Międzynarodowa Federacja Jeździecka FEI opublikowała pierwszą część raportu na temat ubiegłorocznej epidemii EHV-1 w Europie kontynentalnej. „Systemowe wady” i błędy zarządzania chorobą to część wniosków postawionych w raporcie przez dr Görana Åkerströma i Granię Willis.
FEI opublikowała pierwszą część trzyczęściowego raportu po przeprowadzonym dochodzeniu w sprawie wybuchu epidemii neurologicznej postaci wirusa opryszczki koni (EHV-1) w Hiszpanii w lutym 2021 roku.
Epidemia spowodowała śmierć 18 koni w Europie kontynentalnej. Potwierdzono przypadki choroby w 10 krajach: Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Włoszech, Katarze, Hiszpanii, Słowacji, Szwecji i Szwajcarii.
Sporządzony przez Dyrektora Weterynaryjnego FEI, dr Görana Åkerströma i Granię Willis, byłego Dyrektora ds. Komunikacji FEI, a obecnie Konsultanta Wykonawczego FEI raport zawiera kompleksowy i rzeczowy obraz epidemii, w tym szereg wydarzeń, przyczyny, role i obowiązki oraz stosowne analizy. Autorzy raportu dokonali oceny tego, co zostało zrobione poprawnie i zidentyfikowali te sytuacje, gdzie popełniono błędy lub zaniechania.
Sam raport zawiera 40 stron tekstu a uzupełniające go 12 aneksów to dodatkowe 96 stron lektury. Do prac nad raportem włączyła się również Grupa Robocza FEI ds. Epidemiologii Weterynaryjnej oraz inni eksperci weterynaryjni jak również Prezydent FEI Ingmar De Vos, Sekretarz Generalny FEI Sabrina Ibáñez oraz Departament Weterynaryjnych i Prawny FEI.
Musi istnieć odpowiedzialność i wszyscy – w tym FEI – muszą wziąć na siebie część odpowiedzialności. Odpowiedzialność indywidualna będzie musiała zostać ustalona przez FEI na podstawie treści niniejszego Raportu przed podjęciem jakichkolwiek dalszych potencjalnych działań. Dział Prawny FEI dokona dokładnej analizy, a wyniki wszelkich wynikających z nich procesów prawnych zostaną podane do wiadomości publicznej w odpowiednim czasie. (…)
Znaczenie ustaleń dochodzenia i samego raportu zostało bardziej uwydatnione przez obecny wybuch epidemii w Stanach Zjednoczonych, po raz kolejny podkreślając fakt, że nigdy nie będzie zerowego ryzyka w przypadku EHV. To, co musimy robić na każdych zawodach i w każdej stajni, to zapewnienie właściwych środków bezpieczeństwa biologicznego dla bezpieczeństwa naszych koni. I mamy teraz narzędzia, aby to zrobić, pod warunkiem, że będziemy współpracować jako społeczność, aby zapewnić egzekwowanie tych ustaleń - powiedział Prezydent FEI Ingmar De Vos.
Druga część raportu, obejmująca listę środków wdrożonych w celu umożliwienia powrotu do rywalizacji po sześciotygodniowej blokadzie nałożonej przez FEI na międzynarodowe zawody jeździeckie w Europie kontynentalnej, zostanie opublikowana przed FEI Sports Forum 2022 (25-26 kwietnia). Z czyści tej dowiemy się też o skuteczności wprowadzonych w celu walki z EHV-1 sankcji oraz poznamy ocenę regulaminu EHV-1.
Ostatnia, trzecia część raportu będzie spojrzeniem w przyszłość. Poruszy kwestie protokołów potencjalnych szczepień globalnych i zostanie zaprezentowana podczas obrad Forum Sportowego FEI. Podczas tych obrad profesor Lutz Goehring, z Centrum Badań nad Końmi Gluck, światowej sławy specjalista w zakresie chorób zakaźnych koni, a zwłaszcza EHV, przedstawi swoje odkrycia dotyczące korzyści i wad szczepień, koncentrując się na dowodach naukowych na to, czy obowiązkowe szczepienie przeciwko EHV-1 ma działanie ochronne przeciwko wybuchom epidemii na imprezach FEI.
Poniżej tłumaczenie Wniosków raportu, z treścia którego można zapoznać się tutaj: TUTAJ
WNIOSKI
Chociaż nie jest możliwe wskazanie jednej przyczyny lub jednej osoby odpowiedzialnej za ten poważny wybuchu epidemii neurologicznej EHV-1, dochodzenie wykazało, że wybuch epidemii został spowodowany przez kilka czynników ryzyka występujących w ograniczonej przestrzeni i czasie, brak zgodności z przepisami weterynaryjnymi FEI, brak przygotowania, w połączeniu ze złym podejmowaniem decyzji i brakiem współpracy z Centralą FEI po potwierdzeniu wystąpienia choroby. Problemem nie była sama choroba, lecz zarządzanie nią. Niestety istniały czynniki - w tym błędy ludzkie - które pozwoliły wirusowi rozprzestrzenić się znacznie szybciej niż miałoby to miejsce, gdyby obowiązujące protokoły bezpieczeństwa biologicznego zostały zastosowane prawidłowo i natychmiast.
