Tym razem hodowcy i właściciele zgłosili 36 ogiery hodowli polskiej i zagranicznej z rocznika 2008 oraz rocznika 2009 urodzone do 30 września. Konie oceniała Komisja Kwalifikacyjne pracująca w składzie:

  • Tadeusz Głoskowski – Przewodniczący
  •  Roman Krzyżanowski - członek
  • Jarosław Szymoniak - członek
  • Rudiger Wassibauer - członek
  • Jarosław Wierzchowski - członek

   Zanim jednak Komisja Kwalifikacyjna przystąpiła do pracy w niedzielę 17 czerwca od godziny 15:00 zgłoszone konie zostały zbadane przez lekarza weterynarii oraz pomierzone.
   W poniedziałek 18 czerwca od godziny 8 rano Komisja Kwalifikacyjna oglądała ogiery pod siodłem w trzech podstawowych chodach.
   Kolejnym etapem procesu kwalifikacyjnego była prezentacja ogierów w ruchu (stęp, kłus, galop) i skokach luzem. Tor przeszkód składał się z koperty ze wskazówką ustawionej w odległości 6 metrów od krótkiej ściany bogusławickiej krytej ujeżdżalni, stacjonaty w dystansie 6,6 metra o wysokości 70 – 80 cm oraz double bara w dystansie 7,1 metra o szerokości 100 cm i maksymalnej wysokości 110 cm.
   Członkowie Komisji Kwalifikacyjnej oceniali wnikliwie zaprezentowane skoki pod kątem zaprezentowanej przez ogiery rozwagi w podejściu do przeszkód, dynamiki i siły odbicia, szybkości odrywania od podłoża przednich kończyn oraz ich ułożenia w czasie skoku i otwarcia zadu, ułożenia głowy i szyi w czasie skoku, elastyczności grzbietu jak również szybkości powrotu do równowagi po skoku.
   Warunkiem przejścia do dalszych etapów kwalifikacji było uzyskanie w tej próbie minimum 26 pkt (na 40 możliwych).
   Poniedziałek zakończył wykład prof. dr hab. Zdzisława Kłosa i dr Andrzeja Bereznowskiego – „Problem osteochondrozy (OCD) w hodowli koni w Polsce i na świecie”. Temat jak najbardziej aktualny i potrzebny w procesie podnoszenia poziomu hodowanych w Polsce koni.
   Ostatni dzień bogusławickiego naboru do próby 100-dniowej rozpoczął się o godzinie 8 rano od przeglądu koni w w stępie i kłusie na twardej nawierzchni.
   O godzinie 10 na trawiastym hipodromie SO w Bogusławicach rozpoczął się ostatni etap procesu kwalifikacyjnego – prezentacja kandydatów do ZT na płycie oraz w ruchu w ręku na trójkącie w stępie i kłusie. Warunkiem przyjęcia ogiera na trwający 100 dni ZT było uzyskanie oceny minimum 78 pkt.
   Ze stawki 36 koni przybyłych do Bogusławic  do ZT zakwalifikowało się 16.
   W dniach od 26 do 27 września 2012 roku podczas próby dzielności zakwalifikowane konie podejdą do „egzaminu końcowego”, który jest jedną z dróg prowadzących do ich późniejszego użycia w hodowli.
   W ramach współpracy podjętej przez PZHK i redakcji miesięcznika Świat Koni nasze kamery towarzyszyły procesowi kwalifikacji od poniedziałkowej próby skoków luzem.
   Zarejestrowany materiał po opracowaniu będzie dostępny na oficjalnej stronie PZHK (www.pzhk.pl) oraz na naszej stronie w oknie „Video”.