Kapitalną obsadę będzie miała rozgrywana w najbliższą sobotę pierwsza edycja Tiwaiq Central European Arabian Derby na Służewcu. Natomiast w niedzielę siódemka koni wystartuje w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego. Dla czwórki z nich będzie to potencjalnie ostatni sprawdzian przed lipcową gonitwą Westminster Derby.

 

 

Już w sobotę na Służewcu po raz pierwszy rozegrana zostanie gonitwa Tiwaiq Central European Arabian Derby – gonitwa dla najlepszych czteroletnich koni czystej krwi, zarówno pochodzenia krajowego, jak i zagranicznego. Pulę nagród w gonitwie ufundowała Polska AKF Sp. z o.o. zarządzająca polską filią czołowej międzynarodowej Al Khalediah Stud. Jest to jedna z kilku inicjatyw na służewieckim torze, wspieranych przez Al Khalediah Poland, składających się na Al Khalediah Racing Festival – promujący wyścigi koni czystej krwi arabskiej. W ramach festiwalu obok Tiwaiq Central European Arabian Derby rozgrywane są też dwie inne prestiżowe gonitwy Al Khalediah Poland Cup oraz Nagroda Białki – Al Khalediah Colts & Fillies Trophy oraz sześć dodatkowo dotowanych biegów niższej rangi, mających na celu wsparcie właścicieli, trenerów i jeźdźców, którzy nie mają potencjału największych stajni.

 

Trzeba przyznać, że rywalizacja na inaugurację Tiwaiq Central European Arabian Derby zapowiada się wyśmienicie. Zgodnie z oczekiwaniami na starcie staną czołowe czterolatki ścigające się na polskich torach. Obok lidera handicapu generalnego – Mayara Al Khalediach, w charakterystycznych biało-czarnych barwach wystąpią również niepokonany w czterech startach, wracający do rywalizacji po kontuzji, Rasmy Al Khalediah oraz obiecujący Dary Al Khalediah, dosiadany przez Szczepana Mazura. Najgroźniejszymi rywalami wspomnianego trio będzie duet ze stajni Cornelii Fraisl – Sjabahar ‚OA’ oraz Samonlau ‚OA’. Wysoko powinny stać też notowania polskiego Alsahra, chociaż ogier został rzucony na naprawdę głęboką wodę. O niespodziankę spróbują pokusić się wystawiane przez Emila Zaharieva No Neveur Saularie i Al Ban, a być może także rosyjskiej hodowli Kromvel.

 

Głównym punktem niedzielnych zmagań będzie pierwszogrupowy Memoriał Jerzego Jednaszewskiego, który często jest kluczowym sprawdzianem dla koni idących boczną ścieżką do Westminster Derby. Spośród siódemki uczestników do biegu o błękitną wstęgę zgłoszone są: Zanzily Passion, Krokan, Bat Eater i Adahlen. Wszystkie konie po raz pierwszy pobiegną na dystansie powyżej dwóch kilometrów, chociaż Zanzily Passion i Bat Eater mają za sobą przetarcie na dystansie minimalnie krótszym. Godzinę przed startem do Memoriału Jerzego Jednaszewskiego, po raz trzeci w tym sezonie dojdzie do rywalizacji w gonitwie uczniowskiej. Tym razem mniej doświadczeni jeźdźcy będą dosiadać trzyletnich folblutów na dystansie 1600 metrów.