Kolejne lata wymagały ogromnego zaangażowania zarówno dyrekcji szkoły jak i nauczycieli w utrzymaniu wysokiej jakości i wysokiego poziomu kształcenia. W każdych okolicznościach kadra nauczycielska starała się sprostać nowym wyzwaniom wprowadzając ciekawe pomysły do realizacji na gruncie szkolnym.
   Od 1 września 2011 r. w Zespole Szkół RCKU w Wolborzu realizowany jest projekt pt. „Dobra Szkoła – Dobry Start” współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego; Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Projekt powstał z myślą o ambitnych i aktywnych uczniach, aby umożliwić im rozwój własnych pasji, podnieść ich kwalifikacje i umiejętności oraz zwiększyć ich szanse na współczesnym rynku pracy.
Projekt „Dobra Szkoła - Dobry Start” zakłada min. szkolenie przygotowujące do egzaminu na Powszechne Odznaki Jeździeckie PZJ – obejmujące 104 godziny zajęć teoretycznych i praktycznych oraz dwa obozy jeździeckie: 2- tygodniowy zimowy i 7- dniowy letni dla grupy 10-osobowej w każdym roku realizacji projektu. Dwuletni projekt obejmie w sumie swym działaniem 20 uczniów technikum kształcącego w zawodzie: technik hodowca koni (10 w I roku oraz 10 w II roku realizacji projektu).

   Już od 6 miesięcy 9 dziewcząt i 1 chłopiec z Technikum Hodowli Koni w Wolborzu dwa razy w tygodniu doskonalą praktyczne umiejętności jeździeckie w zaprzyjaźnionym Stadzie Ogierów w Bogusławicach pod okiem p. Marii Gertz-Warchoł, trenera jeździectwa II klasy.
Choć do projektu zakwalifikowali się miłośnicy koni, to jazda konna i stawiane wymagania kosztują ich wiele wysiłku, trudu, potu a czasem i łez. Jednak nikt się nie poddaje. Wielkim sprawdzianem ich charakterów i chęci walki w dążeniu do celu był z pewnością dwutygodniowy pobyt na zimowym obozie jeździeckim w KJK „BÓR” CJZW „Therios” Toporzysko. Jazdy konne odbywały się przy temperaturach dochodzących nawet do minus 15°C - 20°C. Pierwsze dni – jak przyznali wszyscy uczestnicy – były dla nich bardzo ciężkie. Niska temperatura, wyczerpujące treningi, wymagający instruktorzy – p. Bartłomiej Przybyś i p. Ewelina Kolasińska – przyniosły chwile zwątpienia. Jednak prawdziwym pasjonatom koni wystarczył zwykły wyjazd konny w malownicze tereny górskie, aby odzyskać wiarę, nadzieję i chęć do życia. Instruktorzy, choć wymagający, zyskali sympatię uczestników zimowiska swoim profesjonalnym podejściem jak i niezwykłym zapałem do pracy. Choć próbny egzamin na powszechne odznaki jeździeckie przeprowadzony w ośrodku w Toporzysku nie zakończył się tak dobrym wynikiem, jakiego w duchu pragnęli, to jednak wszyscy zgodnie potwierdzili, że ich umiejętności jazdy konnej znacznie wzrosły, a trudne chwile, które przeżyli, tylko ich wzmocniły. Dwa tygodnie ferii zimowych minęły dla 10 uczestników projektu bardzo pracowicie. Jednak nikt nie żałuje ani jednej chwili poświęconej nauce i z ochotą podąża znów dwa razy w tygodniu do Stada Ogierów w Bogusławicach, by doskonalić swoje umiejętności jeździeckie, a tym samym walczyć o jak najlepszy wynik na egzaminie końcowym, czyli o upragnioną odznakę jeździecką. Pozostało jeszcze trochę czasu, aby wyeliminować wszelkie niedociągnięcia.
   Droga do sukcesu często nie jest łatwa. Wymaga czasu, wysiłku i zaangażowania. Technikum Hodowli Koni w Wolborzu stwarza ambitnym
i gotowym do poświęceń młodym ludziom szansę na lepszą przyszłość, szansę na realizację własnych pasji z udziałem koni, na świadome zaplanowanie własnej przyszłości. Już pierwsze przeprowadzone rekrutacje potwierdzają słuszność wyboru działań przewidzianych w projekcie. Uczniowie, do których skierowany jest projekt „Dobra Szkoła – Dobry Start” wyrażają bardzo duże zainteresowanie, zapał i chęć uczestnictwa w kolejnych działaniach – liczba zgłoszeń do projektu jest dwukrotnie wyższa niż liczba miejsc na poszczególne szkolenia. Młodzi ludzie mają świadomość tego, iż poprzez udział w nieodpłatnych szkoleniach, które oferuje im szkoła, mogą zdobyć dodatkową wiedzę i kwalifikacje potwierdzone odznakami jeździeckimi, podnieść swoje dotychczasowe umiejętności niezbędne do przyszłego zatrudnienia.

Opracowała
Renata Słowik