Na piątkowej konferencji prasowej z udziałem licznych przedstawicieli mediów zapoznaliśmy się z programem i zamierzeniami związanymi z zawodami na Torwarze.
   Najważniejsza informacja to ta, że pomimo sporych problemów i nadal niedomkniętego budżetu całej imprezy Torwar się odbędzie i jak się zapowiada w niewiele mniej atrakcyjnej formie niż poprzednie edycje. W zasadzie zabraknie tylko rywalizacji Ligi Europy Centralnej w ujeżdżeniu – zadecydowały tu względy regulaminowe, ponieważ nie można rozgrywać zawodów eliminacyjnych na trzy tygodnie przed finałem Pucharu Świata.
Oczywiście i ranga zawodów skokowych jest niższa, bo „tylko” eliminacje i tylko 2 gwiazdki, ale dzięki temu, że Torwar się odbędzie, w przyszłym roku finał LEC powinien zgodnie z ustaleniami z FEI ponownie powrócić do Warszawy.
Ograniczony został nieco program samych zawodów do konkursów rundy Kadry Dzieci na Dużych Koni, Małej oraz Dużej Rundy. Dodatkowo obejrzymy jedynie konkursy kucowe i powożenia.
Emocji sportowych z pewnością jednak nie zabraknie chociaż zmartwiły mnie nieco słowa Prezesa Marcina Szczypiorskiego, że PZJ odpuszcza tegoroczne kwalifikacje i walkę o finał PŚ na rzecz przygotowań i startów w Top Lidze Pucharu Narodów. No, cóż potencjał koński mamy niestety mocno ograniczony... 

    Natomiast równie ciekawie jak w latach ubiegłych zapowiadają się atrakcje dodatkowe z sobotnią Galą Jeździecką „Teraz polskie konie” na czele. Jak zawsze nie zabraknie na Torwarze Gwiazd, które reprezentowali na konferencji niestrudzeni propagatorzy jeździectwa w środowisku aktorskim Katarzyna Dowbor, Marek Frąckowiak oraz Marek Siudym. Gwiazdy zaprezentują się nam m.in. zdobywając nową odznakę „Jeżdżę konno”, a oceniać i kwalifikować ich będzie Andrzej Sałacki.
Bardzo interesująco zapowiada się także rozgrywany po raz pierwszy Konkurs Kaskaderów i Artystów Konnych. I wiele innych punktów programu pokazów.
Novum imprezy będzie specjalny program edukacyjny z wykładami i panelami dyskusyjnymi.

   Inną nowością i z pewnością ciekawą inicjatywą są specjalne imienne zaproszenia na Torwar wystosowane do naszych parlamentarzystów. Kto wie, może pozwoli to szersze zainteresowanie decydentów naszą dyscypliną i przy okazji złagodzenie bardzo często fatalnych obyczajów politycznych.

   Na zakończenie Prezes raz jeszcze zaapelował do mediów o jak najszersze rozpropagowanie imprezy, a do sympatyków o jak najliczniejsze przybycie. Pełne trybuny przez trzy dni – to marzenie wszystkich, nie tylko Komitetu Organizacyjnego i Skarbnika PZJ!
A zatem – kto żyw i może – na Torwar...

Pełny program zawodów na stronie www.csiwarszawa2010.pl

L.D.