W dniu wczorajszym obyła się konferencja prasowa przed zbliżającymi się zawodami Finału LEC PŚ, na której obecnych było około 30 dziennikarzy z różnych redakcji prasowych, a także przedstawiciele TVP.
   W swoich wypowiedziach Kazimierz Waga (reprezentujący Stowarzyszenie Equisport, organizatora zawodów), Marcin Szczypiorski (Prezes PZJ, czyli drugiego współorganizatora), Marek Zaleski (Sędzia Główny CSI) oraz Paweł Kleszcz (odpowiedzialny za część artystyczną i dodatkowe atrakcje) przybliżyli nieco nie tylko program zawodów, ale również pewne szczegóły organizacyjne i kulisy przygotowań.   

   Wszyscy podkreślali skalę trudności „wyzwania” i przygotowania imprezy w tak krótkim czasie (niespełna pół roku), czyli po wycofaniu się z organizacji i sponsorowania firm Signity, Toyota oraz Polish Prestige.
   Rzeczywiście zadanie nie łatwe... Doświadczenia Equisportu nawet z MŚ czy CSI w Warce niewiele mają wspólnego z organizacją i logistyką zawodów na Torwarze.
Zarówno K. Waga jak i M. Szczypiorski nie kryli również swego pewnego rozczarowania ilością zgłoszeń zawodników zagranicznych, zwłaszcza z  Subligi Południowej Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata w skokach, z której wystartuje na Torwarze tylko 6 zawodników (2 Bułgarów i 4 Turków), a większość krajów z tej Subligi nie będzie reprezentowana. Podobno tłumaczyli się zakończeniem sezonu halowego w ich krajach…  
Pan Marek Zaleski omówił program sportowy i zapewnił, że wszystkie konkursy będą się rozpoczynały „co do minuty”, a emocji nie zabraknie…
P. Kleszcz przedstawił imprezy dodatkowe i podkreślił, że po raz pierwszy na Torwarze obejrzymy m.in. pokaz fryzów, konkurencję Arabia Native Costume oraz widowisko kaskaderskie „koń i ogień”. A ponieważ przygotowania trwają cały czas (podobno w tą część imprezy zaangażowanych jest ponad 300 osób) szczegółowy program imprez towarzyszących poznamy ostatecznie w piątek.
Więcej informacji można oczywiście znaleźć na stronie internetowej organizatorów.

   Pozytywne jest z pewnością również otwarcie całego Torwaru dla widowni, czyli nie będzie już sławetnych, świecących pustkami sektorów VIP, zapełniających się jedynie w niedzielę na Grand Prix i w sobotę wieczorem przed VIP-owskim party…
A także otwarcie dla wszystkich chętnych wystawców kuluarów Torwaru, czym w poprzednich latach zawsze był duży problem.
   Druga pozytywna sprawa, której nie ma ujętej w programie imprezy to „uhonorowanie” w czasie zawodów przed liczną publicznością czołówki rankingów PZJ w 2008 roku. I tak:

  • ujeżdżeniowy mają mieć swoją uroczystość po GP ujeżdżeniowym,
  • Kuce i Małe Konie po pokazie kucykowym,
  • skokowcy i WKKW-iści przed GP skokowym, czyli w niedzielę ok. 14.30

   Trzecią pozytywną zmianą (wg słów prelegentów) to podłoże. Ma być to nieco zmodyfikowane i udoskonalone to samo podłoże co w Spodku. Jakość ma nie odbiegać od standardów na światowych zawodach najwyższej rangi, a do tego jest produkcji krajowej i dużo tańsze od oferowanych z zagranicy…

Wróćmy jednak do spraw podstawowych, czyli co się w skrócie będzie działo od strony sportowej w LEC?

