Zima to trudny czas dla hodowców i miłośników jeździectwa, musimy bowiem poświęcić nieco więcej czasu zwierzęciu. Nie mamy dostępu do zielonki, musimy zadbać o ochronę termiczną jeśli koń nie jest przystosowany do niższej temperatury na wybiegu, a także możemy spotkać się z problemem braku apetytu lub chorób wśród koni. Jak temu zaradzić i odpowiednio odżywiać zwierzę?

 

Zima to okres, w którym należy poświęcić zwierzęciu zdecydowanie więcej uwagi niż zwykle. Konie nie mają dostępu do zielonych pastwisk i innych upraw polowych. Mniej też w diecie konia wysokowartościowego błonnika. A przecież zimne dni to i większe zużycie energii przez konia, który traci ją choćby podczas ogrzania ciała. Mniej ruchu i pozbawienie konia możliwości skubania, np. oczyszczających układ pokarmowy traw czy kory drzew sprawia, że konie są też częściej narażone na problemy gastryczne. Warto więc postawić na wdrożenie do diety gotowych mieszanek, które uwalniają energię w sposób stały i są zbilansowane. Takim pokarmem są np. niemelasowane wysłodki buraczane np. marki Tofi Horses. Zawierają one sporo włókna, w tym łatwo przyswajalnych pektyn, a także dużo potrzebnego dla kości wapnia. Dzięki zawartym aminokwasom, doskonale wpływają na budowę mięśni. Sprawdzają się w diecie wszystkich koni zarówno młodych jak i starszych.

 

Wysłodki w walce z brakiem apetytu

Trzeba przyznać, że koń może jeść wiele różnych roślin, ale najbardziej lubi słodką dietę tzw. „smakołyki” w postaci np. jabłek, marchwi, bananów, a nawet kostek czekolady. Czasami jednak te słodkie przysmaki muszą być z diety całkowicie wykluczone, ponieważ mogą spowodować choroby metaboliczne np. wrzody. Problem zaczyna się wtedy, kiedy pasza treściwa jak owies czy inne mieszanki paszowe nie są dla konia apetyczne i wówczas rodzi się problem. Warto wtedy wypróbować wysłodków, gdyż są smakowite i wnoszą do dawki pokarmowej pożądane włókno – mają jedynie 10% cukru. Wysłodki stosuje się zwykle w formie mokrej, czyli po uprzednim zalaniu wodą.

 

 

20 kilogramowe opakowanie TofiHorses kosztuje ok. 40 zł.

 

Problemy gastryczne, choroba koni, starość

Brak apetytu może wiązać się też z rozwojem choroby u zwierzęcia. Problem z brakiem chęci do pobierania pokarmu związany może być z dyskomfortem w obrębie jamy ustnej, z powodu kolek, wrzodów czy bóli mięśni. Wówczas brak apetytu osłabia cały organizm zwierzęcia, który szybko traci masę. Zwierzę może się też nabawić bolesnych infekcji i niższej odporności. Zarówno podczas choroby, jak i przed, aby ich uniknąć, można karmić konia wysłodkami ze względu na to, że są lekkostrawne, dostępne w formie półpłynnej, idealnie nadają się więc dla koni poddanych rekonwalescencji czy z brakiem uzębienia. Pamiętajmy jednak, aby dodatkowo przyjrzeć się zbilansowaniu diety, bowiem wysłodki mogą mieć stosunek wapnia do fosforu nawet 10:1.

 

Zbilansowanie wysłodków konieczne

Gospodarka mineralno-witaminowa jest bardzo ważna, gdyż bez tego organizm konia nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Wapń i fosfor są jednymi z najważniejszych elementów, ponieważ odpowiadają za układ kostny, nerwowy oraz przemiany energetyczne w mięśniach. W ciele konia aż ok. 99% wapnia znajduje się w kościach. Niedobór wapnia jest bardzo groźny i może spowodować demineralizację kości oraz sztywność mięśni. Fosfor z kolei występuje w ok. 80% w kościach, ale jego niedobór występuje bardzo rzadko, gdyż jest go dużo w paszach treściwych. Niewskazany jest za to jego nadmiar, ponieważ powoduje zaburzenie wchłaniania wapnia i powstawanie kamieni jelitowych. Prawidłowy stosunek wapnia do fosforu powinien u dorosłych koni wynosić od 1:1 do 3:1.

Niemelasowane wysłodki buraczane Tofi horses zostały poddane analizie pokarmowej i zawierają w swoim składzie wapń w ilości 0,72 % suchej masy oraz fosfor w ilości 0,03 % suchej masy. Zdecydowana przewaga wapnia pozwala na stosowanie ich jako świetne uzupełnienie do paszy treściwej w dawce pokarmowej koni. Wysoki stosunek wapnia do fosforu wyrównuje poziom zaburzony poprzez inne pasze, które zawierają więcej fosforu (np. ziarna zbóż). Należy pamiętać, że wysłodki buraczane są paszą, która stanowi uzupełnienie dawki pokarmowej koni, ale nie powinny być stosowane jako pasza wyłączna. W celu prawidłowego zbilansowania dawki pokarmowej musimy wziąć pod uwagę wszystkie jej składniki.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o marce TofiHorses i o stosowaniu wysłodków w diecie Twojego konia, odwiedź stoisko marki podczas Cavaliada Expo 2021 w Poznaniu. Informacji o wydarzeniu szukaj na www.tofihorses.pl.

 

Materiał sponsorowany