Zanim jednak to nastąpi pierwsze dni nowego miesiąca jak zawsze przyniosą nowy numer naszego miesięcznika, a w nim ciekawe artykuły oraz płyta DVD z materiałem nagranym podczas finałowych zmagań Halowego Pucharu Polski w Skokach przez Przeszkody (Janów Podlaski) oraz Ujeżdżenia (Sopot):

 Co w numerze:



Mefisto
– jedyny, niepowtarzalny... Diabeł czy anioł – to sylwetka wybitnego konia, 6-krotnego medalisty MP w powożeniu, przedstawiona przez Karolinę Chodkowską.

 

 





Prawda usłyszana od koni
– tekst autorstwa Igi Gierblińskiej przenoszący czytelnika do dalekiej Kanady, gdzie Liz Mitten Ryan stworzyła azyl dla stada 16 koni. Autorka w swoim tekście przybliża filozofię życiową Kanadyjki.

 





Przez łąki i knieje
– zbliżające się szybkimi krokami wakacje, to czas wzmożonej aktywności jeźdźców. Jedną z form tej aktywności są krótsze lub dłuższe jazdy terenowe. Artykuł Anny Dolejsz-Świderskiej traktuje o tym, jak postępować w trakcie takiej jazdy.

 


 

 

Letnie zagrożenia – alergie w pigułce -  alergie poprzez swoją powszechność stają się jedną z chorób cywilizacyjnych człowieka. Niestety problem ten dotyka również koni. Tekst Sławomira Dudka  z bogatymi cytatami lekarzy hipiatrów w skrócie przedstawia problem alergii u naszych kopytnych.







Nawracające kolki
– to problem spędzający sen z powiek wielu właścicielom czy opiekunom koni. Troska o zdrowie i w końcu życie konia - to nie jedyny powód do ich stresu. Brak konkretnej diagnozy,  podejmowanie prób leczenia „w ciemno” i ciągle rosnące koszty takich kuracji, to kolejne  jego przyczyny. Czy tak jednak być musi? Odpowiedź na to pytanie przynosi lektura tekstu autorstwa lek. wet.  Agaty Porzuczek.

 





Finał Pucharu Świata w Ujeżdżeniu Lipsk 2011
– relacja z finałowych zmagań najlepszych 18. par, wyłonionych w trakcie eliminacji, napisana przez jednego z sędziów tych zawodów – Wojciecha Markowskiego.

 





Witaminy, czy i kiedy są koniowi potrzebne?
- z lektury tekstu lek. wet.  Karoliny Chodkowskiej dowiemy się jaki może przynieść skutek niedobór konkretnej witaminy, za co ona jest odpowiedzialna i jak temu zaradzić. Problemy związane z awitaminozą wydają się szczególnie istotne w okresie letniego zwiększenia obciążeń koni.







Trakeński weekend
– jak przebiegały próby dzielności klaczy trakeńskich przeprowadzone  w Starogardzie Gdańskim i Różnowie dowiecie  się z artykułu pióra Anny Rusin.






Końskie hormony
– czy naszym koniom mogą zagrażać tak dobrze znane ludziom problemy z niedoczynnością czy nadczynnością gruczołu tarczycy? Czy nasz wierzchowiec może mieć problem z cukrzycą? By poznać odpowiedzi na te pytania trzeba przeczytać artykuł napisany przez lek. wet. Karolinę Chodkowską. 







Międzynarodowo w Sopocie
– autorstwa Tomasza Mossakowskiego - to relacja z przebiegu międzynarodowych zawodów CCIP1*(A)/CIC1*/CIC2*/CIC3*, które rozegrane zostały na przełomie kwietnia i maja 2011 roku na terenie sopockiego hipodromu.  




Muzyka jako pomoc w układaniu koni – jak wszyscy wiemy dzięki niezapomnianemu Jerzemu Waldorffowi „muzyka łagodzi obyczaje”. Jednak o tym, że może być niezwykle pomocna w pracy z końmi przekonuje Krystyna Lekszycka, która w swoim tekście opisuje metodę pracy z końmi opracowana przez Francuza Xaviera Delalande.







CDI *** Radzionków – coraz lepiej
– to kolejna na naszych łamach relacja z zawodów sportowych. Tym razem autorką jest biorąca w nich udział zawodniczka Ilona Janas, która dzieli się z czytelnikami swoimi wrażeniami z nietypowych, bo rozgrywanych przy pełnych trybunach zawodów ujeżdżeniowych.

 





Stereotypia u koni, czyli nienormalne zachowania w nienaturalnych warunkach
– o konsekwencji udomowienia konia, czyli inaczej ograniczenia jego swobody pisze w swoim tekście Katarzyna Wiszowaty. Być może wiele osób po lekturze tego artykułu inaczej spojrzy na organizację życia koni w swojej stajni.

 





Obciążenia fizyczne i psychiczne pracujących koni
– tekst, w którym autorka, Magdalena Jankowska stara się zwrócić uwagę czytelnika na fakt, że partner człowieka w jeździectwie – koń, nie jest rzeczą.







Raz do roku w Wels
– w hodowli koni czystej krwi arabskiej są takie pokazy, które niczym latarnie morskie żeglarzom, pomagają hodowcom wytyczyć właściwą drogę. Jednym z tych miejsc-drogowskazów jest właśnie championat rozgrywany tradycyjnie na początku maja w Wels w Austrii. Relację z niestety ostatniej już edycji tej imprezy napisała Anna Stojanowska.

 

 



Szkoleniowiec:
instruktor, pedagog, psycholog – a może trzy w jednym? - kolejny artykuł pióra Magdaleny Łomzik-Borowik, w którym autorka porusza kwestie związane ze szkoleniem w jeździectwie.

 

 


Informatyka w jeździectwie według PZJ
– Epilog – tekst kończący temat rozpoczęty artykułem opublikowanym na naszych łamach w marcu 2011 roku pt. „Informatyka w jeździectwie według PZJ”.  Autor, Leszek Doraczyński dzieli się w nim swoimi wrażeniami z konferencji prasowej poświęconej temu zagadnieniu a zorganizowanej przez Biuro PZJ.