Kolka – to sÅ‚owo w sposób w peÅ‚ni zasÅ‚użony budzi prawdziwÄ… trwogÄ™ w krÄ™gu ludzi zwiÄ…zanych z koÅ„mi. Nic dziwnego, jest to bowiem objaw, mogÄ…cy Å›wiadczyć o bardzo poważnym schorzeniu, które może stać siÄ™ nawet przyczynÄ… Å›mierci konia. Choć zdawaÅ‚oby siÄ™, że kolka u konia to prawdziwy „klasyk” jeÅ›li chodzi o repertuar koÅ„skich problemów zdrowotnych i każdy z zapytanych koniarzy odpowie bez zajÄ…kniÄ™cia jak zachowuje siÄ™ takie zwierzÄ™, to jednak nie wszystkie objawy sÄ… oczywiste. Kiedy wobec tego możemy podejrzewać, że koÅ„ ma kolkÄ™?

 

 

Każda kolka to śmiertelne zagrożenie dla konia

Z uwagi na specyfikÄ™ budowy ukÅ‚adu pokarmowego konia, jest on wyjÄ…tkowo narażony na wystÄ™powanie poważnych i szybko postÄ™pujÄ…cych schorzeÅ„ w jego obrÄ™bie. Odpowiada za to przede wszystkim brak odruchu wymiotnego oraz anatomia narzÄ…dów ukÅ‚adu trawiennego peÅ‚na newralgicznych punktów. Morzysko ma tendencjÄ™ do komplikowania swojego przebiegu przez nawarstwianie siÄ™ kolejnych powikÅ‚aÅ„ – poczÄ…wszy od tych zwiÄ…zanych z samym przewodem pokarmowym, a skoÅ„czywszy na poważnych zaburzeniach stanu ogólnego, prowadzÄ…cych do Å›mierci. Nawet z pozoru lekka kolka, którÄ… można stosunkowo Å‚atwo rozwiÄ…zać, jeÅ›li nie zostanie wÅ‚aÅ›ciwie zaopatrzona, może rozwinąć siÄ™ w schorzenie wymagajÄ…ce interwencji chirurgicznej i wÄ…tpliwe w rokowaniu. Dlatego też pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować objawów mogÄ…cych nasuwać podejrzenie, że koÅ„ może cierpieć z powodu morzyska. Zawsze też w takim przypadku należy wezwać na miejsce lekarza weterynarii, pamiÄ™tajÄ…c o tym, że zbÄ™dna zwÅ‚oka może nie tylko kosztować znacznie wiÄ™cej pieniÄ™dzy zwiÄ…zanych z leczeniem, ale przede wszystkim kosztować może życie zwierzÄ™cia.

 

 

Czym różni siÄ™ kolka od morzyska

W pierwszej kolejnoÅ›ci warto rozróżnić te dwa pojÄ™cia, które czÄ™sto bywajÄ… używane zamiennie. Kolka w rzeczywistoÅ›ci już sama w sobie jest objawem. Definiowana jest jako ból pochodzÄ…cy z narzÄ…dów poÅ‚ożonych w jamie brzusznej. Morzysko natomiast jest schorzeniem odnoszÄ…cym siÄ™ tylko do narzÄ…dów przewodu pokarmowego i towarzyszy mu mocno nasilona bolesność. W zwiÄ…zku z powyższym termin „morzysko” jest węższy od pojÄ™cia „kolka”, bo ogranicza siÄ™ tylko do przewodu pokarmowego. Z kolei kolka obejmuje dosyć szeroko schorzenia narzÄ…dów poÅ‚ożonych w jamie brzusznej. KoÅ„ może wiÄ™c cierpieć z powodu kolki jelitowej, ale także jajnikowej czy nerkowej. Każde morzysko jest kolkÄ…, ale nie każda kolka bÄ™dzie równoczeÅ›nie morzyskiem.
W tym artykule skupimy się jednak na schorzeniach związanych z przewodem pokarmowym, używając zamiennie słowa morzysko i kolka.

 


 Posmutnienie może być objawem rozwijajÄ…cego siÄ™ morzyska

 

Niepokój

W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków konie cierpiÄ…ce na morzysko, z powodu dużej bolesnoÅ›ci, sÄ… niespokojnie, mogÄ… nawet wyglÄ…dać na zdezorientowane. Zwykle chodzÄ… nerwowo po boksie, oglÄ…dajÄ…c siÄ™ na boki, kÅ‚adÄ…c siÄ™ i tarzajÄ…c. Niepokój może być tak silny, że konie zaczynajÄ… zachowywać siÄ™ w bardzo gwaÅ‚towny sposób. Czasem niepokojowi może również towarzyszyć nerwowe wywijanie górnej wargi.

