Rozpoczęty właśnie rok to przede wszystkim oczekiwanie na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, ale co jeszcze czeka na nas, kibiców sportów jeździeckich? Gdzie oglądać będziemy tych najlepszych w walce o najbardziej prestiżowe nagrody? 

 

 

Nadchodzący rok zapowiada się bardzo intensywnie i to nie tylko ze względu na Igrzyska Olimpijskie, które w każdym sportowcu, ale też każdym kibicu, budzą ogromne emocje. Kalendarz roku Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej wypełniony jest dużymi wydarzeniami, seriami oraz mistrzostwami, a my postaramy się przeprowadzić tematycznie przez najważniejsze z nich. 

 

Końcówka sezonu Pucharu Świata oraz finały 

Sezon halowy Pucharu Świata, w tym głównie Ligi Europy Zachodniej oraz Ligi Północnoamerykańskiej, właściwie się nie zatrzymał. Krótko przed zakończeniem roku byliśmy w Mechelen/BEL, a już w terminie 11-14 stycznia w Bazylei zobaczymy gwiazdy aż trzech konkurencji jeździeckich. O kolejne punkty rywalizować będą zawodnicy skoków przez przeszkody i ujeżdżenia, a w walce o wielki finał spotkają się zawodnicy woltyżerki. Niedługo później w finale spotkają się zawodnicy powożenia, którzy do ostatecznej rozgrywki wyjadą w Bordeaux/FRA, w terminie 2-4 luty. Zapowiada się bardzo emocjonujący finał, bo broniący tytułu Boyd Exell/AUS stoi przed 11 wygraną tego cyklu, jednak w całym sezonie deptał mu po piętach Bram Chardon/NED, dla którego może to być trzecie zwycięstwo w karierze. 

 

Rywalizacja w skokach i ujeżdżeniu trwać będzie równolegle, bo tych zawodników zobaczymy zarówno w Bazylei jak i w Bordeaux, ale też w Lipsku, Amsterdamie, Goteborgu czy s'Hertogenbosch. Liga Północnoamerykańska powróci jeszcze tylko dwukrotnie, pod koniec stycznia w Puebla/MEX oraz w połowie marca na Florydzie/USA. Na finał swojej ligi czekają też zawodnicy Ligi Europy Centralnej, który jak wiemy, odbędzie się pod koniec lutego w Krakowie. Wszystkie kwalifikacje oraz finały poszczególnych lig prowadzą zawodników do wielkiego finału całej serii. Tym razem organizatorem finału jest stolica Arabii Saudyjskiej, Riyadh. Czy Henrik von Eckermann/SWE i Jessica von Bredow-Werndl/GER będą w stanie obronić swoje tytuły? O tym przekonamy się od 16-20 kwietnia 2024 roku. 

 

 

Longines League of Nations 

Zupełnie nowy cykl, zastępujący dotychczasowy Puchar Narodów EUD 1. W nowej odsłonie to tylko 4 spotkania oraz finał w Barcelonie. League of Nations startuje już na początku lutego, od 8-11, w Abu Dhabi/UAE. Nieco ponad miesiąc później zawodnicy spotkają się na Florydzie/USA (19-23 marca 2024 r.). Dalej pozostają już tylko dwie kwalifikacje, w St Gallen w maju oraz w Rotterdamie w czerwcu. Długo nam i zawodnikom przyjdzie czekać na finał, bo ten zaplanowany jest na termin 3-6 października 2024 roku. W Barcelonie o zwycięstwo powalczy 8 najlepszych drużyn sezonu. 

 

 

Puchar Narodów w WKKW i ujeżdżeniu 

Zmiana formatu zmagań drużynowych dotyczy jedynie skoków przez przeszkody EUD 1. Rywalizacja narodów trwać będzie na starych zasadach zarówno w ujeżdżeniu jak i w WKKW. Sezon jeździeckiego triathlonu startuje dość wcześnie bo już w połowie marca we włoskim Montelibretti. Na finał poczekamy do października, a rozstrzygnięcie odbędzie się w holenderskim Boekelo. Cykl zawodów zawita też do Polski, bo Puchar Narodów oglądać będziemy w czerwcu w Strzegomiu. Seria dla drużyn w ujeżdżeniu rozpocznie się pod koniec lutego w Wellington/USA, a pierwszym wydarzeniem w ramach ligi europejskiej będzie CDIO  Compiegne/FRA na początku maja. Finał rozgrywek w lipcu w Falsterbo/SWE. 

 

 

Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Paryżu 

Olimpiada to marzenie chyba każdego sportowca. W tym roku będzie wyjątkowa dla polskich drużyn, bo wywalczyliśmy prawo startu we wszystkich trzech olimpijskich konkurencjach czyli skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu i WKKW. Zmagania jeźdźców rozpoczną się właśnie od WKKW. Tu walka startuje 27 lipca. Dwa dni później poznamy nowych medalistów, zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i drużynowej. Zawodnicy ujeżdżenia swoje zmagania rozpoczną 30 lipca, a finały drużynowe i indywidualne zaplanowane są odpowiednio na 3 oraz 4 sierpnia. W międzyczasie na parkur wyjadą pierwsi zawodnicy skoków, bo ta część rywalizacji rozpocznie się 1 sierpnia. Na indywidualnych medalistów w tej konkurencji przyjdzie nam poczekać do 6 sierpnia. Rywalizację w Paraujeżdżeniu oglądać będziemy od 3 do 7 września. Przez te dni zostaną rozdane medale za konkursy indywidualne i freestyle w 5 poziomach. Prawo startu indywidualnie wywalczyła w tym roku reprezentantka Polski Monika Bartyś. 

 

 

Mistrzostwa Świata FEI

Nie wszystkie konkurencje są jednak tymi olimpijskimi, ale zawodnicy powożenia, sportowych rajdów konnych oraz woltyżerki również będą mieli co robić w tym sezonie i z pewnością wyczekują najważniejszych imprez tego roku. Mistrzostwa Świata w woltyżerce zaplanowane są na 15-21 lipca 2024 roku, a o medale zawodnicy walczyć będą w szwajcarskim Bernie. Mistrzostwa Świata w czwórkach śledzić będziemy od 4-8 września w węgierskim Szilvasvarad. Walka o medale MŚ w sportowych rajdach konnych rozpocznie się 7 września we francuskim Monpazier, a dystans jaki zadecyduje o tegorocznych tytułach to 160 km. 

 

 

Większość imprez sygnowanych FEI transmitowana jest na żywo i jest dostępna na platformie ClipMyHorse.TV, jako że FEI.TV jest częścią tej platformy. Śledzić można najważniejsze światowe wydarzenie, a także te mniejsze międzynarodowe i lokalne. Z dostępem do platformy, żadna z powyższych serii Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej nie umknie fanom tego sportu, dlatego zachęcamy w tym miejscu do wypróbowania 30-dniowego, bezpłatnego dostępu do ClipMyHorse.TV