Tego spodziewano się od dawna: po wielu testach FEI wprowadzi przyrząd do mierzenia siły, z jaką dopięty jest nachrapnik. Narzędzie ma wejść do użytku w pierwszym kwartale 2025 roku.

 

 

Choć „reguła dwóch palców” obowiązuje od dawna, nie zawsze jest przestrzegana. Międzynarodowe Towarzystwo Nauk o Koniach (ISES) od dawna zachęcało do wprowadzenia jednolitego sposobu pomiaru dopasowania nachrapnika, aby móc niezawodnie i w identycznych warunkach to sprawdzać. Jak dotąd jednak Światowa Federacja Jeździecka nie wprowadzała tego rozwiązania, tłumacząc się ewentualnym dyskomfortem i stresem u koni w i tak już napiętej atmosferze turniejowej. 

 


Tymczasem przykłady krajów takich, jak Dania, Szwajcaria i Kanada, w których od lat z powodzeniem stosuje się szablony pomiarowe, pokazały, że w praktyce nie wydaje się to stanowić problemu. Najwyraźniej zachęcona pozytywnymi opiniami, FEI podjęła próbę własnych rozwiązań. Przeprowadzono ponad 600 testów w skokach, ujeżdżeniu, WKKW, rajdach i powożeniu. Próby zostały dobrze przyjęte przez zawodników, luzaków i osoby oficjalne, a także konie. 
Nowy miernik FEI, opracowany we współpracy z ekspertami, jest rodzajem klina z tworzywa sztucznego i w najgrubszym miejscu ma 1,8 cm. Wkłada się go pomiędzy nachrapnik a kość nosową i przeciąga. Jeżeli do przepchnięcia miernika trzeba użyć siły, nachrapnik uznawany jest za zbyt ciasny i obowiązują konsekwencje określone w artykule 1044.8 Regulaminu Weterynaryjnego FEI, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 roku. W myśl przepisów niewyregulowanie nachrapnika przed zawodami oznacza niedopuszczenie do startu, a podczas zawodów grozi dyskwalifikacją i żółtą kartką. 
 

Dokładny sposób używania miernika można zobaczyć na YouTube:


 

Nowy przyrząd pomiarowy FEI ma być stopniowo wprowadzany na międzynarodowych turniejach w pierwszym kwartale 2025 roku. Każdy, kto chciałby poćwiczyć z nim w domu i przyzwyczaić konia, będzie mógł go kupić. Wszystkie niezbędne informacje zostaną podane w późniejszym terminie. Planowane są również materiały szkoleniowe dla sędziów i osób oficjalnych, sportowców i kibiców.
 

Przepisy weterynaryjne FEI TUTAJ