Siwy, 10-letni, wspaniały wałach, jako pierwszy pomógł wywalczyć kwalifikację na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Kentucky. Wcześniej, w 2007 roku pozwolił swojej amazonce sięgnąć po złoty medal Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców.
   Jeszcze nie tak dawno świętowaliśmy obydwa bezbłędne nawroty Key Largo i Julii w Pucharze Narodów na CSIO w Sopocie, gdzie polski zespół odniósł wielki sukces, stając na drugim miejscu podium.
Po starcie na tegorocznych Mistrzostwach Europy w Windsorze, w wyniku pogłębionych konsultacji z ekspertami weterynarii uznano, że start w finale Promotion League FEI w Barcelonie mógłby zaszkodzić dalszej karierze konia, a priorytetem miały być już przygotowania do Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012 oraz udział w międzyczasie w MŚ (Kentucky 2010) i ME (Madryt 2011).
W sumie, para Key Largo i Julia, w latach 2007-2009 wystartowała 10 razy w PN oraz dwukrotnie reprezentowała nasz kraj w ME.

Mistrzostwa Europy Windsor 2009 (Fot. A. Piechowiak)

   Rozstanie z Key Largo to niepowetowana strata nie tylko dla polskich skoków, ale i całego sportu jeździeckiego. Współczując zawodniczce, jej rodzicom i trenerowi, wierzymy, że łzy żalu nie przeszkodzą w realizacji kolejnych ambitnych planów i marzeń, nie zawrócą z obranej drogi…

Michał Wierusz-Kowalski