 

 

Apatia

Konie z kolkÄ… mogÄ… nie tylko być niespokojne, ale również zachowywać siÄ™ caÅ‚kiem odmiennie, wykazujÄ…c nadmierne uspokojenie i brak zainteresowania tym co dzieje siÄ™ w ich otoczeniu. Czasem apatia przeplata siÄ™ z okresami niepokoju i wzmożonej aktywnoÅ›ci.

 

 

Niechęć do jedzenia

Jest to czÄ™sto jeden z niepokojÄ…cych objawów, które wÅ‚aÅ›ciciel zauważa w pierwszej kolejnoÅ›ci. W zdecydowanej wiÄ™kszoÅ›ci przypadków koÅ„, który cierpi z powodu kolki odmawia przyjmowania pokarmu. Nie wykazuje on zainteresowania przygotowywanÄ… do podania paszÄ…, nie dojada swojej porcji, a czÄ™sto caÅ‚kowicie odmawia przyjÄ™cia pokarmu. ZdarzajÄ… siÄ™ jednak i takie przypadki, że koÅ„ cierpiÄ…cy z powodu kolki poczÄ…tkowo ma zachowany, a nawet zwiÄ™kszony apetyt, by później wraz z rozwojem schorzenia, go stracić. Niechęć do jedzenia u konia, której nie da siÄ™ w żaden sposób wytÅ‚umaczyć, w każdym przypadku powinna skÅ‚onić do bacznego przyjrzenia siÄ™ zwierzÄ™ciu i rozważenia ryzyka rozwijajÄ…cej siÄ™ kolki. Konie cierpiÄ…ce z powodu morzyska w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków odmawiajÄ… również przyjmowania wody.

 


Wszelkiego rodzaju dodatki do paszy, w tym suplementy, wprowadzone zbyt gwałtownie do końskiej diety, mogą skutkować kolką.

 

 

KÅ‚adzenie siÄ™ i tarzanie

Naprzemienne czÄ™ste kÅ‚adzenie siÄ™ i wstawanie oraz nerwowe tarzanie to objawy powszechnie kojarzone z morzyskiem u koni. ZwierzÄ™ może wykonywać te czynnoÅ›ci z różnÄ… czÄ™stotliwoÅ›ciÄ…, która zależy zwykle od natężenia bolesnoÅ›ci. Niekiedy koÅ„ zachowuje siÄ™ wtedy bardzo gwaÅ‚townie, rzucajÄ…c siÄ™ wrÄ™cz na ziemiÄ™. Może to czynić również podczas oprowadzania go lub lonżowania. ZachowujÄ…c siÄ™ w ten sposób stwarza poważne zagrożenie zarówno dla otoczenia jak i dla samego siebie. Istnieje bowiem wtedy wysokie ryzyko urazów zwiÄ…zanych gÅ‚ównie z otarciami naskórka oraz ranami, szczególnie na gÅ‚owie i koÅ„czynach, wskutek kontaktu z twardym podÅ‚ożem. Niekiedy obrażenia jednak mogÄ… być znacznie poważniejsze, prowadzÄ…c nawet do zÅ‚amaÅ„. Tarzanie siÄ™ jest formÄ… przybierania postawy ulgowej, w której zwierzÄ™ odczuwa mniejszy ból. Niestety wiąże siÄ™ ono u koni cierpiÄ…cych na morzysko z ryzykiem przemieszczenia narzÄ…dów jamy brzusznej, które w wyniku procesu chorobowego mogÅ‚y zmienić nieco swój ksztaÅ‚t i ciężar, a tym samym zaburzyć stosunki panujÄ…ce wewnÄ…trz ciaÅ‚a. W takich przypadkach może nawet dojść do poważnych komplikacji wymagajÄ…cych interwencji chirurgicznej, jak skrÄ™t jelit. KÅ‚adÄ…cy siÄ™ i tarzajÄ…cy koÅ„ ma zwykle zmierzwionÄ… sierść, a w niej i w grzywie i ogonie elementy Å›cióÅ‚ki.

 

 

Nietypowe ruchy i postawy ulgowe

KoÅ„ cierpiÄ…cy z powodu morzyska zwykle nerwowo oglÄ…da siÄ™ na swój brzuch, może siÄ™ nim ocierać o Å›ciany, kopać po nim lub gryźć. Czyni to z różnÄ… siÅ‚Ä… i czÄ™stotliwoÅ›ciÄ…, wszystko zależy od natężenia odczuwanego przez niego bólu. ChcÄ…c zmniejszyć jego natężenie, konie przyjmować mogÄ… również postawy ulgowe. WÅ›ród nich wymienić można klÄ™kanie na nadgarstkach, pozycjÄ™ konia do piÅ‚owania drewna (koÅ„ stoi na wyciÄ…gniÄ™tych przed siebie koÅ„czynach), pozycjÄ™ siedzÄ…cego psa (koÅ„ siedzi na zadzie podobnie jak pies) i leżenie na plecach z brzuchem i koÅ„czynami do góry (tak samo jak pies). KoÅ„ może również przybierać postawÄ™ jak do oddawania moczu, zwykle jednak go nie oddajÄ…c.

