Polski Związek Jeździecki z roku na rok coraz aktywniej włącza się w realizację programów związanych z finansowanym przez Europejski Fundusz Społeczny projektem „Kapitał Ludzki – Narodowa Strategia Spójności”.

   W załączeniu przedstawiamy wstępne informacje na temat skierowanych do realizacji w 2011 roku kursów i szkoleń w ramach projektu „Kadry Przemysłu Końskiego w województwie mazowieckim”.
Realizacja ww. projektu rozpocznie się w Warszawie w dniu 25.02.2011 (piątek) specjalną konferencją na ten temat, na którą PZJ zaprasza wszystkich zainteresowanych (udział w konferencji nie jest powiązany z ewentualnym udziałem w kursach).

Szczegółowe informacje na stronie www.przemyslkonny.pl
Kontakt i informacje: biuro@przemyslkonny.pl

   Rozpoczęte faktycznie w 2009 roku wykorzystywanie środków unijnych w ramach programu „Kapitał Ludzki” ma niebagatelne znaczenie dla tworzenia i szkolenia kadr związanych z jeździectwem - to oczywiste, bo sam PZJ nie dysponuje takimi środkami na te cele, a i wcześniejsza „polityka” koszty kształcenia przerzucała w całości na uczestników tego typu kursów i szkoleń. I dlatego w tym miejscu „Plus” dla Związku za działania w tym zakresie…
Do chwili obecnej zrealizowano (2009-2010) 3 programy – kwota finansowania 1.215.491 PLN. W realizacji (2010-2011) są kolejne trzy programy na łączną kwotę 2.944.422 PLN, a rozpoczynający się wkrótce ww. program to kolejne środki unijne dla jeździectwa w wysokości 1.234.220 PLN.
Łącznie środki na realizację dotychczasowych siedmiu projektów realizowanych przez PZJ we współpracy z odnośnymi WZJ-tami (4 dotyczące województwa mazowieckiego, 2 pomorskiego i jeden śląskiego) wynoszą 5.394.133 PLN.

   Są (bywają) również i inne środki unijne np. na cele edukacyjne dzieci i młodzieży, hodowlane lub infrastrukturalne, również na poziomie samorządów terytorialnych...
   Niestety w tym zakresie PZJ jak do tej pory może służyć jedynie doradztwem (specjalny etat w Biurze PZJ). W tym zakresie są duże problemy, szczególnie z uwagi na status prawny ewentualnych zainteresowanych – przykład realizacji projektu infrastrukturalnego w Drzonkowie dla większości jest niestety niedostępny.
   Ale oczywiście duże uznanie za wykorzystanie zaistniałych możliwości i skuteczną realizację.

P.S. Osobiście, po długich namowach (w większości przypadków w czasie zawodów pełnię inne funkcje) skorzystałem z możliwości i uczestniczyłem w ubiegłym roku z pozytywnym skutkiem w programie „Temida w siodle”, a konkretnie w kursie dla sędziów na II klasę w skokach przez przeszkody. I dziś nie żałuję, bo było warto - zarówno pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym!
Dlatego też namawiam do korzystania z tych programów, zwłaszcza młodsze osoby „wchodzące” dopiero w „przemysł koński” oraz niemalże „masowo produkowanych” instruktorów rekreacji, którzy – chciał, nie chciał” stanowią podstawową kadrę szkoleniową w klubach i ośrodkach jeździeckich…
A jak zobaczycie w załączniku oferta jest naprawdę interesująca dla wielu osób.   

L.D.