Solidarność ludzka w obliczu wielkiej tragedii jaką jest wojna nie zna granic ani innych podziałów. W odpowiedzi na problemy z jakimi w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę borykają się ukraińscy jeźdźcy z akcją pomocy ruszyła jeździecka społeczność całego świata.

 


Jak szacuje Ukraińska Federacja Jeździecka, w zaatakowanym przez Rosję kraju jest ponad 100 000 koni. Wiele z nich zostało już uwikłanych w działania wojenne i pozbawionych możliwości ucieczki. Ich stajnie zostały zniszczone przez rosyjskie bomby czy rakiety.

 

Od początku agresji z wielką akcją spontanicznej pomocy dla ukraińskich koni ruszyło wielu Polaków związanych z jeździectwem i sportami konnymi. Z upływem kolejnych dni dołączyli do nich przedstawiciele innych narodów.

 

By ułatwić i koordynować działania pomocowe, Ukraińska Federacja Jeździecka zarejestrowała w Belgii fundację charytatywną. Po utworzeniu Fundacji Charytatywnej Ukraińskiej Federacji Jeździeckiej około 250 osób i organizacji z całej Europy, USA i Kanady zaoferowało swoją pomoc.

 

By ułatwić ewakuację ukraińskich koni powoli otwierają się dla nich granice państwowe. Mogą one bez ograniczeń wjeżdżać do Mołdawii, gdzie ministerstwo rolnictwa tego kraju podjęło decyzję o bezpłatnym wjeździe do Mołdawii koni z Ukrainy. Nawet tych, które nie posiadają żadnego dokumentu. Po przekroczeniu granicy, konie te będą poddane 10-dniowej kwarantannie.

 

Dwa przejścia graniczne w Rumunii zapewniają również bezpłatny wjazd dla koni ewakuowanych z Ukrainy. Aby przewieźć konie przez Albitas i Halmeu, wymagany jest mikrochip i paszport.
Jak informuje Ukraińska Federacja Jeździecka, również Słowacja, Rumunia i Węgry są w trakcie tworzenia stacji kwarantanny, poinformowała federacja.

 

W Polsce uruchomiono punkt wsparcia logistycznego dla wysyłki pomocy humanitarnej, która będzie dalej wysyłana na Ukrainę. Mieści się on w klubie jeździeckim LEŚNA WOLA ul. Leśna Wola 8 36 - 060 Głogów Małopolski (https://www.lesnawola.pl)

 

Wszelkie sprawy związane z działaniami pomocowymi można konsultować pod tymi kontaktami:

  • +48 889 194 993 Andrzej POL / UKR
  • +48 693 685 630 Tomek POL / PL
  • +48 608 530 797 Ewa POL / PL

Ponieważ na skutek działań wojennych transport koni drogami jest bardzo utrudniony, a niekiedy wręcz niemożliwy, istotnym elementem pomocy jest dostarczenie do ukraińskich stajni paszy i ściółki dla koni. Jak szacuje Fundacja Charytatywna Ukraińskiej Federacji Jeździeckiej, kierowana przez sekretarza generalnego federacji Mychajła Parkhomczuka, zapasy w stajniach są bardzo małe, a darowizny w postaci paszy i trocin są pilnie potrzebne. W wielu stajniach na Ukrainie paszy zostało na mniej niż tydzień.

 

Istnieje też możliwość możliwość przekazania pomocy za pośrednictwem jednego z kilku sklepów internetowych w Polsce, w tym również przez Allegro.

 

Fundacja prosi o zgłaszanie pomocy przez dostępny na jej stronie formularz, co ułatwi logistykę i koordynację akcji pomocowej.

 

Kolejna pomocowa wysyłka na Ukrainę z hubu przy klubie jeździeckim Leśna Wola planowana jest na 8 i 9 marca.

 

W Wielkiej Brytanii grupa British Veterinary Professionals for Ukraine, stworzona przez lekarza weterynarii z Manchesteru, RSPCA, dr Antoninę Babchuk, utworzyła kilka punktów przyjmowania pomocy. Zbierane są w nich artykuły medyczne i weterynaryjne, które trafią na linię frontu na Ukrainie. Wszystko zostaje w tych punktach posegregowane i starannie opisane, gotowe do sprawnego transportu.

 

Antonina Babchuk o tej inicjatywie powiedziała:

Nadszedł czas, aby zabłysło „Jedno zdrowie”. Zasady leczenia ran i chirurgii są takie same, niezależnie od tego, czy dotyczy to zwierzęcia, czy nie