CAVALIADA w obecnej formule odbywa się od 2010 roku. Czy IDEAEXPO.MTP od samego początku odpowiadała za infrastrukturę techniczną tego wydarzenia?
Organizatorem CAVALIADY są Międzynarodowe Targi Poznańskie, a IDEAEXPO.MTP to nic innego jak komórka MTP wyspecjalizowana w aranżacji przestrzeni pod kątem rozmaitych wydarzeń – nie tylko targów, ale także właśnie zawodów sportowych, koncertów, rozmaitych eventów -  Naturalną koleją rzeczy było więc, że to właśnie my zajęliśmy się przygotowaniem infrastruktury technicznej zawodów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że pawilony targowe gościły konie i jeźdźców już od 1994. I już wtedy nasz zespół – zwany wówczas wydziałem budowy stoisk – odpowiedzialny był za wykonanie parkuru wraz z pozostałymi pomieszczeniami niezbędnymi by przeprowadzić międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody.


Proszę powiedzieć jakie przestrzenie tworzą infrastrukturę CAVALIADY.
Sercem zawodów jest oczywiście parkur wraz z trybunami dla publiczności, lożą VIP, pomieszczeniami dla sędziów oraz platformą dla mediów. Całkiem spory fragment pawilonu przeznaczony jest na rozprężalnię. Nie może zabraknąć także stajni podzielonej na boksy. Podczas ostatniej edycji CAVALIADY stajnie zajmowały aż 3 pawilony, co najlepiej pokazuje jak bardzo ta impreza zyskała na popularności. Ale to nie wszystko. Nasza CAVALIADA otwarta jest na szeroką publiczność, ze szczególnym uwzględnieniem poznaniaków. Stąd zawodom sportowym towarzyszą dwie strefy znane pod nazwą CAVALIADA SHOW oraz CAVALIADA TARGI.  Strefa pokazów skierowana jest do całych  rodzin, szkolnych i przedszkolnych grup dzieci  oraz młodzieży. Na potrzeby tego wydarzenia powstaje dodatkowy parkur, na którym odbywają się pokazy i konkursy dla najmłodszych. W ramach targów natomiast budujemy  ponad 100 stoisk, na których miłośnicy jeździectwa znajdą wszystko, co niezbędne do uprawianie tego sportu.

A jak powstaje profesjonalny parkur?
No początek trzeba wytyczyć powierzchnię pod parkur – nasz najczęściej ma wymiary ok. 30 x 70 m i otoczyć go bandą. Następnie należy odpowiednio zabezpieczyć posadzki poprzez wyłożenie folii i specjalnej grubej gumy. Na koniec trzeba wysypać podłoże i odpowiednio je pielęgnować. Równolegle w taki sam sposób przygotowywana jest rozprężania. W międzyczasie powstają trybuny oraz loże VIP, zawieszane są rampy z oświetleniem i nagłośnieniem oraz telebimy. Budowane są także pomieszczenia techniczne i pokoje sędziowskie. Osobne pawilony są adaptowane na stajnie. Każdy koń ma przygotowany swój boks. Przy obsłudze parkuru oraz stajni pracuje liczny personel, w sporej części są to wolontariusze, którzy w zamian za możliwość współtworzenia wydarzenia na światowym poziomie gotowi są poświęcić swój czas. Warto wspomnieć także o przeszkodach, których jest kilkadziesiąt – każda z nich dedykowana jest innemu partnerowi lub sponsorowi. Jako generalny wykonawca infrastruktury mamy oczywiście przeszkodę IDEAEXPO.MTP oraz własny konkurs.

