Międzynarodowa Federacja Jeździecka opublikowała nowe zasady publikowania nagrań wideo z najważniejszych wydarzeń jeździeckich.

 


Nowe „Wytyczne dla podmiotów nie posiadających praw autorskich dotyczące publikowania w mediach społecznościowych podczas wydarzeń FEI” ​​zostały zaktualizowane w lutym i wprowadzają dość rygorystyczne ograniczenia jeśli chodzi o zamieszczanie nagrań w mediach społecznościowych, na stronach internetowych i innych platformach cyfrowych. Nowe reguły dotyczą najważniejszych wydarzeń FEI  takich jak Puchary Świata, Puchary Narodów, Mistrzostwa Świata i Europy oraz Longines League of Nations. Do podmiotów niebędących posiadaczami praw zaliczają się jeźdźcy, właściciele koni, właściciele koni, przedstawiciele krajowych stowarzyszeń koni i inne osoby oficjalne, a także akredytowane media.


Zgodnie ze zmianą przepisów, FEI posiada wszelkie prawa do wszystkich materiałów filmowych z tzw. „Field of Play” (FOP). FOP obejmuje arenę konkursową, rozprężalnię, strefę Kiss & Cry, tzw. Leaders Lounge, wjazd i wyjazd na plac konkursowy, a także próbę terenową w WKKW oraz maraton w powożeniu. Nowe zasady dotyczą wszelkich treści publikowanych na stronach internetowych, blogach, w mediach społecznościowych i aplikacjach. Aby wykorzystać materiał filmowy należy wykupić prawa od FEI.


Nowe reguły zawierają również następujące zakazy/nakazy: 

  • zabronione jest prowadzenie transmisji na „terenie” FOP podczas zawodów na wszystkich platformach
  • zabronione jest przechwytywanie nagrań z FOP i publikowanie ich w późniejszym terminie na wszystkich platformach 
  • zdjęcia mogą być publikowane bez żadnych ograniczeń
  • podmioty nie posiadających praw  nie mogą filmować i sprzedawać nagrań, a także wykorzystywać ich w celach komercyjnych.
  • FEI uprzejmie prosi o oznaczanie @FEI_global lub innych odpowiednich kanałów FEI, a także używanie oficjalnych hashtagów w przypadku publikowania informacji i wydarzeniu w mediach społecznościowych.
  • FEI zastrzega sobie prawo do usunięcia treści na dowolnym kanale, jeśli publikacja narusza wytyczne. Dodatkowo FEI może zwrócić się do organizatora o odebranie akredytacji danej osoby będącej na wydarzeniu.  
     

„Na szczęście” jest pozwolenie na publikowanie w mediach nagrań zamieszczonych na kanałach oficjalnych FEI poprzez przycisk „udostępnij”. Te ograniczenia z pewnością będą miały ogromny wpływ dla portali i twórców internetowych, którzy w dużym stopniu przyczyniają się do propagowania jeździectwa. Ale też i do pokazywania „brzydkich” obrazków. I to jest z pewnością jeden z powodów, dlaczego FEI wprowadziła nowe zasady. Każdy z nas wie, że jeździectwo jest na chwilę obecną dość mocno obserwowane szczególnie przez wszelkiego rodzaju organizacje prozwierzęce. Innym powodem mogą być kwestie finansowe – kto chce publikować filmy musi wykupić prawa do tego. Można przypuszczać, że wielu twórców i te zawodników będzie miało ograniczoną możliwość by dotrzeć do swoich odbiorców w mediach społecznościowych. A także by wypełnić pewnego rodzaju zobowiązania wobec swoich sponsorów. A ci również od teraz nie będą mogli publikować filmów pokazujących sukcesy swoich zawodników.

 

Nowe reguły: TUTAJ