Styczniowa dyskusja w środowisku (również na stronie ŚK) na temat zapisów nowego Regulaminu w skokach na rok 2011 przyniosła konkretne i szybkie efekty w postaci opublikowania w zeszłym tygodniu nowej, skorygowanej wersji tego Regulaminu. Pomijając pewne zmiany redakcyjne, w kilku punktach, w stosunku do wersji z 30 grudnia, zmiany są istotne.
„Przy okazji” powstały jednak niestety kolejne problemy i pytania interpretacyjne…
Został poważnie przebudowany, przy czym między innymi:
- zamiast zapisu:
„1. Na Zawodach Ogólnopolskich (moje podkreślenie) mają prawo startu zawodnicy zarejestrowani w Polskim Związku Jeździeckim i posiadający aktualną licencję zawodnika wydaną przez PZJ.
Konie muszą posiadać paszport autoryzowany przez PZJ oraz aktualną
licencję wydaną przez PZJ.”
pojawił się zapis:
„1. Zawodnicy:
1.1. mają prawo startu w zawodach (moje podkreślenie) na podstawie aktualnej licencji PZJ oraz ważnych badań lekarskich;”
2. Konie:
2.1. na zawodach ogólnopolskich konie mają prawo startu na podstawie aktualnej licencji PZJ oraz aktualnego paszportu autoryzowanego przez Związek. Wyjątkiem są konie 4-letnie, które mają prawo startu na podstawie paszportu urzędowego, nie posiadającego autoryzacji.
PZJ;
2.2. na zawodach regionalnych konie mają prawo startu na podstawie paszportu urzędowego, nie posiadającego autoryzacji PZJ, umożliwiającego identyfikację konia i sprawdzenie ważności szczepień.”
Ponieważ w zapisach dotyczących koni licencja PZJ dotyczy w obydwu przypadkach ZO należy się spodziewać, że w przypadku zawodników jest to tylko przeoczenie w tekście, a nie świadoma zmiana w przepisach, która interpretując wprost, wprowadzałaby wymóg posiadania licencji PZJ również na Zawodach Regionalnych. Ale nie wiadomo, bo „zniknął” w ogóle z Regulaminu dawny pkt. 2 mówiący właśnie o obowiązujących licencjach na ZR …
- zamiast zapisu:
„3. Komisja sędziowska, musi przed rozpoczęciem zawodów (na zawodach regionalnych może to być przed rozpoczęciem konkursu) sprawdzić w bazie Polskiego Związku Jeździeckiego, czy zawodnik i koń posiadają aktualną licencję.
Jedynie w przypadku uzasadnionych wątpliwości można zażądać przedstawienia oryginałów następujących dokumentów:
- ?licencji zawodnika;
- ?licencji konia;
- ?książeczki/karty zdrowia zawodnika;
Za sprawdzenie dokumentów odpowiedzialny jest sędzia główny zawodów.”
jest nowy zapis:
„3. Za sprawdzenie licencji i ważności badań lekarskich odpowiedzialny jest sędzia główny zawodów. Komisja sędziowska nie może dopuścić do startu zawodnika/konia nie spełniającego warunków z punktu 1 i 2.
Całkowity, i w pewnym sensie zrozumiały, odwrót do dotychczasowych procedur i zwyczajów. Daje on, zwłaszcza na zawodach regionalnych, większą swobodę KS i zabezpiecza w praktyce przed mogącymi przecież wystąpić zawsze i w każdym miejscu (również w PZJ) awariami sieci lub sprzętu. A nikt przecież nie zabrania wcześniejszego skorzystania przez KS z danych na stronie PZJ. Szkoda tylko, że nie zamieszczono w Regulaminie oficjalnej interpretacji Kolegium Sędziowskiego z 2010 roku, że ”w przypadku wątpliwości co ważności licencji/uprawnień decyduje informacja ze strony PZJ”, bo teraz nie wiadomo, czy ta interpretacja jest aktualna czy też nie? A jeśli nadal obowiązuje, to czemu po prostu nie została zamieszczona przy okazji opracowania nowego Regulaminu? Ale to już drobiazg…
Także został przeredagowany::
- „zniknęły” poprzednie zapisy:
„2. Na zawodach we wszystkich klasach gospodarz toru ma obowiązek
dostosować – na wniosek zawodnika – warunki techniczne szeregów do
wzrostu kuca.
3. Zawodnicy do kategorii młodego jeźdźca włącznie, mają prawo startu:
tylko w jednych MP zaliczanych do współzawodnictwa dzieci i młodzieży,
z zachowaniem limitu wieku i wymaganej licencji.”
