Całość została podzielona na 6 klas. Najmniej liczną (2 konie) grupę sysaków prezentowanych przy klaczach wygrał Leksander hod. S. Zaremby a własności A. Ostrowskiej. Ogierek ten jest synem aktualnego wicemistrza Polski Młodych Koni w skokach przez przeszkody Dionizosa (Frazes-Dida po First des Termes) i klaczy Lady po Drops, która niesie krew dwóch cennych reproduktorów - arabskiego Elsinga i angloaraba francuskiego og. Kwarteta.

   Wśród źrebiąt rocznych wygrała znana już hodowcom koni małopolskich - Elisee Grey hodowli i własności T. Idzika. Klacz ta jest córką doskonałego skoczka i WKKW-isty - og. Greya i wnuczką urodziwego i dzielnego Berlina Beja. Ponadto jej prababką jest rewelacyjna klacz Egzema, która dała już zwycięzcę MPMK w ujeżdżeniu koni 6-letnich - og. El Bonillo po Berlinie Beju, a także znanego WKKW-istę Egzemusa czy licencjonowanego El Ejido (po Emetyt) - zwycięzcę zeszłorocznego ZT w Bogusławicach.
   Sama Elisee Grey jest aktualną czempionką klasy klaczy rocznych wystawy w Klikowej i wiceczempionką swojej grupy podczas białeckiego czempionatu.
Wiceczempionką bogusławickiej wystawy w klasie źrebiąt rocznych została gniada Jeżówka (Dąbek-Jesień po Arcus xx) hod. oraz wł. B. Dąbrowskiego.

   W klasie źrebiąt dwuletnich po raz kolejny swoją klasę udowodniła starsza pełna siostra Elisee Grey - klacz Ellen Grey. Ta córka og. Greya zachwycała niesamowitą żeńskością i elastycznym ruchem. Uzyskała ona 44,00 pkt, co było najwyższym wynikiem wystawy! To już  kolejny sukces tej urodziwej klaczy w tym roku. Jest ona aktualną czempionką wystawy w Klikowej, gdzie udało się jej obronić ten sam tytuł uzyskany rok temu w młodszej klasie wiekowej. Ponadto podczas tegorocznego czempionatu w Białce klacz ta wywalczyła 2 miejsce w swojej kategorii.
Tytuł wiceczempionki uzyskała wnuczka og. Greya i córka nieodżałowanego Diabełka - Lady Diablotka należąca do A. Zaremby. Klacz ta jest półsiostrą zwycięzcy klasy sysaków, a sama także święciła już triumfy na imprezach hodowlanych. W tym roku podczas Czempionatu koni ras szlachetnych i premiowania sysaków i młodzieży zwyciężyła  w klasie koni dwuletnich.
Ciekawostką jest fakt, że na trzeciej pozycji  bogusławickiej wystawy wśród dwulatków uplasował się kolejny potomek Greya - og. Bel Raszej, a tuż za nim córka Diabełka (po Grey!) kl. Casablanca.

   Klasa klaczy młodszych od 3 do 6 lat to triumf córek innego  znakomitego reproduktora - og. Emetyta. Tytuł czempionki zdobyła Jadłówka (Emetyt-Jagoda po Jun Bej)  hod. i wł. B. Dąbrowskiego, a tuż za nią znalazła się druga córka Emetyta - urodziwa Arcona (od Arizona po Oregon xx) hod. i wł. L. Chmielewskiego.

   W mocno i licznie obsadzonej klasie klaczy starszych (zgłoszono 11 klaczy) zwycięstwo wywalczyła najstarsza ze stawki (rocznik 1994) wspomniana już Arizona (Oregon xx-Arica po Dahoman IX), która jest przedstawicielką janowskiej rodziny Kadiny XXV o, z której wywodzą się m.in. olimpijczyk Artemor i Askar. Mimo wieku klacz ta wyróżniała się nie tylko kondycją i bardzo dobrym utrzymaniem, ale także poprawną budową i dobrym ruchem.
Drugie miejsce klaczy starszych zdobyła gniada Kalia (Dresk-Kama po Dansing) hod. Cz. Zięby i wł. A. Ostrowskiej.

   Klasa ogierów zgromadziła 10 licencjonowanych ogierów. Rywalizowały ze sobą konie mające za sobą udaną karierę sportową i/lub hodowlaną: Sentender po Kamp, Jubilat po Diabełek, Hannibal po Harnaś, Bianco po Emetyt, Bre Gun po Top Gun, Euroboss po Bok, Puszczyk po Bolivar, Mefisto po Emetyt, Top Gun po Prince Ig`Or, Emetyt po Kwartet.
Bezkonkurencyjny w tej klasie okazał się Sentender (Kamp-Serbia po Empik xx) wyhodowany w SK Udórz. Koń ten zachwycał typem, elegancją i elastycznym ruchem. Warto wspomnieć, że oprócz  nieprzeciętnej urody udowodnił swoje walory skokowe podczas Śląskiego Czempionatu Użytkowego w Wolnych Skokach w Okołach w 2010 r. i próby wierzchowej podczas KWZH Polagra 2011, gdzie sięgnął po tytuł czempiona, ponadto regularnie startuje w zawodach skokowych uzyskując dobre wyniki.
   Tytuł wiceczempiona podczas bogusławickiej wystawy przypadł zasłużonemu og. Emetytowi (Kwartet-Emerycha po Ermitaż). Co roku kolejni synowie i córki tego ogiera udowadniają jego wartość dla rasy małopolskiej zdobywając uznanie na wystawach, czempionatach i podczas prób dzielności. Cieszy fakt, że konie w wieku zdobywcy drugiego miejsca (rocznik 1987!) nadal zachowują formę i witalność, a także są ciągle dostępne dla hodowców.

   Oprócz nagród rzeczowych Stado Ogierów ufundowało krycie ciekawymi ogierami - Jubilatem i Dżihadem. Obydwa konie mogliśmy podziwiać podczas klasy ogierów licencjonowanych. Ci dwaj synowie dzielnego Diabełka są interesującą propozycją dla hodowców koni małopolskich.

   Oglądając wszystkie prezentowane konie należy pogratulować wystawiającym świetnej kondycji i przygotowania do wystawy. Wszystkie konie, mimo często młodego wieku, zostały bardzo dobrze pokazane. Szkoda, że na takiej imprezie zabrakło koni  z państwowych hodowli. Na wystawie nie pokazały się zarówno Prudnik, Walewice, jak i Janów Podlaski. Wszystkie te stadniny posiadają mocne stawki koni we wszystkich klasach. Zabrakło także najbardziej ostatnio dopingowanych ogierów rasy małopolskiej jak Dionizos, Diokles, Huzar czy Frazes. A szkoda, bo jak widać po wynikach - ich potomstwo bardzo dobrze się pokazało. Być może w kolejnych edycjach liczba koni wzrośnie i będziemy mieli okazję obejrzeć liczniejsze grupy koni, szczególnie w najmłodszych klasach.
Samą wystawę należy uznać za bardzo udaną. Cieszy fakt, że Bogusławice w nowych rękach kontynuują promocję koni małopolskich i co i rusz organizują wiele ciekawych imprez. Tuż po wystawie mieliśmy szansę obejrzeć tradycyjną pogoń za lisem, konkursy towarzyszące (wyścig zaprzęg - samochód) i wiele innych atrakcji. W  hali, gdzie jeszcze rok temu pokazywały się ogiery różnych ras, zgromadziły się tłumy. Zapach smacznego bigosu i regionalne przyśpiewki unosiły się nad stadem do samego rana.

tekst: Karolina Chodkowska

WYNIKI