W wieku 24 lat odszedł Dressage Royal, jeden z ostatnich bezpośrednich potomków ogiera Donnerhall. Jak poinformowała stacja ogierów Sprehe, jego stan ciągle się pogarszał i ostatecznie właściciele, rodzina Kothe, zdecydowała o uśpieniu wybitnego reproduktora.

 


Państwo Kothe właśnie z powodu karego Dressage Royal założyli własną stację ogierów. Wyhodowany przez Hansa Rode oldenburski syn Donnerhalla z matki Rubinstein-Futuro-Magister spędził z nimi większość swojego życia, zanim trafił do Martina Sprehe. Stało się tak zresztą tylko dlatego, że rodzina Kothe zrezygnowała z trzymania koni. Ostatnie lata Dressage Royal minęły w Schemder Bergmark, gdzie bywał jeszcze wykorzystywany w hodowli.

 

Używanie ogierów w hodowli i sporcie jednocześnie nie było w czasach młodości karego ogiera tak popularne jak dzisiaj. Jego najlepszym wynikiem sportowym było czwarte miejsce w mistrzostwach Niemiec 5-latków. Startując nigdy nie wyszedł poza niemiecką klasę L. Przeciwnie jego potomstwo.


Najbardziej utytułowany jest Damsey FRH (m. po Ritual). Z Helen Langehanenberg odpowiada za 410 000 euro z ponad 560 000, jakie zarobiły konie po Dressage Royal. Damsey wygrał ponad 30 konkursów Grand Prix, był w składzie zwycięskiej drużyny Mistrzostw Europy w Göteborgu 2017 i trzeci w Mistrzostwach Świata 2019. Wałach Desperado (m. po Rouletto) został Mistrzem Świata 5-latków w 2008 roku i doszedł do Grand Prix. W USA ten poziom osiąga pełen brat Damseya, Diesel. Dandy de la Roche z Antonellą Joannou reprezentował Szwajcarię na Mistrzostwach Europy 2017 i Światowych Igrzyskach Jeździeckich 2018, a w czerwcu zajął trzecie miejsce w Grand Prix i GP Special w Ornago.


Czynni w hodowli są Damsey i Diesel oraz 81 córek Dressage Royal, w tym 9 z premiami państwowymi.

 

fot. Sprehe Hengste