W ujeżdżeniu zgodnie z regulaminem o awansie do finału PŚ decydować będzie sobotni konkurs Grand Prix Free Style, czyli Kür. Awansuje tylko zwycięzca tego konkursu, a w rywalizacji o paszport do Las Vegas obejrzymy dwójkę naszych reprezentantów – zwycięzcę kwalifikacji i faworyta finału Michała Rapcewicza na Randonie oraz „dokwalifikowaną” przez FEI Katarzynę Milczarek na Ekwadorze. Pozostałe nasze zawodniczki startują tylko w ramach CDI.

W skokach chociaż w ramach finału LEC PŚ wystartuje 7 naszych reprezentantów, to szanse na zajęcie miejsca w pierwszej „trójce” LEC i awans do Las Vegas ma tylko Grzegorz Kubiak. Mam tylko nadzieję, że w przypadku mało niestety prawdopodobnego (o czym poniżej) awansu p. Grzegorza, nie będzie problemów ze sfinansowaniem tego startu…
Niestety w porównaniu z ubiegłym rokiem FEI zmieniła regulamin rozgrywek i w tym roku ponownie liczyć się będą punkty z kwalifikacji + punkty z finałowego Grand Prix na Torwarze liczone podwójnie. Tym samym nasi pozostali zawodnicy mogą tylko powalczyć o jak najlepsze miejsce i nagrody finansowe oraz punkty do klasyfikacji FEI Rolex. Prezes M. Szczypiorski słusznie zresztą ubolewał nad zmianą regulaminu (przy podziale na dwie Subligi wydaje się mało sprawiedliwy), ale z drugiej strony pokazuje to niestety „pozycję” naszego Związku w FEI.
Nie dziwi więc niepokój Prezesa i również organizatorów w związku z zakusami odebrania nam finału LEC i przeniesienia go np. do Pragi…

Uczestnicy finału LEC PŚ z punktacją po kwalifikacjach:
1. Angel Nyagolov  /  BUL  /  Subliga PŁD  - 126 pkt.
2. Vladimir Beletskiy  /  RUS  /  Subliga PŁN  - 108 pkt.
3. Rein Pill  /  EST  /  PŁN  - 95 pkt.
4. Hassan Senturk  /  TUR  /  PŁD  -  77 pkt.
5. Avni Atabek  /  TUR  /  PŁD  -  64 pkt.
6. Gunnar Klettenberg  /  EST  /  PŁN  -  61 pkt.
7-8. Tiit Kivisild  /  EST  /  PŁN  -  59 pkt.
7-8. Grzegorz Kubiak  /  POL  /  PŁN  -  59 pkt.
9. Arseny Shpakovskiy  /  RUS  /  PŁN  -  57 pkt.
10. Ulkan Delikan  /  TUR  /  PŁD  -  55 pkt.
----
11. Hanno Ellermann  /  EST  /  PŁN  -  51 pkt.
12. Andrius Petrovas  /  LTH  /  PŁN  -  45 pkt.
13. Andrzej Głoskowski  /  POL  /  PŁN  - 48 pkt.
14-15. Grzegorz Psiuk  /  POL  /  PŁN  - 42 pkt.
14-15. Urmas Raag  /  EST  /  PŁN  -  42 pkt.
16-18. Michał Kaźmierczak  /  POL  /  PŁN  -  41 pkt.
16-18. Radu Ilioi  /  RUM  /  PŁN  -  41 pkt.
16-18. Norbert Szuman  /  RUM  /  PŁN  - 41 pkt.
19. Benas Gutkauskas  /  LTH  /  PŁN  - 35 pkt.
20. Rossen Raitchev  /  BUL /  PŁD  - 32 pkt.
21. Andis Varna  /  LAT  /  PŁN  -  28 pkt.
22-23. Krzysztof Prasek  /  POL  /  PŁN  - 21 pkt.
22-23. Krzysztof Ludwiczak  /  POL  /  PŁN  - 21 pkt.
24. Omer Karaevli  /  TUR  /  PŁN  - 20 pkt.
25-26. Stanisław Przedpełski  /  POL  /  PŁN  - 17 pkt.
25-26. Dominykas Malinauskas  /  POL  /  PŁN  - 17 pkt.
27. Andy Cardin  /  POL  /  PŁN  -  16 pkt.

