Nowym prowadzącym od jesieni 2010 roku został Thomas Münch, który ukończył Akademię Rolniczą w Göttinger i był poprzednio zatrudniony w Stadninie Lewitz u Paula Schockemöhle.


Wiceczempion ujeżdżeniowy, ogier po Quaterbeck (Quaterman) z matki po Paradiesvogel, wyhodownay przez Lutz Freimann.


   Do kwalifikacji zostało przedstawionych 75 młodych ogierów. Każdy z ogierów przeszedł wcześniej badania radilogiczne i musiał być zakwalifikowany do I lub II grupy radiologicznej. W pierwszy dzien odbył się prezentacja na twardym podłożu. Ocenie podlegały: typ, pokrój, stęp, kłus i charakter. W skład komisji wchodzili członkowie zarządu 5 związków hodowlanych reprezentowanych w Monachium, jak również Dr.Ditrich Plewa –specjalista od ujeżdżenia i Tjark Nagel – specjalista od skoków. Następnie ogiery były prezentowane na hali luzem i w skokach w korytarzu. Drugiego dnia odbyła się ponowna prezentacja luzem i w skokach w korytarzu, tym razem przez wyższe przeszkody. Konie o predyspozycjach ujeżdżeniowych były pokazywane w wolnych skokach z maksymalna wysokością przeszkód 120 cm. Konie o predyspozycjach skokowych skakały do 160 cm.
W seriach co 8 koni, podawane były wyniki kwalifikacji. Uznanych zostało 32 ogiery z czego 13 otrzymało tytuł Premium. Trzeciego dnia wszystkie uznane ogiery były ponownie prezentowane na lonży. Dopiero od tego roku wprowadzono dodatkowo lonżowanie, gdzie każdy z ogierów był komentowany przez Dr.Plewe z omówieniem ich predyspozycji. Zwycięzcą ujeżdżenieniowym został kary ogier nr 14 po San Amur (Sandro Hit) z matki po Cabaret wyhodowany przez Sabine Rasenauer. Koń ten został zakupiony  do stajni ujeżdżeniowej w Dolnej Saksoni,  za kwotę 95 000 euro. Zwycięzcą skokowym został gniady syn ogiera Capitein Fire (Contendro) z matki po Golden Joy I, który został sprzedany za kwotę 70 000 euro. Vice-championem ujeżdżeniowym został ogier nr 22 po Quaterbeck (Quaterman) z matki po Paradiesvogel, wyhodownay przez Lutz Freimann. Został zakupiony do Stada Ogierów w Marbach za kwotę 100 000 euro. Vice-championem ogierów skokowych został ogier nr 40 po Dr.Doolittle (Donnerhall) z matki po Rubin-Royal, który został zakupiony za kwotę 150 000 euro. Sprzedano 24 uznane ogiery za średnia cenę 49 208 euro. Średnia za 26 nieuznanych ogierów wynosiła 14 758 euro.

 

Wiceczempion ogierów skokowych po Dr.Doolittle (Donnerhall) z matki po Rubin-Royal

 
Dni Młodych Ogierów spotykają się z coraz większym zainteresowaniem również gości zagranicznych: Ukrainy, Francji, Szwajcarii, Australii, Austrii, Afryki Południowej, Libii jak również z Polski. W piątek podczas Wieczornej Gali prezentowane były ogiery, które w znaczący sposób wykazały się jako ojcowie koni sportowych.


Zwycięzca skokowy, syn ogiera Capitein Fire (Contendro) z matki po Golden Joy I


   Uroczyście odznaczono zasłużonych hodowców bez udziału których nie byłby możliwy dalszy rozwój hodowli. Ponownie prezentowany był zwycięzca z Kentucky w WKKW- FBW Sam pod Michaelem Jungiem, jak również świeżo sprowadzony z USA a w poprzednich latach startujący pod Edwardem Galem ogier Lingh po Flemmingh.


Zwycięzca ujeżdżenieniowy po San Amur (Sandro Hit) z matki po Cabaret, wyhodowany przez Sabine Rasenauer.


   Osobiście bardzo zaimponowało mi oddanie wszystkich ludzi zaangażowanych w organizację tej imprezy, w szczególności osób zajmujących się bezpośrednio końmi jak i komisji weterynaryjnej pod przewodnictwem prof. dr. Waltera Brehma.

Wyniki aukcji wraz z cenami sprzedanych koni

Paweł Mazurek