ETIWA OF SINUS najbardziej utytułowaną klaczą, MORION ojcem czempionów. W miniony weekend (4-5 czerwca), w Stadninie Koni w Białce, w pierwszej tegorocznej konfrontacji pokazowej uczestniczyły młode konie czystej krwi arabskiej. Konie roczne, dwu i trzyletnie ze stadnin państwowych i prywatnych walczyły o medale i tytuły Wiosennego Młodzieżowego Pokazu już po raz 32.
Z 12 medali w dwóch kategoriach wiekowych klaczy i ogierów; konie hodowców prywatnych zdobyły 5 medali, w tym 3 złote, 1 srebrny i 1 brązowy, 5 medali (2-2-1) powędrowało do SK Michałów i po jednym brązowym medalu dla SK Janów i SK Białka. Konie oceniała komisja sędziowska w składzie: Christine Jamar-Demeersseman i Martine Van Hee (Belgia) i Eric Gear (Francja). Przed sędziami zaprezentowało się 88 koni; 58 klaczy i 30 ogierów; w tym ze stadnin państwowych 33 konie (22 i 11); hodowcy prywatni wystawili 55 koni (36 i 19). Etiwa of Sinus (Wadee Al Shaqab – Etira) hod. Sinus Arabians/wł. Polia Arabians Adama Ochmana została najbardziej utytułowaną klaczą pokazu – Czempionka Klaczy Młodszych, Best in Show Klaczy, Najpiękniejsza Głowa Pokazu i najwyższa nota pokazu (93,83 pkt.), michałowski 9-letni Morion (Kahil Al Shaqab – Mesalina) kolejny raz sprawdził się jako reproduktor; jego potomstwo zdobyło 7 medali – El Medar, Delikt, Largo KL, Złota Aura, Bella Mia, El Brillo, El Mariella. Tyle statystyki, a jak przebiegała rywalizacja ….
W Białce punkty rozdaje pogoda
Białka powitała młode konie chmurami i zapowiadanym deszczem… niestety przyszedł i pokrzyżował plany. O ile ogierki przebiegały plac czempionatowy suchą nogą, o tyle roczne klaczki prezentowane w ulewie, przed ubranymi w czarne peleryny sędziami, ślizgały się i przemoczone traciły cały swój blask. Po klaczach rocznych pokaz zostały przerwany i klasy klaczy 2 i 3-letnich przeniesiono na niedzielę.
W dwóch klasach ogierków rocznych zaprezentowało się 13 koni; 8 hodowli prywatnej i 3 z SK Michałów i 2 z SK Janów. Obie klasy wygrały „Moriony” – Delikt i Largo KL z punktacją 92,0 pkt., ale w czempionacie, w walce o medal wyprzedził je drugi w klasie El Medar. Dwa janowskie ogierki Pamino (AL Ayal AA – Pamina)(89,67 pkt.) i Al Narciso (Erantis – Amorena)(89,83 pkt.), zajmując piąte miejsca w klasach nie zakwalifikowały się do czempionatu.
Wśród 2 i 3-latków stadniny państwowe reprezentowało tylko 6 ogierków, 11 pochodziło z hodowli prywatnej; kilka z nich poznaliśmy w ubiegłym roku, ale to debiutujący dwuletni michałowski El Brillo wygrał klasę i sięgnął po złoty medal, wyprzedzając zarówno w klasie jak i w czempionacie wychowanka AKF Polska, ubiegłorocznego czempiona Polski ogierków rocznych Nahil Al Khalediah. Brąz wywalczył białecki trzyletni Celadon, mimo, że w klasie przegrał z ogierkiem Chicago, który jako jedyny wśród ogierów uzyskał od sędziów pierwszą 20 (za ruch). W klasach ogierów - jak mówi młodzież – „szału nie było” – ilu z nich w przyszłości zajmie boks ogiera czołowego…?
