W swoim piśmie skierowanym do szefowej Ministerstwa Sportu i Turystyki Zenon Abramczuk postawił 4 pytania. W ubiegłym tygodniu, w czwartek 21 marca 2013 roku nadeszła odpowiedź podpisana przez Dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Sportu i Turystyki, Pana Piotra Kudelskiego.
Treść, którą udostępniamy jako plik do pobrania.

     Po zapoznaniu się z odpowiedzią, w kwestii uprawnień i zakresu nauki i szkolenia jeździeckiego przysługującego instruktorom rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna, wiemy już wszystko to co wie Ministerstwo Sportu i Turystyki, czyli NIE WIEMY NIC!!!

     Stwierdzenie, że treść nowej ustawy o sporcie nie ujmuje w żaden sposób usytuowania  instruktorów rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna dokonał każdy, kto poświęcił trochę czasu na jej przeczytanie. W odpowiedzi Ministerstwa Sportu i Turystyki nie ma żadnej konkretnej informacji na ten temat. Trochę cytatów z treści ustawy sporo słów, za którymi nie stoi żadna treść. Tak można by w skrócie podsumować produkt Departamentu Prawnego Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dobitnym przykładem jest odpowiedź na pytanie nr 2. Trudno wręcz oprzeć się wrażeniu, że nie przeczytano w ogóle tego pytania. Podobnie jest z następnym pytaniem Pana Zenona Abramczuka. Zamiast podania statusu prawnego absolwentów kursów instruktorów rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna, Ministerstwo informuje, że nadane uprawnienia są nadal ważne (bo tak naprawdę nie może być innej informacji), ale do wykonywania zawodu instruktora rekreacji ruchowej NIE POTRZEBA ŻADNYCH UPRAWNIEŃ (sic!!!). Jako uzasadnienie Departament Prawny Ministerstwa Sportu i Turystyki podaje deregulację zawodu instruktora rekreacji ruchowej.
Jednakże ktoś, kto chciałby potwierdzić tą informacje będzie miał pewien kłopot. Na liście znajdują się bowiem następujące zawody:

  • Instruktor higieny

  • Instruktor terapii uzależnień

  • Instruktor amatorskiego ruchu artystycznego

  • Instruktor nauki jazdy

  • Instruktor

  • Instruktor tańca

  • Instruktor dyscypliny sportu

  • Instruktor odnowy biologicznej

  • Instruktor fitness i rekreacji ruchowej

  • Instruktor sportu osób niepełnosprawnych


     Na liście zawodów deregulowanych w I transzy jednak brak zawodu instruktora fitness i rekreacji ruchowej. Owszem, znalazły się tam na pozycjach 36 – 39 zawody instruktora sportu i trenera klasy II, I i mistrzowskiej. Również na liście zawodów z II transzy nikt go nie znajdzie.
Skąd więc deregulacja zawodu, której nie ma?

     Wygląda na to, że w Departamencie Prawnym Ministerstwa Sportu i Turystyki na potrzeby odpowiedzi udzielanej Panu Zenonowi Abramczukowi stworzono taki fakt i poddano deregulacji zawód instruktora fitness i rekreacji ruchowej. To bardzo twórcze podejście do tematu, jednak nie wnoszące nic sensownego do kwestii poruszanych w zapytaniu.

     Pewną rekompensatą tych mankamentów pisma Pana Dyrektora Departamentu jest wzbogacenie naszej wiedzy na temat instruktorów szkolenia podstawowego PZJ. Otóż według Ministerstwa Sportu i Turystyki uprawnienia tych osób są „hipotetyczne”.
Według Słownika Wyrazów Obcych i Zwrotów Obcojęzycznych autorstwa Władysława Kopalińskiego, oznacza to, że owe uprawnienia są „niepewne, przypuszczalne, oparte o hipotezę”. Sama zaś hipoteza oznacza, że sprawa jest oparta o jakieś prawdopodobieństwo wymagające sprawdzenia, jest jedynie przypuszczeniem mającym ułatwić naukowe wyjaśnienie jakiegoś zjawiska bądź pozostaje w sferze tymczasowości.
Ciekawe co na to powiedzą autorzy reformy systemu szkolenia z ulicy Lektykarskiej w Warszawie?
Chyba nie będą zachwyceni stanowiskiem wyrażonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wygląda na to, że cały, tak misternie pleciony plan wyrugowania z powierzchni Ziemi instruktorów rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna za pomocą instruktorów szkolenia podstawowego PZJ spalił na panewce!

     Jak widać konkretne pytania do Pani Minister (lub Ministry – jeśli czuje się urażona zwyczajowym tytułem szefa resortu) nie zostały zbyt poważnie potraktowane przez podległych jej pracowników. Licząc więc na poprawę tego stanu dedykujemy osobom tworzącym odpowiedź cytat z obowiązującej ustawy o sporcie z treści art. 2.1: ”Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie bądź poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.”