Oddzielanie chorych koni
Jeśli chore konie nie są wystarczająco szybko oddzielane od koni zdrowych, pozwala to koniom chorym na rozsiewać wirusa i w ten sposób przyczyniać się do zwiększenia liczby wirusów w obiekcie, potencjalnie powodując znacznie szybsze rozprzestrzenianie się choroby niż jest to zwykle oczekiwane w przypadku tej choroby. Powiadomienie FEI i hiszpańskich władz weterynaryjnych o wybuchu epidemii w Walencji nastąpiło nastąpiło o wiele za późno. Choroba rozprzestrzeniła się już w populacji koni na miejscu, a następnie została rozprzestrzeniła się na inne obiekty i do innych krajów za sprawą wyjeżdżających koni.
Zewnętrzne rozprzestrzenianie się wirusa
Fakt, że konie opuściły obiekt CES Valencia w sposób niekontrolowany i bez niezbędnych dokumentów zdrowotnych zwiększył ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. Sprawnie działający plan bezpieczeństwa biologicznego z wyraźnym oddzieleniem koni chorych od zdrowych mógł sprawić, że sportowcy mieliby zaufanie do obowiązujących protokołów i nie czuli pilnej potrzeby zabrania swoich koni z miejsca zawodów tak szybko, jak to możliwe. Pozwoliłoby to na kontrolowany wyjazd koni. Choć nie ma co do tego pewności, mogło to mieć wpływ na ocenę ryzyka i decyzję FEI o odwołaniu w Europie kontynentalnej zawodów międzynarodowych na sześć tygodni. Lepsze monitorowanie koni po przybyciu na miejsce mogłoby także ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa na terenie CES Walencja.
Zasady bezpieczeństwa biologicznego
Zasady FEI dotyczące bezpieczeństwa biologicznego, które obowiązywały już w momencie wybuchu epidemii, były odpowiednie do celu. Jednak wdrożenie tych zasad, przestrzeganie ich przez komitety organizacyjne i urzędników FEI, niektórych sportowców i ich otoczenie oraz egzekwowanie zasad przez urzędników FEI było na CES Walencja niewystarczające. W rezultacie epidemia zaczęła się rozprzestrzeniać, zanim Departament Weterynaryjny FEI został oficjalnie poinformowany 20 lutego 2021 r. Podstawowa higiena jest kluczowym narzędziem w zapobieganiu epidemii i minimalizowaniu rozprzestrzeniania się wirusa, jeśli już do niej dojdzie. Z tego powodu w 2017 roku Departament Weterynarii FEI pracował nad zwiększeniem wymagań dotyczących bezpieczeństwa biologicznego w przepisach weterynaryjnych FEI, które zostały wdrożone w 2018 roku.
Blokowanie koni chorych/kontaktowych
FEI nadal wzmacnia swoje przepisy dotyczące bezpieczeństwa biologicznego. Po pojawieniu się ogniska wirusa EHV-1 (postać neurologiczna) w Lillestrøm (NOR) w 2019 r., do Przepisów Weterynaryjnych FEI 2020 włączono nowy przepis (art. 1029.7), który umożliwia FEI blokowanie chorych i pozostających w kontakcie koni w potwierdzonych lub podejrzewanych przypadkach neurologicznej postaci wirusa EHV-1. Przepis ten miał kluczowe znaczenie dla sposobu, w jaki FEI poradziła sobie z epidemią w 2021 roku, ponieważ oznaczał on, że konie mogły zostać zablokowane w bazie danych FEI.
W ciągu mniej niż 48 godzin od otrzymania informacji o epidemii, FEI była w stanie wyśledzić i zablokować wszystkie 752 konie, które startowały w Walencji od 1 lutego 2021 roku, minimalizując w ten sposób przenoszenie choroby.
