Reprezentantki Klubu Jeździeckiego „Champion” w Ciosnach pod Łodzią - Beata Dzikowska (Cyryl) i Kamila Kart (Cert) wystartowały w długodystansowym wyścigu President`s Cup w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Dhabi. W sobotę o godzinie 6 rano (o 3 naszego czasu) ruszyło przez linię startu 76 najlepszych par w tej dyscyplinie, z całego świata. Mieli oni do pokonania trasę 160 kilometrową, w całości po pustyni, w temperaturze ponad 30° C.
   Dzień przed startem Beata Dzikowska w rozmowie telefonicznej, tak relacjonowała dotychczasowy (dwutygodniowy już wtedy) pobyt polskiej ekipy w Abu Dhabi: „Konie dobrze zniosły aklimatyzację, dziś popołudniu (13.02) pozytywnie przeszły przegląd weterynaryjny, a my uczestniczyliśmy w odprawie technicznej. Temperatura w Abu Dhabi w ostatnich dniach nie spadała poniżej 30° C. My zdołaliśmy się przez te dwa tygodnie opalić, więc polskim koniom, które przyleciały tutaj „wyciągnięte” z temperatury, w której trenowały (nawet -20° C) na dwa tygodnie do + 30° C, musiało być dosyć trudno. Nie zauważyliśmy jednak niczego niepokojącego, wręcz przeciwnie – Cyryl i Cert mają się doskonale, są zdrowe, witalne, ciągle radośnie rżą, a wszystkie badania są w jak najlepszym porządku. Dzisiaj było trochę chłodniej, mamy nadzieję, że jutro – podczas startu, nie będzie lał się z nieba żar. W tym czasie robiliśmy sobie krótkie treningi rozprężające po pustyni – konie sprawowały się bardzo dobrze, wręcz „tryskały” energią. Cyryl robi wyjątkowo dobre wrażenie na pozostałych gościach i zawodnikach, na innych ekipach. Wszystko okaże się jutro – to dla nas najważniejszy dzień”.


uroki Abu Dhabi  fot.Merri Melde

   Z 76 par, które przeszły pozytywnie przegląd weterynaryjny i wystartowały, ukończyło zaledwie 30 (w tym europejskich tylko 6). Beata Dzikowska na Cyrylu pokonała ten wybitnie szybki wyścig (zwycięzca pobił rekord świata na tym dystansie) w czasie 9 godzin, 39 minut, 53 sekundy (z ogólnym tempem przejazdu 16, 56 km/h). Ten wynik dał naszej parze 29. pozycję. To spektakularny sukces, na który KJ Champion pracował od wielu lat. Druga polska reprezentantka – Kamila Kart na Cercie (aktualna Mistrzyni Polski seniorów), niestety została wyeliminowana po drugiej pętli z powodu kulawizny konia.


Beata Dzikowska na Cyrylu na trasie President`s Cup  fot.Merri Melde

Dłuższy artykuł z fotorelacją  w marcowym numerze Świata Koni

Mateusz Jaworski