Walka o cenne punkty w konkursie Pucharu Narodów w WKKW i tytuły nowych mistrzów Polski w kategorii juniorów i młodych jeźdźców już wkrótce rozegra się na hipodromie w Morawie podczas 21. edycji zawodów LOTTO Strzegom Horse Trials.

 

 

W programie sportowym poza rozgrywką pucharową znalazło się aż dziewięć konkursów międzynarodowych o poziomie trudności od jednej do czterech gwiazdek, w tym konkursy dla wszystkich kategorii młodzieżowych. Poznamy także nowych mistrzów Polski w kategorii młodych jeźdźców i juniorów. Będzie to również ostatnia szansa na zobaczenie w jakiej formie są reprezentanci Polski, których już niedługo zobaczymy podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

 

Na strzegomskich arenach zameldują się m.in. aktualna Mistrzyni Olimpijska z Tokio i vice Mistrzyni Świata Julia Krajewski oraz dwukrotna Mistrzyni Europy i dwukrotna Drużynowa Mistrzyni Europy Ingrid Klimke.  

 

Na starcie zobaczymy także wszystkich czołowych polskich wkkwistów, którzy będą walczyli o ostateczne nominacje do startu w IO Paryż 2024.  

 

Rywalizacja toczyć się będzie nie tylko o miejsca na podium. Dla niektórych par start w zawodach będzie ostatnią szansą na zdobycie minimalnych wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do udziału w igrzyskach w Paryżu. A dla wielu zawodników konkursów w kategoriach młodzieżowych będzie ważnym etapem przygotowań do Mistrzostw Europy Młodych Jeźdźców i Juniorów w WKKW, które w sierpniu odbędą się w Strzegomiu.

 

Zawody startują w czwartek, 20 czerwca od próby ujeżdżenia. Podczas dwóch pierwszych dni zawodów jeźdźcy wykonają oceniany przez sędziów program w stępie, kłusie i galopie. W sobotę i niedzielę rozegrane zostaną widowiskowe próby terenowe oraz wymagające precyzji i umiejętności technicznych skoki przez przeszkody.

 

- Przez kolejne cztery dni areny morawskiego hipodromu staną się miejscem, gdzie spełniają się marzenia, a talent i ciężka praca przekuwana jest w sportowy sukces. Będziemy świadkami emocjonującej i pełnej zwrotów akcji rywalizacji w dziesięciu konkursach międzynarodowych, w tym w piątym etapie Pucharu Narodów, najbardziej prestiżowym cyklu w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Poznamy również nowych mistrzów Polski w kategorii młodych jeźdźców i juniorów oraz skład polskiej reprezentacji olimpijskiej - mówi Marcin Konarski, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

 

Wstęp na zawody jest bezpłatny. Parking kosztuje 20 zł.

 

W programie:

  • Występy kaskaderów z Apolinarski Group, którzy zaprezentują umiejętności woltyżerskie w pokazie wywodzącej się Kaukazu dżygitówki - stylu, w którym jeździli niegdyś Kozacy. Wszystkie elementy woltyżerki jeździec wykonuje na galopującym koniu. Należą do nich między innymi: zeskakiwanie i przeskakiwanie przez konia, obroty na koniu, podnoszenie leżącej na ziemi czapki, czy też zwisanie z boku konia.
  • Popisy sprawnościowe psów w pokazach agility w wykonaniu zawodników w wrocławskiego klubu Extreme Dog. Na morawskim hipodromie zaprezentują się wybitni polscy zawodnicy – medaliści Mistrzostw Polski i uczestnicy Mistrzostw Europy.
  • Konkursy sprawnościowe z udziałem gwiazd WKKW!!! Topowych zawodnicy spróbują swoich sił w rywalizacji poza jeździeckiej.

 

Fot. Leszek Wójcik