Ocena ryzyka
Ocena ryzyka obiektów Tour, obejmująca bezpieczeństwo biologiczne, ochronę stajni, bezpieczeństwo i protokoły awaryjne, została zainicjowana przez FEI. Ocena ryzyka, w tym bezpieczeństwa biologicznego, bezpieczeństwa stajni, protokołów bezpieczeństwa i postępowania w sytuacjach awaryjnych, została zainicjowana przez Departament Weterynarii FEI w 2019 r. w celu oceny, czy wymagane są specjalne przepisy dotyczące tourów. Dyrektor Weterynaryjny FEI i Menedżer Weterynaryjny FEI zainicjowali serię wizyt w obiektach Tour, zaczynając od Walencji i Olivy w połowie lutego 2020 r. Ale pojawienie się pandemii Covid-19 w następnym miesiącu spowodowała, że kolejne planowane wizyty zostały odłożone. Zostaną one wznowione w 2022 r., z zastrzeżeniem ograniczeń związanych z wirusem Covid-19.
Jurysdykcja
W toku dochodzenia ustalono, że istniała poważna luka w jurysdykcji między odwołaniem imprezy w dniu 21 lutego 2021 r. a przejęciem jurysdykcji przez hiszpańskie władze weterynaryjne następnego dnia. Z perspektywy czasu można stwierdzić, że FEI powinna była zwrócić się do władz hiszpańskich o pozwolenie na to, aby szybciej dopuścić obecność dodatkowych weterynarzy na miejscu. FEI nie wysłała pomocy wcześniej, ponieważ centrala FEI nie została natychmiast poinformowana o tym, jak krytyczna jest sytuacja, dopóki nie zaalarmował jej właściciel, którego koń był poważnie chory. W celu natychmiastowego rozwiązania kwestii jurysdykcji oraz jako część Regulaminu EHV-1, który wszedł w życie w Europie kontynentalnej 12 kwietnia 2021 r., 30 marca 2021 r. podjęto uchwałę Rady FEI, aby rozszerzyć jurysdykcję FEI.
Pozwoliło to:
- Sekretarzowi Generalnemu FEI na odwołanie zawodów podczas imprezy FEI, jeśli wystąpi epidemia EHV1
- FEI na nakładanie wymogów i ograniczeń związanych z wirusem EHV na sportowców, konie, urzędników FEI, komitetów organizacyjnych w dowolnym czasie, nawet po zakończeniu zawodów FEI.
(Szczegółowe informacje na temat Regulaminu EHV-1 i środków powrotu do zawodów zostaną przedstawione w części 2 niniejszego raportu).
Po zamknięciu przez FEI wszystkich międzynarodowych zawodów w Europie kontynentalnej na sześć tygodni, środki dotyczące powrotu do rywalizacji zawierały następujące postanowienie:
- Jeżeli ognisko choroby zostanie ogłoszone przez FEI, wszystkie chore i pozostające w kontakcie konie podlegają jurysdykcji FEI do czasu ich uwolnienia.
- Środki bezpieczeństwa biologicznego obejmują przesyłanie współrzędnych GPS miejsca pobytu konia za pomocą aplikacji FEI HorseApp.
Rozszerzona jurysdykcja FEI została włączona do Przepisów Ogólnych FEI 2022, po zatwierdzeniu na Hybrydowym Zgromadzeniu Ogólnym FEI w listopadzie 2021 roku.
Zmiany w Regulaminie Ogólnym FEI zapewniają FEI narzędzia do pomocy lokalnym władzom weterynaryjnych w radzeniu sobie z poważnymi ogniskami choroby podlegającej obowiązkowi zgłoszenia. Ta rozszerzona jurysdykcja pozwala również FEI na pomoc Federacji Narodowej w radzeniu sobie z ogniskiem choroby, nawet wtedy, gdy zawody FEI zostały odwołane. Ponadto, wymagania dotyczące bezpieczeństwa biologicznego zostały jeszcze bardziej zaostrzone w przepisach weterynaryjnych FEI na rok 2022. Przepisy Weterynaryjne FEI 2022 (wydanie 14) weszły w życie 1 stycznia 2022 r. po zatwierdzeniu ich przez Federacje Narodowe podczas Hybrydowego Zgromadzenia Ogólnego FEI w listopadzie 2021 roku.
Jednostka reagowania kryzysowego
Kolejnym kluczowym wymogiem określonym w dochodzeniu jest konieczność utworzenia jednostki reagowania kryzysowego, która mogłaby zostać powołana natychmiast po potwierdzeniu wystąpienia ogniska jakiejkolwiek choroby na zawodach FEI. Potencjalnie jednostka ta mogłaby być również dostępna dla Federacji Narodowych w przypadku pojawienia się choroby na zawodach krajowych. W skład tej jednostki reagowania kryzysowego wchodziliby najlepsi lekarze weterynarii specjalizujący się w leczeniu koni dotkniętych poważną chorobą, którzy pobieraliby próbki do badań przy użyciu materiałów do pobierania próbek zgodnie z wytycznymi dotyczącymi seryjnego pobierania próbek od koni podczas zawodów FEI. Byłoby również ważne, aby włączyć osobę zajmującą się wyłącznie zbieraniem danych o koniach, ich leczeniu, stanie szczepień i wszelkich innych problemach zdrowotnych itp.