Punktacja w GP finału LEC: 1 m. - 40 pkt.; 2 m. – 34; 3 m.– 30; i dalej: 26; 24; 22; 20; 18; 16; 14; 12; 10; 8; 6; 4; 2.

   Jak widać z powyższego w walce o pierwsze trzy miejsca premiowane awansem do finału w Las Vegas liczy się teoretycznie 10 zawodników. Pewny awansu niezależnie od wyniku na Torwarze jest Bułgar Angel Nyagolov. Rosjanin Vladimir Beletskiy potrzebuje do zapewnienia sobie awansu zdobyć tylko 10 pkt. Walka toczyć się będzie zapewne o trzeci paszport, choć i tu przewaga Estończyka Reina Pilla jest znaczna…
Grzegorz Kubiak ma bardzo teoretyczne szanse – musiałby wygrać Grand Prix i liczyć przy tym na katastrofalny start Pilla oraz słabszy wynik Hassana Senturka. Zakrawa to raczej na „cud”, ale w sporcie różne się już rzeczy działy…
Wszystko wskazuje jednak na to, że po kilku latach stałej obecności w tym roku naszego reprezentanta w finale PŚ w skokach nie obejrzymy. Swoją drogą zapewne bardzo ciekawa byłaby analiza i komentarz do niej na temat tak słabych tegorocznych wyników naszych kadrowiczów w kwalifikacjach. Ale to już sprawa Zarządu PZJ, Komisji Skoków, trenera kadry i szefa wyszkolenia (o! przepraszam tego ostatniego już od dłuższego czasu nie ma)…

   Podsumowując – serdecznie zapraszam wszystkich sympatyków jeździectwa (i nie tylko) na Torwar i mam nadzieję, że zawody będą emocjonujące od strony sportowej, interesujące i zapadające w pamięć od strony atrakcji dodatkowych oraz sprawnie i sympatycznie przeprowadzone. No i że dopisze tworząca jak zawsze wspaniałą atmosferę „torwarowa” publiczność…

 Relację ON-LINE  zaczynamy w piątek o 9.00 konkursem ujeżdżeniowym Grand Prix.


PROGRAM ZAWODÓW

Piątek 20 marca 2009

wstęp wolny

09.00 Ujeżdżenie, konkurs nr 1 - Grand Prix
13.00 Skoki, konkurs nr 1 - Mała Runda
15.30 Pokazy jeździeckie

część biletowana

17.00 Skoki, konkurs nr 2 - Duża Runda
19.30 Magiczny Świat Koni - widowisko

Sobota 21 marca 2009

08.00 Skoki, konkurs nr 3 - Mała Runda
11.00 Ujeżdżenie, konkurs nr 2 Grand Prix FREE STYLE
12.30 Pokazy jeździeckie
13.00 Ujeżdżenie, konkurs nr 2 Grand Prix FREE STYLE – Finał
14.30 Konkurs powożenia
15.00 Konkurs Gwiazd
16.40 Skoki, konkurs nr 4 - Duża Runda,
19.00 Gala jeździecka

Niedziela 22 marca 2009

09.00 Skoki, konkurs nr 5 - Finał Małej Rundy
11.30 Pokazy jeździeckie
12.00 Konkurs powożenia - szalone bryczki cz.1
12.30 Pokazy jeździeckie
13.00 Konkurs powożenia - szalone bryczki cz.2
15.00 Skoki, konkurs nr 6 Grand Prix - FEI World Cup Finał

Ceremonia Zakończenia


UWAGA Sznowni Państwo, w związku z ogromną ilością pytań do redakcji w sprawie zakupu biletów na ww. imprezę zamieszczamy wykaz punktów sprzedaży biletów na terenie Polski (plik do pobrania).

L.D.