Jak co roku Międzynarodowa Federacja Jeździecka opublikowała listę osób i organizacji nominowanych do FEI Awards.

 

Nagrody te przyznawane są od 2009 roku i w poprzednich latach na listy zwycięzców wpisali się m.in. Isabell Werth/GER, Harry Allen/IRL, Jeroen Dubbeldam/NED, Reed Kessler/USA, Charlotte Dujardin/GBR oraz jej wieloletni luzak, Alan Davies/GBR.

FEI Awards przyznawane są w pięciu kategoriach. O tym, kto w nich zwycięży w tym roku, rozstrzygną głosy internautów (50%) oraz jury (50%). Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Manamie, stolicy Bahrajnu. Głosowanie zakończy się 15 października, więc każdy kto do tej pory nie zagłosował, ma jeszcze kilka dni na wybranie swojego faworyta.

 

 W tym roku nominowani zostali: 

w kategorii „Best Athlete 2018”: 

  • Simone Blum/GER – amazonka, która w Tryon zdobyła tytuł Mistrzyni Świata w skokach przez przeszkody. Razem ze swoją klaczą DSP Alice osiągnęła w ostatnich dwóch latach wiele spektakularnych sukcesów.
  • Yoshiaki Oiwa/JPN – zawodnik, który w tym roku podczas Asian Games, zdobył dwa złote medale. Odniósł on także zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej zawodów PŚ w Strzegomiu. Najlepszy reprezentant Japonii w dyscyplinie WKKW.
  • Lambert Leclezio/FRA – w 2014 roku został on wyróżniony FEI Award w kategorii „Rising Star” – wtedy reprezentował jeszcze Mauritius. Wybitny talent w dyscyplinie woltyżerki, złoty medalista WEG w Tryon.
  • Stinna Kaastrup/DEN – zawodniczka, która jest inspiracją dla wszystkich. Z Tryon wyjechała z dwoma złotymi medalami w para ujeżdżeniu.

„Best Groom 2018”

  • Lucy Miles/NZL – luzaczka zajmująca się końmi dwójki topowych zawodników w dyscyplinie WKKW – Jonelle Price i Tima Price.
  • Alex Tyler-Morris/GBR – od wielu lat pracuje on dla jednego z najlepszych holenderskich zawodników, Harriego Smoldersa.
  • Lee McKeever/USA – w stajni McLaina Warda, amerykańskiego skoczka, pracuje on od ponad 30 lat. Osoba, która chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi, młodszymi kolegami oraz pomaga innym luzakom i zawodnikom, jeśli zaistnieje taka potrzeba.
  • Steffi Wiegard/GER – luzaczka mająca pod opieką konie Isabell Werth/GER.

„Longines Rising Star 2018”

  • Felix Koller/AUT – ambitny młody zawodnik, który ma 21 lat i wiele sukcesów na swoim koncie. Rok temu zdobył on tytuł „Rookie of the Year” w Austrii.
  • Esmee Donkers/NED – 20 –letnia zawodniczka ujeżdżenia, która obecnie jest liderką rankingu FEI w kategorii młodych jeźdźców.
  • Bunty Howard/ZAM – zaledwie 16-letnia amazonka, która swoją przyszłość wiąże z dyscypliną skoków przez przeszkody. Trzykrotna uczestniczka FEI World Jumping Challenge.
  • Victor Levecque/FRA – startujący w dyscyplinie WKKW. Ten utalentowany 20-latek zdobył w swojej karierze już 10 medali Mistrzostw Europy w kategoriach młodzieżowych.

„Against All Odds 2018”

  • Sammie Fritz/USA – rozpoczęła naukę jazdy konnej w wieku 7 lat. Kilka lat później jej rodzice się rozwiedli, mama popadła w problemy finansowe a Sammie zachorowała na raka piersi. To zmusiło ją do sprzedaży ukochanej klaczy Rohanna. Jej kolega ze szkoły, słysząc jej historię, zdecydował się jej pomóc i udostępnić swoją klacz Ferra, na której Sammie w tym roku zdobyła srebrny medal zespołowo podczas Mistrzostw Ameryki Północnej.
  • Leila Malki/PLE – nastolatka z Palestyny, która propaguje jeździectwo w swoim kraju – gdzie sporty konne uważane są za nieodpowiednie dla kobiet. Pomimo przeciwności startuje ona w zawodach w Palestynie i w innych krajach. Zawsze na pożyczonych koniach, ponieważ nie stać jej na własnego. Na każdych zawodach jest z nią jej tato.
  • Sara Morganti/ITA – u tej amazonki zdiagnozowano w 1997 roku stwardnienie rozsiane, Już rok później nie mogła ona chodzić o własnych siłach. Ale mimo choroby dalej jeździła konno. W 2014 roku zdobyła złoty medal na WEG w Caen, dwa lata później, podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro jej koń nie przeszedł przeglądu. Sara była zdruzgotana i straciła motywację do dalszej jazdy. Ale powróciła do jazdy w 2018 roku i w Tryon zdobyła dwa złote medale.
  • Kate Shoemaker/USA – amazonka łączyła przez wiele lat studia i treningi, mimo swojej choroby. Jakiś czas temu jej koń doznał poważnej kontuzji, której wyleczenie zajęło wiele miesięcy. Ale determinacja mazanki i walka o zdrowie swojego wierzchowca opłacała się i oboje osiągają teraz wyniki lepsze niż wcześniej, zdobywając m.in. brązowy medal w Tryon. „FEI Solidarity Award”
  • The Horsemanhip Charity /CHN – program mający na celu przybliżenie jeździectwa dzieciom pochodzącym z różnych warstw społecznych w Chinach. Ma on na celu pokazać dzieciom, że jeździectwo nie jest elitarnym sportem i dzięki niemu każdy może odnaleźć wiele pozytywnych wartości.
  • Riders of Hope/BIH – organizacja non-profit, działająca na terenie USA oraz Bośni i Hercegowiny. Oferuje ona programy terapeutyczne dla dzieci i dorosłych, które inspirują osoby niepełnosprawne do odkrywania swoich sił, wzmacniają wiarę w siebie i w swoje siły.
  • Mercedes Campdera/MEX – od 20 lat należy do grupy sędziów podczas FEI World Dressage Challenge, jest jednym z ekspertów pracujących w Ameryce Łacińskiej w ramach projektu ESEE (Equestrian Sports Educative Events).
  • Julia Battams – Equine Pathways Australia – wizją projektu stworzonego przez Julię Battams i jej koleżanki jest pomoc osobom po ciężkich chorobach lub urazach i zachęcenie ich do powrotu do jeździectwa i kontaktu z końmi. Julia angażuje się także w inne projekty, dzięki którym zawodnicy uczestniczą w Igrzyskach Paraolimpijskich, Mistrzostwach Świata i w innych zawodach różnej rangi.

Każdy z nas może oddać swój głos na stronie: TUTAJ