21 i 22 lutego planowana jest ósma edycja uznawania ogierów dla księgi Anglo European Studbook. Poniżej przybliżamy szczegóły dotyczące tego wydarzenia oraz zasady przebiegu procesu uznawania ogiera.

 

Jakie ogiery mogą wziąć udział w uznawaniu?

Do udziału w AES Stallion Grading 2023 zapraszamy ogiery z rocznika 2020 i starsze. Prezentować można zarówno konie o rodowodzie skokowym, ujeżdżeniowym jak i WKKW.

Konie skokowe/WKKW

Konie trzyletnie i czteroletnie są prezentowane w skokach luzem. Dla koni czteroletnich (2019) możliwa jest prezentacja w skokach pod siodłem.

Ogiery starsze są prezentowane na przeszkodach adekwatnych do wieku.

Konie ujeżdżeniowe

Konie trzyletnie (2020) są prezentowane luzem. Konie czteroletnie i starsze pod siodłem. Sposób prezentacji jest adekwatny do wieku.

Ogiery po karierze sportowej

Ogiery z udokumentowaną karierą sportową (min. klasa C w skokach i ujeżdżeniu), które z powodu wieku lub kontuzji nie chodzą już pod siodłem, są prezentowane wyłącznie na płycie.

 

Jak przebiega prezentacja?

Każdy z ogierów zgłoszonych do uznania jest prezentowany w ręku na płycie (twarda nawierzchnia) oraz luzem bądź pod siodłem. W trakcie oceny płytowej komisja ocenia poprawność budowy ogiera, jest też wykonywana ocena liniowa.

Kolejność prezentacji i szczegółowy program uznawania zostanie przedstawiony w lutym.

 

Jak zgłosić ogiera?

Po zgłoszeniu ogiera przez panel należy przesłać skany jego paszportu na adres aespolska@gmail.com oraz uiścić opłatę organizacyjną w kwocie 600 zł, dokonując przelewu na konto:

Jeździecki Klub Sportowy Salio
Besiekierz Rudny 50, 95-001 Biała
75 1090 2705 0000 0001 2090 7934

Termin zgłoszeń upływa 1 lutego 2023. Opłata organizacyjna dla zgłoszeń po terminie: 900 zł

 

Ile kosztuje licencja AES

Oprócz wspomnianej kwoty organizacyjnej właściciel ogiera jest zobowiązany do uiszczenia następujących opłat

Koszt przedstawienia ogiera przed komisją to 200 euro netto*. Opłatę należy uiścić gotówką w dniu uznawania. Jest to warunek konieczny aby dopuścić ogiera do udziału w wydarzeniu.
Jeżeli ogier zostanie uznany, aby licencja była ważna i ogier mógł kryć należy dopłacić 1000 euro netto.
* Ceny netto, należy do nich doliczyć podatek VAT w wysokości 23%. Ceny z podatkiem odpowiednio 246 euro/ 1230 euro. Licencja jest dożywotnia, rokrocznie należy jednak ją odnowi.

Koszt odnowienia to 200 euro netto czyli 246 brutto.

Szczegółowych informacji udziela Joanna Rosicka-Tyszko, przedstawicielka AES w Polsce + 48 516 005 225

Informacja prasowa, fot. Oliwia Chmielewska