O ile nie wiem dlaczego skasowano dobry w założeniach zapis z pkt. 2 (lub w jego wersji z 2010 roku), to pkt. 3 został przeniesiony do art. 17 (pkt. 1.2.), przy czym nadal (od dawna!) ma wątpliwości co do jego zasadności…
- w nowej wersji z pewnością wątpliwości co do spójności budzą poniższe zapisy:
„2. Niezależnie od liczby zawodów, w których koń bierze udział tego samego dnia, może on startować 2 razy dziennie (z wyj. pkt. 4). Ostatniego dnia na zawodach minimum trzydniowych - koń może startować tylko jeden raz.
3. Start konia w drugim nawrocie konkursu dwunawrotowego jest wykorzystaniem dziennego limitu startów.”
Na logikę – jeśli „start konia w drugim nawrocie jest wykorzystaniem dziennego limitu startu”, który wynosi „2 razy dziennie”, to jak to się ma do zapisu „ostatniego dnia na zawodach minimum trzydniowych - koń może startować tylko jeden raz.”?
Przecież są zawody np. Mistrzostwa Polski, gdzie w programie są np.: w piątek półfinał, w sobotę półfinał, w niedzielę dwunawrotowy finał…
Warto też zauważyć (o ile jest to celowe działanie) zapis w pkt. 2 „Niezależnie od liczby zawodów, w których koń bierze udział tego samego dnia (…)” – a więc nie konkursów w danych zawodach, ale w zawodach, np. w tym samym miejscu rozgrywanych ZR i ZO!
- w pkt. 11 dotyczącym kontroli ochraniaczy nóg koni sprecyzowano zapis i ograniczono ten obowiązek do konkursów GP lub z najwyższą pulą nagród w czasie ZO…
- nowe skorygowane brzmienie:
„4. Organizator ma prawo zażądać przedpłaty - maks. 400 zł od konia - wraz ze zgłoszeniami ostatecznymi do zawodów. Przedpłata ta musi być zwrócona w przypadku drastycznego naruszenia dobra koni (niewłaściwe warunki podłoża lub stajni) stwierdzone przez sędziego głównego zawodów (w porozumieniu z delegatem technicznym o ile został powołany) lub odwołania zawodów przez organizatora.”
Nie ma więc już „zwrotu bezzwrotnej kaucji” i dodano zapewne po „doświadczeniach” ze Spodka: „(w porozumieniu z delegatem technicznym o ile został powołany)”…
- w dalszej części począwszy od punktu 6. zmienione i sprecyzowane zostały zapisy dotyczące opłat za ZO – z pewnością (abstrahując od samych kwot) teraz są zapisy nie budzące poprzednich wątpliwości…
- Uwaga! Zmieniony został punkt dotyczący kwalifikacji na MP i aktualnie ma brzmienie:
„1.3. Kwalifikacje:
W Mistrzostwach Polski mogą wystartować zawodnicy, którzy w roku rozgrywania Mistrzostw lub w roku poprzednim, osiągnęli dwukrotnie wynik do 4 punktów karnych:
· Młodzi Jeźdźcy i Seniorzy w konkursach Grand Prix;
· Juniorzy w finale Rundy Juniorów lub konkursach Grand Prix;
Wyniki te musiały być osiągnięte w konkursach o następujących wysokościach minimalnych na ZO lub wyższej rangi:
Grupa wiekowa - Wysokość
Juniorzy - 135 cm
Młodzi Jeźdźcy - 140 cm
Seniorzy - 145 cm
Uwaga: Kwalifikacją do MP w 2011 roku jest osiągnięcie w 2011 roku, przynajmniej jednego wyniku do 4 punktów karnych w konkursie finałowym rundy, o warunkach technicznych zawartych w powyższej tabeli.”
Tabela II.
Poprawiono zapis o uprawnieniach do startu z licencją W – obecnie do klasy L1. Szkoda jednak, że nie sprecyzowano przy okazji zapisów dotyczących klasy N i C, bo tak naprawdę nie wiadomo jak to interpretować w kontekście zapisu o „L1”, czy stricte „N lub C”, czy może – najprawdopodobniej i „na logikę” – „N1 i C1”…
I to by było w zasadzie na tyle… Wszystkim zainteresowanym polecam jednak „ściągniecie” i zapoznanie się z nową wersją Regulaminu, bo jest trochę zmian – zarówno merytorycznych, jak i redakcyjnych. Z pewnością w niektórych przypadkach może to zaoszczędzić ewentualnych problemów na zawodach, zwłaszcza niższej rangi!
L.D.