19 gonitw zamknie sezon 2020 w ostatniej dwudniówce. Pięć z nich rozegranych zostanie o nagrody imienne I grupy: Pawimenta, Geparda, Wikinga, Hipokratesa i tradycyjnie już Nagroda Zamknięcia Sezonu.

 

Geparda i Wikinga dla koni czystej krwi arabskiej

W wyścigach o Nagrody Geparda i Wikinga zobaczymy rywalizację koni czystej krwi arabskiej. Pierwszy z nich zgromadził ciekawą stawkę arabów zagranicznej hodowli. Wysoko powinny stać notowania Alii Al Khalediah, która rozpoczęła karierę na bieżni dopiero w tym roku, w wieku siedmiu lat! Trzeba przyznać, że spisuje się świetnie, bo wygrała trzykrotnie w czterech startach. Formę klaczy sprawdzą m.in. dwaj reprezentanci stajni

Elevage Bozouls: Guarf de Bozouls i Galito de Bozouls oraz niegdyś czołowa arabka służewieckiego toru – francuska General Lady. Nie podda się reprezentacja polskiej hodowli, z rekordzistą na dystansie 1400 metrów – Eldasem na czele.

Rywalizacja dla młodych arabów polskiej hodowli, o Nagrodę Wikinga, będzie ciekawa ze względu na przyszłoroczną rywalizację w zamkniętych gonitwach, w tym w Derby. Czy posiadający świetny rodowód Edmar i zaskakująco dobrze radząca sobie w tym sezonie Dobra Dynastia rozegrają ten wyścig między sobą?

 

Nagroda Hipokratesa rywalizacją trzech trenerów

Z pięciu weekendowych gonitw dla koni dwuletnich najciekawiej zapowiada się start aż 10 debiutujących koni o ciekawych rodowodach w czwartej sobotniej gonitwie oraz rywalizacja w Nagrodzie Hipokratesa dla koni pierwszej grupy. Co ciekawe siódemka koni w tej nagrodzie została zgłoszona przez zaledwie trzech trenerów, Krzysztofa Ziemiańskiego (zapisał trzy), Adama Wyrzyka i Wojciecha Olkowskiego (po dwa). Czołowe dwulatki z tego wyścigu z mogą liczyć się w przyszłorocznej rywalizacji rocznika derbowego.

 

Konrad Mazur w pogoni za trzecim miejscem w czempionacie

Podium w czempionacie trenerskim jest już raczej rozstrzygnięte, ale ciekawa sytuacja ma miejsce w rywalizacji jeźdźców. Obecnie trzecie miejsce zajmuje Stefano Mura z 35 zwycięstwami. Czwarty jest Sanzhar Abaev z jedną wygraną mniej. Obaj jeźdźcy zakończyli już sezon, ponieważ zostali zawieszeni na ostatnie dwa dni wyścigowe przez Komisję Techniczną. To stwarza szansę piątemu w klasyfikacji Konradowi Mazurowi, który ma na koncie 33 wygrane. Żeby zająć miejsce na podium musi wygrać w weekend trzy gonitwy (przy dwóch, decydowałyby drugie miejsca, a tu zdecydowaną przewagę ma Mura). Przed młodym jeźdźcem stoi więc spore wyzwanie, ale trzeba przyznać, że zadanie jest wykonalne, zwłaszcza, że będzie miał piętnaście dosiadów.