Solidarność
Solidarność, jaką wykazała się społeczność jeździecka w walce z tym niszczycielskim wirusem, była godna naśladowania. Jest długa lista tych, którzy poświęcili wiele czasu i środków, aby zapewnić pomoc, a odpowiednie podziękowania zostaną przedstawione w części 3 niniejszego raportu. Jest jednak jasne, że musimy wykazać się takim samym poziomem współpracy nawet wtedy, gdy nie ma kryzysu. Każdy z nas musi wziąć na siebie indywidualną i zbiorową odpowiedzialność, aby zapewnić, że epidemia na taką skalę nigdy więcej się nie powtórzy. Oczywiste jest, że popełniono błędy i każdy - w tym FEI - musi wziąć na siebie część odpowiedzialności, tam gdzie jest to właściwe.
Odpowiedzialność
Oczywiście należy wziąć odpowiedzialność za działania lub ich brak, które umożliwiły szybkie rozprzestrzenienie się choroby na dużą liczbę zwierząt. W oparciu o treść niniejszego raportu, dokładna odpowiedzialność będzie musiała zostać ustalona przez FEI przed podjęciem jakichkolwiek dalszych potencjalnych działań. Jeśli po dokładnej analizie przez Dział Prawny FEI, zostanie wszczęte jakiekolwiek postępowanie prawne, to wyniki tego postępowania zostaną podane do publicznej wiadomości w odpowiednim czasie. Chociaż przepisy obowiązujące w tamtym czasie były właściwe, w trakcie pisania niniejszego raportu stało się jasne, że nadzór FEI nad tymi przepisami i zapewnienie ich egzekwowania przez odpowiednie strony nie były optymalne.
Brak gotowości
Ponieważ epidemia o takim nasileniu jest bardzo rzadka, Przepisy weterynaryjne FEI jasno określają role i obowiązki wszystkich zainteresowanych grup. Jako międzynarodowy organ zarządzający, FEI musi wziąć na siebie część winy za niedostateczną edukacji naszej społeczności. FEI nie zapewniła, że OC, urzędnicy, sportowcy i ich otoczenie byli przygotowani na taką sytuację. FEI nie stworzyła struktury, która zdolna była zapewnić egzekwowanie przepisów. My, jako społeczność, nie byliśmy gotowi. Od tego czasu sytuacja uległa znacznej poprawie, m.in. dzięki wzmocnieniu jurysdykcji FEI, która umożliwia podjęcie natychmiastowych działań, jeśli zasady bezpieczeństwa biologicznego nie są egzekwowane, a zdrowie koni jest zagrożone.
Wzmocnione przepisy
FEI wzmocniła swoje przepisy i poprawiła edukację OC, sędziów i zawodników. Egzekwowanie przepisów jest obecnie kontrolowane poprzez obowiązkowe wykorzystanie aplikacji FEI HorseApp do badania koni w dniu przyjazdu, monitorowania podczas zawodów oraz kontroli koni przed odjazdem.
FEI będzie przeprowadzać co najmniej jedną wizytę kontrolną przed zawodami w przypadku specjalnie zidentyfikowanych imprez wysokiego ryzyka, takich jak Tours, gdzie duża liczba koni (ponad 400) spędza w jednym miejscu wiele tygodni. Inspekcja przed imprezą ma na celu sprawdzenie, czy zapewnione są środki wymagane w ramach przepisów dotyczących bezpieczeństwa biologicznego.
FEI będzie również wyznaczać i opłacać Zagranicznego Delegata Weterynaryjnego, który będzie uczestniczył w imprezach wysokiego ryzyka, oraz inne osoby uznane za niezbędne. Tam, gdzie w razie potrzeby będzie to niezbędne, przedstawiciel centrali FEI będzie dodatkowo odwiedzał obiekty, aby nadzorować przestrzeganie przepisów.
Ryzyko związane z wirusem EHV-1 nigdy nie będzie zerowe. Występuje on endemicznie w wielu krajach na całym świecie i jako wirus, który może pozostać uśpiony (nieaktywny) w organizmie wcześniej zakażonego konia. Nie jest to choroba, którą można wyeliminować.
Oczywiste jest, że należy zrobić wszystko, co możliwe, aby uniknąć podobnej epidemii. Obecnie mamy narzędzia, aby tego dokonać, pod warunkiem, że będziemy współpracować jako społeczność, aby zapewnić egzekwowanie i przestrzeganie przepisów.
Dr Göran Åkerström Grania Willis
Dyrektor weterynaryjny FEI Konsultant wykonawczy FEI