W wieku 32 lat odszedł wałach Lianos, koń na którym Rodrigo Pessoa zdobył tytuł Mistrza Świata w 1998 roku.

 

Holsztyński Lianos – czy też Gandini Lianos – urodził się w 1987 roku. Jego ojcem był doskonały reproduktor Landlord, a matką klacz po Landego. Swoje pierwsze międzynarodowe sukcesy Lianos odnosił pod Josem Lansinkiem/NED, który w tym czasie jeździł w stajni Hansa Horna. Para ta zwyciężyła między innymi w konkursach Grand Prix w Zurichu i w ’s-Hertogenbosch. Gdy Jos Lansik zdecydował się rozpocząć pracę w stadninie Zangersheide, zapadła decyzja o sprzedaży Lianosa. Kupił go wtedy Włoch Vittorio Orlandi, który pozostał jego właścicielem do samego końca. Gianni Govoni/ITA przez jakiś czas dosiadał Lianosa. Ale pod koniec 1997 roku koń ten trafił do Rodrigo Pessoa/BRA. Dobre wyniki zadecydowały o tym, że zdecydował się on wystartować w Mistrzostwach Świata w 1998 roku na Lianosie. I jak się okazało była to doskonała decyzja – para ta zdobyła złoty medal w klasyfikacji indywidualnej. Pessoa miał wtedy 25 lat i został najmłodszym w historii jeźdźcem, który sięgnął po tytuł Mistrza Świata w skokach.

 

Wideo: TUTAJ

 

Nie był to jedyny duży sukces Rodrigo Pessoa i Lianosa. W 1999 roku zwyciężyli oni w konkursie o Nagrodę Europy w Aachen i w Pucharze Świata w Amsterdamie. Dwukrotnie wygrywali też Grand Prix w Calgary (2000 i 2001), zwyciężali też w Genewie (GP i PŚ), Falsterbo, Rotterdamie i w Veronie.
W 2004 zadecydowano o zakończeniu sportowej kariery Lianosa. Spędził on swoją emeryturę we Włoszech, w stajni swojego właściciela.
Zdjęcie: Instagram/Rodrigo Pessoa