed trwającymi w ten weekend zawodami CSIO4* w Sopocie po trzy MER miało 9 polskich par. Niestety nie wszystkie będą brane pod uwagę z różnych przyczyn. Jak wiadomo Wojciech Wojcianiec nie startuje już na wałachu Chintablue, który po raz ostatni na międzynarodowych parkurach był widziany prawie rok temu podczas zawodów kwalifikacyjnych do IO w Pradze. Dwa inne konie mają przerwę od startów w zawodach międzynarodowych od lutego tego roku co także oznacza, że raczej nie znajdą się na liście trenera kadry Jana Vinckiera. A mowa o klaczy Stakkato Lazar dosiadanej przez Tomasza Miśkiewicza i wałachu Diaroubet, na którym startuje Andrzej Opłatek.

Warto więc przyjrzeć się bliżej wynikom 6 par, które pozostają w grze o wyjazd do Paryża. W zestawieniu wymienione są rezultaty uzyskane od początku 2024 roku w konkursach 150 cm i 155 cm – liczba startów oraz wyniki punktowe. Nie wszystkie konkursy zaliczane były do Longines Ranking, co nie oznacza, że były one dużo łatwiejsze od tych rankingowych.


 

Adam Grzegorzewski i wałach Issem

  • 155 cm: 2 starty z wynikami 0 pkt. (GP Vejer de la Frontera CSI4*), 4 pkt (GP Arezzo CSI4*)
  • 150 cm: 6 startów z wynikami 4 pkt (GP Oliva CSI3*), 0 pkt. (Vejer de la Frontera CSI4*), 8 pkt. (Vejer de la Frontera CSI4*), 12 pkt. (Vejer de la Frontera CSI4*), 4 pkt. (Vejer de la Frontera CSI4*), 0 pkt. (Arezzo CSI4*)

Dawid Kubiak i wałach Flash Blue B

  • 155 cm: 4 starty z wynikami 0 pkt (GP Linz CSI3*), 4pkt. (GP Szilvásvárad CSI3*), 12 pkt (PŚ Szilvásvárad CSI3*), 9 pkt. (GP Mâcon Chaintré CSI4*)
  • 150 cm: 1 start z wynikiem 4 pkt (Mâcon Chaintré CSI4*)

Michał Tyszko i ogier Colinero

  • 155 cm: 3 starty z wynikami 8 pkt. (GP Szilvásvárad CSI3*), 4 pkt. (PŚ Szilvásvárad CSI3*), 0 pkt. (GP Drammen CSIO3* - 1 miejsce).

Marek Lewicki z klaczą La Pezi

  • 155 cm: 3 starty - rezygnacja (Vejer de la Frontera CSI4*), 12 pkt. (GP Linz CSI3*), 4 pkt (PŚ Szilvásvárad CSI*)
  • 150 cm: 7 startów - 8 pkt., 16 pkt., 0 pkt., 14 pkt., 12 pkt., 9 pkt. (wyniki podczas CSI4* Vejer de la Frontera), 4 pkt. (CSI3* Linz)

Andrzej Opłatek i klacz Zero K

  • 155 cm: 11 startów – 0 i 8 pkt. (Lipsk CSI5*), 13 i 8 pkt. (2x GP Vejer de la Frontera CSI4*), 4 pkt. (GP Bedizzole CSI3*), 8 pkt. (GP Busto Arsizio CSI3*), rezygnacja (GP Gorla Minore CSI3*), 5 pkt. (GP Nancy CSI3*), 8 pkt. (GP Montefalco CSI4*), 4 pkt. (GP Szilvásvárad CSI3*), 0 pkt. (PŚ Szilvásvárad CSI3*), 8 pkt. (GP St Tropez CSI3*)
  • 150 cm: 7 startów: 0 pkt., 4 pkt., 0 pkt., 0 pkt. 4 pkt. (Vejer de la Frontera CSI4*), 4 pkt. (Gorla Minore CSI3*), 8 pkt. (St Tropez CSI3*)

