Informacja Prezesa Łukasza Abgarowicza z zebrania Zarządu PZJ

Deregulacja zawodów nabiera tempa. Jutro prace nad ustawą zakończy Senat.
Jednocześnie coraz poważniejsze wyzwania stawia przed nami już nie tylko rozwijający się sport jeździecki, ale także coraz dynamiczniej rosnące jeździectwo powszechne, rekreacyjne i turystyczne, stanowiące przedsionek do sportu wyczynowego.

Na rynku funkcjonuje wiele osób z uprawnieniami instruktorskimi nauczających jazdy konnej nie mających wystarczających ku temu kwalifikacji. Z drugiej strony jest wiele osób o ogromnej wiedzy szkoleniowej nie posiadających żadnych uprawnień formalnych.
Nowi entuzjaści jeździectwa są więc często szkoleni niepoprawnie, niekiedy nawet bez zachowania standardów bezpieczeństwa. Wszystko zależy od przypadku - na kogo trafimy poszukując kontaktu z jeździectwem.
Nowa sytuacja prawna stwarza nam możliwość uporządkowania tej sytuacji.
Musimy w szybkim tempie opracować kanon szkolenia podstawowego, według którego prowadzona będzie nauka jazdy konnej. Musimy też opracować kanony wprowadzania i szkolenia adeptów jeździectwa sportowego do poszczególnych konkurencji  jeździeckich.
Chcemy odbudować POLSKĄ SZKOŁĘ JAZDY.

Równie pilnie musimy opracować i wdrożyć nowy, PZJ-towski system szkolenia, weryfikacji i podnoszenia kwalifikacji kadr instruktorsko-trenerskich oraz systemu jeździeckich stopni szkoleniowych wraz z wymogami i drogą ich nabywania.

System musi stwarzać możliwość prostego nabycia naszych uprawnień, jeśli ktoś posiada odpowiednie umiejętności i niedrogiego, niekłopotliwego uzupełnienia wiedzy, jeśli czyjeś kompetencje są niewystarczające.
Będziemy za pomocą naszego nowego, opracowywanego obecnie portalu, a także za pośrednictwem współpracujących z nami mediów rekomendować naukę jazdy prowadzoną WYŁĄCZNIE przez instruktorów i trenerów o kompetencjach zweryfikowanych przez PZJ, a jednocześnie przestrzegać przed ryzykiem wiążącym się z korzystania z instruktorów nie znajdujących się na naszej liście.

Dla przygotowania realizacji powyższych celów Zarząd PZJ w dniu dzisiejszym powołał Zespół Szkoleniowy.

UCHWAŁA ZARZĄDU POLSKIEGO ZWIĄZKU JEŹDZIECKIEGO NR Z DNIA 15.05.2013 r.

Zarzad Polskiego Zwiazku Jezdzieckiego powoluje Zespoł Szkoleniowy w składzie:
Przewodniczący:

  • Hubert Szaszkiewicz,

Członkowie:

  • Beata Stremler (ujeżdżenie)
  • Andrzej Salacki (ujeżdżenie)
  • Marcin Konarski (WKKW)
  • Pawel Spisak (WKKW)
  • Marek Lewicki (skoki)
  • Krzysztof Koziarowski (skoki)
  • Krzysztof Ludwiczak (skoki)


Zadaniem zespołu jest:

  1. opracowanie standardów poprawnego nauczania jazdy konnej,
  2. opracowanie systemu szkolenia, weryfikacji i podnoszenia kwalifikacji kadr instruktorsko-trenerskich oraz systemu jeździeckich stopni szkoleniowych wraz z wymogami i drogą ich nabywania.



     Poniżej publikujemy list Przewodniczącego Zespołu Szkoleniowego :

Szanowni Państwo,
Przyjmując obowiązki Przewodniczącego Zespołu do Spraw Szkolenia w PZJ chciałbym zaapelować do wszystkich szkoleniowców o pomoc i wsparcie w realizacji zadań, które
zostaną dokładnie nakreślone przez nowo powołany zespół. Głównym celem będzie ujednolicenie systemu nauczania i wprowadzanie go przez wszystkich pracujących instruktorów i trenerów. Wiem, że to zadanie trudne ale najwyższy czas abyśmy zaczęli mówić i uczyć tym samym językiem. Nie zamykając drogi współpracy nikomu, liczę na ludzi energicznych, ambitnych, którzy dostrzegą szanse swego rozwoju i przyszłego awansu.

Z drugiej strony obiecuję dołożyć wszelkich starań do stworzenia przez PZJ optymalnych warunków rozwoju i oceny pracy wszystkich chętnych, którzy zechcą z nami współpracować. Postaramy się uprościć i ułatwić wszelkie procedury, które mogą wpłynąć na rozwój systemu szkolenia i wszystkich dyscyplin Olimpijskich .
Wierząc w powodzenie wspólnej pracy
życzę wszystkim wielu sukcesów sportowych


Hubert Szaszkiewicz