Od samego początku obserwujemy dynamiczny rozwój tego największego w Polsce święta dla miłośników koni. Jakie są źródła tego sukcesu?
Rzeczywiście CAVALIADA z roku na rok staje się coraz większa. Najbardziej spektakularne przyrosty odnotowaliśmy w liczbie zwiedzających. Podczas gdy przed 2010 rokiem zawody konne na MTP oglądało  niecałe 7 tysięcy  osób, to w 2013 było ich blisko 30 tysięcy! Rokrocznie rośnie także liczba koni i zawodników. Podczas ostatniej CAVALIADY gościliśmy 150 jeźdźców i ponad 300 koni, nie licząc koni uczestniczących w pokazach. W samych targach natomiast bierze udział już ponad 100 wystawców. Myślę że na sukces CAVALIADY składa się kilka elementów. Z jednej strony jest to obudowanie zawodów konnych  wydarzeniami towarzyszącymi połączone z intensywnymi działaniami promocyjnymi, a także perfekcyjna organizacja wydarzenia, także pod względem technicznym. Dzięki temu udało się stworzyć idealne warunki do przeprowadzenia zawodów sportowych oraz przyciągnąć uwagę szerokiej publiczności i zapewnić im ciekawą rozrywkę na weekend. Takie kompleksowe podejście znalazło akceptację zarówno wśród zawodowców, jak również miłośników koni, ich rodzin, a także firm sprzedających sprzęt i akcesoria niezbędne by uprawiać jeździectwo, choćby amatorsko.

CAVALIADA doczekała się edycji wyjazdowych w Warszawie i Lublinie. Proszę powiedzieć jak przygotowuje się infrastrukturę zawodów na nieznanym terenie?
To prawda, że teren MTP  znamy jak własną kieszeń. Nasze pawilony świetnie sprawdziły się w charakterze hali sportowej. CAVALIADA Warszawa odbywa się na Torwarze, natomiast lubelska edycja na terenie targów Lublin.  Kluczem do sukcesu przy organizowaniu imprezy wyjazdowej jest doskonałe rozpoznanie warunków technicznych konkretnego obiektu i przełożenie na niego zdobytego doświadczenia Ale to nie tylko kwestia samych obiektów, ale także konieczność zaplanowania logistyki oraz poszukania niezawodnych partnerów na miejscu. Przydaje się także zgrany zespół ludzi, który potrafi porozumiewać się nieomal bez słów. Wydaje się, że akurat w przypadku CAVALIADY, udało się zbudować zespół ludzi, który z ogromną pasją, zaangażowaniem wspólnie działając niemal przez cały rok, stanowią doskonałą maszynę organizacyjną.. Nie ukrywam że pierwsza edycja zawsze budzi pewne obawy. Ważna jest więc także umiejętność szybkiego reagowania na nieprzewidziane zdarzenia oraz błyskawiczne podejmowanie decyzji. Dzięki temu udaje się stworzyć widowisko dopracowane pod względem organizacyjnym, a zawodnicy i publiczność mogą skupić się tylko  na swojej pasji.

Czy przygotowanie wydarzeń tego typu jest wyzwaniem dla zespołu IDEAEXPO.MTP czy to już może rutyna?
Każde zadanie jest dla nas wyzwaniem, prawdą jednak jest, że wraz z kolejną edycją gromadzimy coraz większe doświadczenie. Przy organizacji CAVALIADY pracuje całkiem spory zespół  – od projektantów poprzez montażystów i personel techniczny oraz personel nadzorujący i koordynujący prace. Są to zarówno młodzi ludzie z głowami pełnymi pomysłów, jak również biegli fachowcy, którzy wnoszą do projektu swoją wiedzę i doświadczenie. Stąd trudno mówić o jakiejkolwiek rutynie, tym bardziej że każda edycja CAVALIADY jest wzbogacana o nowe pomysły.

A kiedy będzie można po raz kolejny podziwiać efekty Waszej pracy?
Najbliższa edycja CAVALIADY odbędzie się w Lublinie w dniach od 6 do 9 marca 2014. A Już tydzień później zapraszamy do Warszawy na Torwar. Razem z zakończoną w grudniu CAVALIADĄ Poznań  będzie to druga edycja cyklu zawodów pod nazwą CAVALIADA TOUR. Jestem przekonany, że po raz kolejny uda się stworzyć warunki idealne do przeprowadzenia zawodów na światowym poziomie.

Dziękujemy za rozmowę