Maksymilian Wechta i ogier Chepettano

  • 155 cm: 4 starty – 8 pkt. (GP Vejer de la Frontera CSI4), 4 pkt. (GP Linz-Ebelsberg CSI3*), 6 pkt. (GP Bourg en Bresse CSI4*), 4 pkt. (GP Mâcon Chaintré CSI4*)
  • 150 cm: 7 startów – 0 pkt., 0 pkt., 12 pkt., 10 pkt. (Vejer de la Frontera CSI4*), 0 pkt. (Linz-Ebelsberg CSI3), 0 pkt. (Bourg en Bresse CSI4*), 0 pkt. (Mâcon Chaintré CSI4*)


 

Podane wyżej wyniki miały miejsce przed CSIO4* w Sopocie. Wczoraj rozegrany został konkurs Pucharu Narodów, który był kolejną szansą na zdobycie MER. Również w niedzielnym GP pary będą miały możliwość zdobycia wymaganego minimum. Jak już wszyscy wiemy reprezentacja Polski zajęła w PN 7 miejsce kończąc zmagania z wynikiem 14 pkt. Kolejne dobrze przejazdy do swoich „statystyk” startów w konkursach 155 cm dodali Dawid Kubiak na wałachu Flash Blue B (0/4) oraz Michał Tyszko na ogierze Colinero (1/5) i obok tych par trener kadry nie będzie mógł przejść obojętnie przy wyborze składu na IO. Również Cassandra Orschel z klaczą Dacara E spisała się bardzo dobrze kończąc pierwszy nawrót z jedną zrzutką, a drugi pokonując bezbłędnie. Tym samym para ta zdobyła trzecią wymaganą kwalifikację do Igrzysk. Marek Lewicki na klaczy La Pezi ukończył swoje przejazdy z wynikiem 9 pkt. oraz 16 pkt. i te wyniki nie liczyły się do klasyfikacji zespołu w Pucharze Narodów. Czy przekreślą one szanse tej pary na start w Paryżu? To się okaże za jakiś czas.

 

Po uzyskaniu MER-a przez Cassandrę, Jan Vinckier będzie mógł wybierać spośród 7 par. Można się spodziewać, że decyzja kto pojedzie do Paryża zapadnie po zawodach w Sopocie. Ostateczny termin zgłoszeń to 8 lipca 2024 i do tego dnia krajowe federacje muszą przesłać do FEI listę zawodników i koni. Trzy pary z tej grupy zbierały doświadczenie podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Europy: Adam Grzegorzewski i Issem, Cassandra Orschel i Dacara E oraz Maksymilian Wechta z Chepettano, którzy mają za sobą także start w Mistrzostwach Świata w 2022 roku. Klacz Zero K także brała udział w ME w Mediolanie, ale pod reprezentantem Danii Kasper H. Hansenem. Marek Lewicki ma za sobą jeden start w MŚ w 2014 roku. Dawid Kubiak reprezentował Polskę podczas Finału Pucharu Świata w 2017 roku. Dla Andrzeja Opłatka i Michała Tyszko start w IO byłby debiutem w tak poważnych zawodach w kategorii seniorów.

 

Przypomnijmy, że na IO mogą pojechać 4 pary w tym jedna rezerwowa. Zarówno w konkursie zespołowym jak i indywidualnym wystartować mogą po 3 pary reprezentujące dany kraj. Jako pierwszy zostanie rozegrany konkurs zespołowy (3 pary – wszystkie wyniki się liczą). Po dwóch dniach przerwy odbędzie się kwalifikacja do finału indywidualnego, w której mogą także wystartować 3 pary z danego kraju. Ale jest możliwa zamiana jednej z nich na rezerwową. Więcej o zasadach i dniach rozgrywania poszczególnych konkursów napiszemy wkrótce.