Po dłuższej – nie do końca, ze względu na prognozy uzasadnionej, przerwie na plac czempionatowy zaczęły wychodzić roczne klaczki; w trzech klasach razem było ich 30 – 17 prywatnej hodowli; 7 z SK Michałów, 5 z SK Janów i jedna białecka. Klasę A wygrała Eri Starra hodowli P. Frejlicha, której nie przeszkodził padający deszcz; ruszyła się na dwie 20 i kolejną za typ; łącznie uzyskała 92 pkt. Za nią „o włos” (91,67 pkt.) uplasowała się janowska Bella Mia, która w czempionacie pokazała swoją wartość i zdobyła brązowy medal. Pozostałe uczestniczki poniżej 91 pkt.; wśród nich uwagę zwracała ładną główką janowska Al Ayala (Al Ayal AA – Akia), ale nie ruszyła się i zajęła dopiero 4 miejsce. Zdecydowanie lepiej wypadła w klasie B inna janowska reprezentantka Brodia, która wygrała klasę i weszła do czempionatu. Klasa C występowała w ostrych strugach deszczu, warunki były coraz gorsze. Szkoda tych klaczek, które musiały dokończyć swoją kategorię wiekową, a wygrała ją michałowska Złota Aura przed Extiną Zalia hod. K. Dolińskiej-Witkowskiej. Niedzielne słońce przetasowało kolejność na podium – wygrała Extina Zalia przez Złotą Aurą i Bella Mią.
Niedziela poprawiła humory i rozgrywki w klasach rozpoczęły się z „wysokiego C”- już pierwsza uczestniczka Wieża Rasheema KL (FA EL Rasheem – Wieża Nimf) ze stadniny Klikowa rozpruła worek z dwudziestkami, otrzymała ich komplet za ruch i łączną notę 92 pkt. Nie cieszyła się długo z prowadzenia, bo druga El Soraya (Wadee Al Shaqab – Evictoria) L. Jarmuża wyprzedziła ją o 0,17 pkt. Klasę wygrała Eselaja (AJ Elaf – Espanera) P. Podgórnego osiągając 93 pkt. - dotychczasowy rekord pokazu, za nią z drugiego miejsca do czempionatu weszła Bogini Róż pp. Parysów i … zdobyła srebro. Dwie reprezentantki SK Janów Cendoza i Ascalona zajęły 7 i 8 miejsce w klasie (nie przekraczając 91 pkt.)
Rekord nie utrzymał się długo - De Queen of Life P. Frejlicha wyśrubowała go do poziomu 93,67 pkt. (bardzo równe, wysokie noty od wszystkich sędziów, w tym 2 x20); wygrała klasę przed michałowską El Mariellą, która dwudziestek miała wprawdzie tyle samo, ale niższe pozostałe noty (łącznie 93,17 pkt.). I już typowaliśmy układ na podium, ale … jako pierwsza w ostatniej klasie wyszła ta, która przewróciła wszystkie prognozy - Etiwa of Sinus. To był jej dzień – 93,83 pkt., w tym komplet ”20” za typ i głowę i szyję oraz od wszystkich sędziów po 18,5 za kłodę i po 19,5 za ruch nie pozostawiał złudzeń. Etiwa of Sinus to córka janowskiej Etiry (po Eden C), wnuczka wspaniałej Etnologii, która w barwach Halsdon Arabians sięgnęła po tytuł Czempionki Europy i była faworytką Pucharu Narodów (niestety w czempionacie zakulała i została wycofana). Czy Etiwa pójdzie w ślady babki? – życzmy jej tego; mimo że urodzona w Szwecji występuje w barwach polskiego właściciela.
Czempionat klaczy starszych zgromadził na ringu 9 klaczy (po trzy z każdej klasy) wszystkie z notami powyżej 92 pkt.; każda z nich mogła walczyć o tytuł i medal, i miejmy nadzieję, że jeszcze powalczą również na międzynarodowych pokazach.
Wyniki czempionatów
Ogierki roczne:
- EL MEDAR (Morion – El Medonia) - hod./wł. SK Michałów
- DELIKT (Morion – Diara) - SK Michałów
- LARGO KL (Morion – Lili PS) - Klikowa Arabians – M. Rzepka
- Foggiro (Morion -Fogira) - St. Sławiński
- Fenrir (Calypso OS - Frestona) - P. Dobrzyński
EL MEDAR
Klaczki roczne:
- EXTINA ZALIA (El Tino – Excalibria) - K. Dolińska - Witkowska
- ZŁOTA AURA (Morion – Złotna)- SK Michałów
- BELLA MIA (Morion – Beira) - SK Janów
- Brodia (Erantis – Belinda) - SK Janów
- Mahima (El Omari – Mahira) - SK Michałów
EXTINA ZALIA
Ogiery młodsze:
- EL BRILLO (Morion – El Larinera) - SK Michałów
- NAHIL AL KHALEDIAH (Ghaith Al Zobair – Nawal Al Khalediah) - AKF Polska
- CELADON (Pogrom – Celita) - SK Białka
- Chicago (Wortex Caliste – Calatea) - M. Kondrasiuk
- Perlaf Zalia (AJ Elaf – Perwilla)- K. Dolińska – Witkowska
Klacze młodsze:
- ETIWA OF SINUS (Wadee Al Shaqab – Etira)- Sinus Arabians/ Polia Arabians
- BOGINI RÓŻ PA (Kahil Al Shaqab – Black Rose)- PPH Parys Sp.z o.o.