 


Konie starsze znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia kolki

 

 

Pocenie siÄ™

Wysokiego stopnia ból powoduje u konia pocenie siÄ™. Jest ono zwykle wprost proporcjonalne do natężenia bolesnoÅ›ci. Może pocić siÄ™ bardzo sÅ‚abo, jedynie zwilżajÄ…c potem skórÄ™, może również pocić siÄ™ tak intensywnie, że caÅ‚e jego ciaÅ‚o jest mokre tak jak gdyby zostaÅ‚o oblane wiadrami wody. Pot może nawet spÅ‚ywać po ciele strugami i kapać na podÅ‚oże. Pojawia siÄ™ wraz z napadem bólowym, a gdy ten przechodzi, koÅ„ schnie, a na jego ciele pozostaje pozlepiana od potu sierść. Gdy ból powraca, pocenie siÄ™ powraca razem z nim. ZwierzÄ™ poci siÄ™ wydzielajÄ…c pot w temperaturze ciaÅ‚a. Jeżeli pot jest zimny, istnieje ryzyko, że jest on jednym z objawów rozwijajÄ…cego siÄ™ wstrzÄ…su.

 

 

Zmiany w parametrach życiowych konia

UmiejÄ™tność dokonywania pomiarów podstawowych parametrów życiowych u konia stanowi bardzo cennÄ… umiejÄ™tność, pozwalajÄ…cÄ… szybko zauważyć, rozwijajÄ…ce siÄ™ zaburzenia stanu ogólnego konia. KoÅ„ z kolkÄ… bÄ™dzie miaÅ‚ w spoczynku zwykle podniesione tÄ™tno i przyspieszone oddechy. W późniejszych stadiach rozwoju morzyska, wraz z coraz wiÄ™kszymi obciążeniami dla organizmu dojdzie do utraty elastycznoÅ›ci skóry w wyniku odwodnienia, zmiany koloru dostÄ™pnych bÅ‚on Å›luzowych (mogÄ… one stać siÄ™ zaczerwienione, a później blade, sine lub w bardzo ciężkim stanie – jagodowe) i wydÅ‚użenia czasu kapilarnego (badanego poprzez uciÅ›niÄ™cie bÅ‚ony Å›luzowej palcem i obserwacjÄ™ czasu powrotu poprzedniego koloru). Warto zapisywać wszystkie swoje pomiary i spostrzeżenia, aby później przekazać je lekarzowi weterynarii, co pozwoli mu uzyskać peÅ‚niejszy obraz zmian w czasie parametrów życiowych zwierzÄ™cia.

 


Zwracajmy uwagę na to czy koń spożywa pokarm z apetytem

 

 

Na co jeszcze zwrócić uwagÄ™?

KsztaÅ‚t boków konia i jego grzbietu może podczas kolki znaczÄ…co siÄ™ zmienić. SÅ‚abizny u zwierzÄ™cia cierpiÄ…cego z powodu morzyska mogÄ… mocniej siÄ™ wypeÅ‚nić, sprawiajÄ…c wrażenie, że zostaÅ‚y napompowane jak balon. Podobnie rzecz może wyglÄ…dać w odniesieniu do klatki piersiowej, która może zostać rozdÄ™ta, a żebra rozszerzone na boki. W takich przypadkach linia grzbietu ulega też nierzadko uniesieniu i uwypukleniu ku górze, co przypomina nieco tak zwany koci grzbiet. Oprócz tego objawem kolki może być również u ogierów zmiana ksztaÅ‚tu i temperatury jÄ…der.

 

Znajomość objawów z jakimi spotkać możemy siÄ™ u koni w przebiegu morzyska jest kluczowa, gdyż pozwala na wczesne ich rozpoznanie i w zwiÄ…zku z tym na szybkÄ… reakcjÄ™. PamiÄ™tajmy, że ta grupa schorzeÅ„ odznacza siÄ™ ogromnym ryzykiem groźnych dla życia powikÅ‚aÅ„. Dlatego też każda osoba zwiÄ…zana z koÅ„mi powinna mieć Å›wiadomość symptomów, na które należy zwrócić szczególnÄ… uwagÄ™, by bez zbÄ™dnej zwÅ‚oki udzielić koniowi pierwszej pomocy i by wezwać na miejsce lekarza weterynarii.