Dokładnie za tydzień w amerykańskim Tryon rozpoczną się Światowe Igrzyska Jeździeckie.


Weźmie w nich udział rekordowa liczba zawodników i koni, którzy będą walczyć o medale w ośmiu dyscyplinach. Wczoraj z lotniska w Liege/BEL wystartował pierwszy samolot, na pokładzie którego znalazło się 67 koni z 13 państw, m.in. z Austrii, Belgii, Irlandii, Holandii i Włoch. Łącznie zaplanowane są 23 transporty z Liege oraz z Dubaju/UAE oraz kolejnych 11 z państw Ameryki Południowej, m.in. z Buenos Aires/ARG, Sao Paolo/BRA i z Montevideo/URU.

„To jest największy komercyjny transport koni drogą lotniczą w historii. Każdy szczegół musi być precyzyjnie dopracowany. Te konie są najwyższej klasy sportowcami o bardzo dużej wartości. Muszą dotrzeć na miejsce w doskonałej kondycji, tak samo jak ich jeźdźcy.” – powiedział prezydent FEI, Ingmar De Vos.

Oprócz koni samolotami przetransportowany zostanie również wszelkiego rodzaju sprzęt jeździecki, taczki, wiaderka, widły, podkowy – czyli wszystko co jest potrzebne. Łącznie 123,500 ton ekwipunku. Sama pasza będzie ważyć dodatkowe 51 ton a podczas każdego przelotu zabierane jest także 20 litrów wody na każdego konia.

Wczorajszy lot z Liege do Greenville-Spartanburg International Airport (GSP) w Południowej Karolinie trwał 8 godzin i 50 minut. Następnie wszystkie konie zostały załadowane do ciężarówek, którymi pokonały 82 km do ośrodka Tryon International Equestrian Center.

 

W najbliższych dniach również konie reprezentantów Polski wylecą do USA, by tam rywalizować z najlepszymi zawodnikami z całego świata.

Zdjęcia: FEI/Dirk Caremans i Tori Repole