Bardzo udanymi zawodami finałowymi w ramach II TZK w SHS Grobice zakończyła się pierwsza edycja Otwartego Mazowieckiego Pucharu Młodzików i Dzieci.

   Dawne Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w dwudniowych zawodach obejmowały łączną klasyfikację konkursów ujeżdżeniowego oraz dwóch konkursów skokowych z oceną stylu jeźdźca W OMPMiD z różnych względów, m.in. kosztowych, zaproponowaliśmy formułę cyklu zawodów łączących starty w dwóch konkurencjach: Próbie Caprillego (udanie łączy program ujeżdżeniowy z elementami skoków) oraz konkursie dokładności w skokach (nie ma konieczności zatrudniania sędziów stylu, co było i kłopotliwe osobowo i dodatkowo zwiększało koszty KS, oraz budziło nie małe emocje związane z ocenami stylowymi, co w tym wieku zawodników dla wielu, zwłaszcza rodziców było dyskusyjne i czasem zniechęcające). Jednocześnie rozszerzyliśmy kategorię Młodzików o możliwość startu na kucach gr. D, przy zastosowanie mnożnika handicapowego dla każdej grupy kucowej.

Na „gorąco” wydaje się, że program zdał egzamin, ponieważ:
- pomimo, że projekt OMPMiD uruchomiony został w sierpniu rywalizacja cieszyła się nadspodziewanie dużym zainteresowaniem,
- W Młodzikach rywalizowało w sumie 10 zawodników, czyli więcej niż w kilku ostatnich MMM rozgrywanych na Mazowszu (jako Region II), gdzie klasyfikowanych było po 4-6 zawodników,
- ponadto w Dzieciach (bez ograniczeń, co do konia) wystartowało 13 zawodników, w tym kolejnych 4 Młodzików,
- większym zainteresowaniem niż programy stricte ujeżdżeniowe cieszyły się „nieco odkurzone w Polsce” programy Próby Caprillego, nie tylko zresztą wśród uczestników OMPMiD. Wg mnie są również ciekawsze, także dla widzów i laików…
- rywalizacja w poszczególnych zawodach odbywała się jednego dnia, a cykl dawał pewną możliwość wyboru zawodów i terminów i co za tym idzie powtarzalności startów.

   Na głębszą analizę i dyskusję z trenerami, konkretne wnioski oraz przygotowanie programu i terminarza przyszłorocznej edycji (będziemy chcieli rozszerzyć cykl do np. 4-5 eliminacji i finału) mamy czas do końca roku, tak żeby na styczniowym spotkaniu kalendarzowym WMZJ ostatecznie dograć kalendarz i w ślad za tym opublikować regulamin rozgrywek wraz z obowiązującymi programami Prób Caprillego. Ułatwić to powinno również starania o dotacje celowe ze środków władz samorządowych oraz pozyskiwanie sponsorów. 

   Krótko o klasyfikacjach (pełne wyniki OMPMiD z poszczególnych zawodów oraz klasyfikacje końcowe w załączeniu):

   Kategoria Młodzików – ogółem sklasyfikowanych zostało 10 zawodników, w tym 7-iu, którzy startowali, co najmniej dwukrotnie. Zwyciężyła aktualna mistrzyni MWIM-B KiMK w grupie A1 Zofia Baran na Mat (gr.A1) z Polskiego Polo Klubu Brochów, która wygrała obydwie eliminacje oraz finał. Drugie miejsce zajęła Helena Struss na Kaprysie (gr.C) z TKKF Podkowa, a trzecie Filip Dębski startujący na Azteku (gr.B) i Zanie (gr.D) z SKJ Trawers Warszawa…

   Kategoria Dzieci – ogółem sklasyfikowanych zostało 13 zawodników do 14 lat, w tym 9-ciu, którzy startowali, co najmniej dwukrotnie. Pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Łyczykowska na Fatimie (gr. C) z SKJ Trawers Warszawa, która podobnie jak Zosia pewnie i z bardzo dobrymi wynikami zwyciężała w eliminacjach i finale. Na drugim miejscu Karla Gonzalezguerra i Top Evita (gr. D) z SKJ Trawers, a na trzecim Julia Kania startująca na Azteku (gr.B) i Maladze (gr.C), również z SKJ Trawers…

   Wszyscy startujący w finale, niezależnie od zajętego miejsca, byli nagradzani. Dzięki sponsorom i darczyńcom (lista poniżej) zestawy nagród były naprawdę „bogate” i ciekawe. Dodatkowo, nagrodę specjalną dla najmłodszego zawodnika OMPMiD, piękną figurkę konia przekazaną przez Ewę Porębską-Gomółkę, otrzymała Natalia Kotyra (rocznik 2003) z SHS Grobice.

   Podziękowania pierwsze – dla zawodników, ich trenerów i rodziców (brak przypadków „KOR-u)! Trenerzy zwycięzców, czyli p. Sylwia Busz i p. Barbara Niemczewska zostali również uhonorowani pamiątkowymi pucharami I OMPMiD.

    Podziękowanie drugie – dla sponsorów nagród finałowych, a byli m.in.: Biuro PZJ i również prywatnie Dyrektor Biura p. Ewa Porębska-Gomółka, firma Dryft –  Agnieszka Wojciechowska, Marstall – p. Agnieszka Morawska, firma Helfix – p. Małgorzata Lipska, firma Wadim Plast – p. Zenon Narojek, Liga Mazowsza i p. Iwona Maciejak, współorganizator zawodów Royal Cup p. Marek Guz, SHS Grobice – p. Iwona i Dariusz Kotyra, i… moja skromna osoba…

Podziękowanie trzecie – dla organizatorów zawodów:
- KJ Golden Horse Koryta, p. Patrycji i Marcina Kaczorowskich – za włączenie konkursów OMPMiD to programu ZR-B rozgrywanego w ramach tradycyjnego już Weekendu Jeździeckiego, zaangażowanie i gościnność…
- LKJ Kuclandia Książenice i p. Marii Król – nie planowali już zawodów w tym roku, ale dali się namówić i powrócili do tradycji zawodów na przełomie września i października, tym razem w formule ZT-B z konkursami OMPMiD. Tradycyjnie świetna  atmosfera i bardzo dobre zawody dla najmłodszych i amatorów…
- SHS Grobice - p. Iwony i Dariusza Kotyry oraz p. Ewy Hadały–Mikołajczuk - za w pełni profesjonalne opracowanie programów i kart punktowych Prób Caprillego, ich propagowanie oraz wspaniałe zawody finałowe!

   Podziękowanie czwarte dla wszystkich – znowu zostałem wezwany „do tablicy” (poprzednio w finale Ligi Mazowsza) i jak zawsze z dużą „dozą nieśmiałości” (na zawodach jestem przede wszystkim „głosem”) odebrałem nagrodę specjalną… Naprawdę specjalną, bo z wieloma podpisami i wpisami, motywującymi i zobowiązującymi do dalszej, jeszcze lepszej pracy… Nagroda super – album pt. „Koń by się uśmiał”! Polecam bardzo to wydawnictwo wszystkim, choć trochę pozytywnie „zakręconym w konie”!

   Raz jeszcze serdecznie dziękuję i mam nadzieję, że w przyszłorocznej edycji OMPMiD spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie!

L.D.