- EL MARIELLA – (Morion – El Marina) SK Michałów
- Złota Myśl ( Equator – Złota Bulla) - SK Michałów
- De Queen of Life ( Pireno – Dekstera) -P. Frejlich
Best in Show Klaczy:
- ETIWA OF SINUS
ETIWA OF SINUS
Best in Show Ogierów:
- EL BRILLO
EL BRILLO
Nagrody specjalne:
- Najpiękniejsza Głowa Pokazu: ETIWA OF SINUS
- Najlepszy ruch pokazu: EL MARIELLA
- Najlepsze nogi pokazu: DE QUEEN OF LIFE
- Najlepsza klacz „Pure Polish”: CHILIA (Alert – Cerika) – SK Białka
- Najlepszy ogier „Pure Polish”: ZARBIL (Forman – Zahara) – D.Jaskółka-Grylewicz
Szczegółowe wyniki klas, czempionatów, nagrody specjalne i zapis video: TUTAJ
Kilka słów komentarza
Tegoroczny pokaz w Białce przyniósł sukces hodowcom prywatnym; potwierdził wysoką pozycję SK Michałów i niestety dalszy spadek znaczenia janowskiej stadniny. Janów przywiózł 7 klaczy i 3 ogierki; w klasach w pierwszych piątkach miał 4 klaczki i 2 ogierki; wygrał jedną klasę, do czempionatów wprowadził 2 klaczki i zdobył jeden brązowy medal; nie miał reprezentantów w klasach trzylatków. Piszę o tym dlatego, że od czasów „dobrej zmiany” żaden z wyhodowanych w tym czasie koni nie odniósł większego sukcesu; ostatnie sukcesy to Pamina i Paris (2017), Atakama, Encarina i Erantis (lata 2018,2019) urodzone z myśli hodowlanej Marka Treli i Aplia urodzona w 2018 r. – już sprzedana. W ubiegłym roku po Białeckim czempionacie pisałam: ”SK Janów –przywiozła do Białki 14 koni – 4 ogierki i 10 klaczy (w tym 6 rocznych); do czempionatów weszło 6 koni, ale nie przełożyło się to na żaden medal - najbliżej medalu był roczny Agadez, który wygrał klasę ; tylko 3 ogierki weszły do Top Five. Dwie roczne klaczki Basilea i Babetta były nadzieją, weszły do czempionatu, ale …na tym się skończyło. Nadziei tej nie spełniły i nie zaistniały Cendoza, Alsandrina, Beatrice i Paita. Z wymienionych klaczek tylko dwie były po tym samym ogierze, co świadczy o dużym „eksperymentowaniu” z doborem ogierów. Żadna z 2- i 3-latek nie weszła do czempionatu – w piątce w klasach znalazły się dwie córki sprzedanej już Primery - Primarosa i Princela; niższą oceną za ruch nie weszła do piątki Paradnica mimo wysokich not za typ, głowę i szyję (19,0 i 19,5 pkt.), poza piątką była Elgida. Czego zabrakło janowskim koniom – „życia” ; owszem były „wybłyszczone”, nie odstawały od konkurentek typem ani głową, gorzej było z kłodą, brakowało ruchu, zwłaszcza w czempionatach, a to można poprawić odpowiednim żywieniem, kondycją i treningiem.”
Czy dziś coś się zmieniło? – poza jednym zdobytym medalem, chyba nie, a może jest nawet gorzej. Po odejściu Mateusza Tokarskiego na stanowisko trenera i prezentera wrócił do Janowa Piotr Dwojak. On dostał szansę, ale czy jest on szansą dla janowskich koni? Można powiedzieć, że teraz miał mało czasu na przygotowanie koni, po kolejnych pokazach powiemy „sprawdzam”.
I jeszcze jedna uwaga – to, że 9-letni Morion okazał się ojcem czempionów, że w stadninach państwowych nie widać masowo dobrych koni po wykorzystywanych zagranicznych ogierach, świadczy o braku konsekwentnej myśli hodowlanej. Hodowcy prywatni mają swoje programy, ich hodowla opiera się na innych zasadach. Kto i kiedy zapanuje nad hodowlą w Janowie, Michałowie i Białce …. czy jest jeszcze nadzieja? Ona podobno umiera ostatnia.