Grupa doradcza przy Ministerstwie Sportu i Turystyki, której celem strategicznym jest przygotowanie Polski do złożenia aplikacji w MKOL na organizację IO Warszawa 2040, zaprasza do publicznej debaty. 
 

 

Szanowni Państwo Ministerstwo Sportu i Turystyki wyszło z propozycją utworzenia Grupy doradców złożonej z doświadczonych fachowców związanych z jeździectwem i hodowlą koni oraz sportem. Celem strategicznym jest przygotowanie Polski do złożenia aplikacji w MKOL na organizację IO Warszawa 2040. Jako Grupa doradcza proponujemy Państwu wzięcie udziału w publicznej debacie. Oczekujemy merytorycznych opinii i propozycji zawartych w punktach, aby po zakończeniu Walnego Zjazdu delegatów PZJ 08.04.2025 r., na podstawie Państwa opinii i doradczego głosu, nowy Zarząd mógł przedstawić w MS długoplanowe Programy. Wsparcie tych programów, zależy od Państwa, gospodarzy na każdym poziomie jeździectwa i hodowli koni. Po zakończeniu debaty i analizie, będziemy mieli propozycje dla Państwa do wzięcia udziału w tworzeniu Programów. Mając na uwadze że po drodze są kolejne IO, nie czekamy na wynik w 2040, a kontynuujemy pracę w bardzo dynamicznie rozwijającym się jeździectwie i hodowli koni w Polsce. Zapraszamy do merytorycznych wypowiedzi i  propozycji w komentarzach poniżej. Każdy znajdzie miejsce do zaprezentowania swojego stanowiska. 

 

Publiczna debata jest dedykowana, to znaczy że wymagana jest rejestracja i akceptacja regulaminu.  Zapraszamy, Grupa doradcza przy Ministerstwie Sportu i Turystyki.

 

Proponowane punkty do debaty publicznej:

  • Pkt.1. Najważniejsze elementy programu rozwoju jeździectwa przygotowanego przez PZJ przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.
  • Pkt.2. Kluczowe reformy PZJ w kontekście planowanych zmian o sporcie ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań przyszłości, sport młodzieżowy, sporty ogólnorozwojowe/woltyżerka, edukacja na poziomie szkół.
  • Pkt.3. Unowocześnienie systemu rozgrywania i organizacji zawodów, z uwzględnieniem kategorii wiekowych jeźdźców i koni. Konkursy stylowe i licencyjne sędziowanie (on plus) tak jak stylowe młodych koni, odbudowa kat.pony/kuc D, U-25, analiza regulaminów dyscyplin. Sport akademicki, uaktywnienie OZJ na wszystkich poziomach działania.
  • Pkt.4. Organizacja zawodów, krajowych, mistrzowskich międzynarodowych, wpisowe, koszty udziału, nagrody, premie hodowlane dla koni polskiej hodowli.
  • Pkt.5. Zintegrowany System Ram Kwalifikacyjnych a ścieżka awansu zawodowego instruktorów i trenerów, budowanie prestiżu Trenera.
  • Pkt.6. Reforma systemu szkolenia, kompetencje wykładowców i egzaminatorów, wyjaśnienie pojęcia SRKS/Ministerstwo Sportu i Turystyki.
  • Pkt.7. Weryfikacja jakości szkolenia sędziów, stewardów, sędziów oceniających styl (on plus), weryfikacja licencji, aktualizacja licencji.
  • Pkt.8. Reforma systemu i jakości Odznak Jeździeckich, wpływających niewystarczająco na poziom wyszkolenia podstawowego, weryfikacja postępu szkoleniowego i sportowego.
  • Pkt.9. Etyka i dobrostan koni, zagadnienia weterynarii i chipowania koni, społeczna odpowiedzialność, certyfikacja i ich weryfikacja, kontrola utrzymania standardów PZJ. Badania antydopingowe i rzetelna kontrola utrzymania jakości szkolenia i treningu. Rola rzecznika dyscyplinarnego PZJ. 
  • Pkt.10. Turystyka jeździecka jako istotna gałąź przemysłu konnego, forma propagowania branży, styl życia.
  • Pkt.11. Aplikacje, Rankingi, wyniki jeźdźców i koni, statystyki on-line, uproszczenie rejestracji, uzyskiwania licencji, ubezpieczeń.
  • Pkt.12. Usprawnienia działania biura i komunikacji, współpraca PZJ z PZHK, Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Rolnictwa / KOWR / Lasy Państwowe, Ministerstwem Edukacji. Rada koordynacyjna.
  • Pkt.13. Utworzenie transparentnego Funduszu Rozwoju Jeździectwa.
  • Pkt.14. Równorzędne traktowanie wszystkich dyscyplin jeździeckich, ze szczególnym uwzględnieniem para-jeździectwa.
  • Pkt.15. Propagowanie jeździectwa, marketing, promocja polskiej hodowli, pozyskiwanie mediów/TV, sponsorów, aktywności w Social Mediach .