Polska Liga Jeździecka i Drużynowy Puchar Polski to cykl zawodów rozgrywanych każdego lata począwszy od 2014 roku, czyli od 8 lat. Czy w tym roku odbędzie się dziewiąta edycja, tej chyba potrzebnej polskiemu środowisku skoczków imprezy?

 

 

Inicjatywa PLJ i DPP od samego początku adresowana była nie do zawodników czołówki krajowej, a do jej bliższego i dalszego zaplecza. W naturalny sposób zawodnicy czołówki sporą część sezonu otwartego spędzają poza granicami Polski, startując na międzynarodowym poziomie. Zamysłem ówczesnego Zarządu PZJ w 2014 roku było stworzenie dla pozostających w kraju skoczków serii prestiżowych turniejów z atrakcyjnymi premiami dla najlepszych.
Przez pierwsze 2 lata prowadzeniem PLJ i DPP zajmował się Zarząd PZJ. Póżiej na kolejne 2 sezony zlecił koordynację projektu firmie Tarant Events. W kolejnych dwóch edycjach w 2018 i 2019 roku koordynacją PLJ i DPP zajmował się KJ Agro Handel ze Śremu. Przez kolejne dwa lata ciężar koordynacji projektu wziął na swoje barki KJ Verso La Natura i Bartosz Adamus.

 

Patrząc na minione edycje PLJ i DPP trzeba przyznać, że zamysł twórców serii się udał. Skąd więc pytanie o dalsze losy Polskiej Ligi Jeździeckiej i Drużynowego Pucharu Polski w skokach przez przeszkody?

 

Otóż jest ono o tyle zasadne, że po raz pierwszy przed sezonem Zarząd PZJ nie ogłosił wyników konkursu na koordynatora projektu. Po ubiegłorocznych wyborach nowe władze Związku taki konkurs ogłosiły. Jednak o jego rozstrzygnięciu do dzisiaj nic nie wiemy. Co więc się stało?

 

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do prezesa Zarządu PZJ, Oskara Szrajera, który powiedział:

Istotnie, konkurs na koordynację Polskiej Ligi Jeździeckiej i Drużynowego Pucharu Polski w skokach został przez nas ogłoszony. Niestety w odpowiedzi na niego nie napłynęła ani jedna oferta. Myślę, że szkoda by było, żeby ta w sumie cenna i potrzebna inicjatywa umarła w trudnych czasach. Dlatego całej organizacji i koordynacji tegorocznej edycji PLJ i DPP podjęliśmy się my, to znaczy Związek. Mamy na tę chwilę ustalony kalendarz i jesteśmy na etapie spływu do Związku umów z poszczególnymi organizatorami etapów Ligi. Zaczynamy w maju i kończymy we wrześniu. Zostanie rozegranych 8 etapów Ligi, począwszy od majowych zawodów w Drzonkowie i kończymy tydzień po finałach czempionatów koni skokowych, wrześniowym Finałem w Warce. Z nowości mogę powiedzieć, że obok dotychczasowych Brązowej, Srebrnej i Złotej, wprowadzamy nową kategorię młodzieżową z przeszkodami 110 – 115 cm. Ponadto w DPP zmniejszamy nieco wysokości do 120 – 125 cm. Kategoria Młodzieżowa będzie otwarta dla juniorów młodszych. Zmiany te mają na celu uczynienie z PLJ i zwłaszcza DPP imprezy jeszcze bardziej masowej. Przed nami czas finansowego spięcia budżetu imprezy. Choć nie ma z tym większego problemu, to liczymy w tej kwestii na hojność i zaangażowanie sponsorów, tak by jeszcze bardziej podnieść prestiż imprezy. Na internetowej stronie Związku jest już już dostępny regulamin PLJ i DPP.

 

 

KALENDARZ POLSKIEJ LIGI JEŹDZIECKIEJ edycji 2022
  • 5-8 maja 2022 roku - WOSiR Drzonków w Drzonkowie
  • 26-29 maja 2022 roku - Stadnina Koni Leśna Wola w Leśnej Woli
  • 10-12 czerwca 2022 roku - Becker Sport Equestrian Center w Kaleń-Towarzystwo
  • 24-26 czerwca 2022 roku - Ekwador - restauracja, noclegi, ośrodek jeździecki (U Robsonów) w Dąbrówce Małej
  • 7-10 lipca 2022 roku - Klub Jeździecki Osadkowski Sp. z o. o w Jakubowicach
  • 29-31 lipca 2022 rolu - KJ Agro-Handel Śrem w Olszy
  • 12-14 sierpnia 2022 roku - KJK SZARY Michałowice w Michałowicach
  • 2-4 września 2022 roku - Gałkowo Masters w Gałkowie
  • 23-25 września 2022 roku – Ośrodek Equisport w Warce FINAŁ