Gala połączona była z konferencją szkoleniowo – informacyjną dyscypliny wkkw. Gościem specjalnym tego wydarzenia był Mark Todd jeden z najbardziej utytułowanych jeźdźców na świecie.

    Polski Związek Jeździeckiego oraz firma Boehringer Ingelheim uhonorowały ciężką pracę i wyniki zawodników w 2009 roku.

    W kategorii Juniorzy Młodsi najlepsze wyniki uzyskał Michał Knap. W kategorii Juniorzy najlepszy w 2009 roku był Tomasz Wolski. Wśród Młodych Jeźdźców najlepsze wyniki w minionym sezonie uzyskał Jerzy Lipkowski. W kategorii Seniorzy trzecie miejsce zajął Marcin Michałek, a drugie Łukasz Kaźmierczak. Niekwestionowanym triumfatorem Rankingu WKKW PZJ za 2009 był Paweł Spisak.

    W 2010 roku Polskę na arenach międzynarodowych w oficjalnej reprezentacji we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego w trzech kategoriach wiekowych będzie reprezentować w sumie 35 zawodników. Najliczniejsza jest ekipa kadrowiczów w kategorii wiekowej Juniorzy, powołanie do kadry otrzymało 15 osób – 5 amazonek i 10 jeźdźców. W ekipie młodych jeźdźców znalazło się 10 zawodników – 6 amazonek i 4 jeźdźców. Do Kadry Narodowej Seniorów powołanych zostało 7 zawodników, a wśród nich tylko jedna amazonka. Najmłodszy kadrowicz ma 15 lat, a najstarszy 39.

    Przed wszystkimi zawodnikami ważny rok. Juniorzy i młodzi jeźdźcy wystartują w Mistrzostwach Europy, Seniorzy będą walczyć o kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Kentucky, a w już niedługiej przyszłości również o kwalifikacje olimpijskie.

    Całe wydarzenia spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem osób związanych z dyscypliną wkkw, w konferencji i gali uczestniczyło prawie 130 osób.

    Sponsorzy Gali Jeździeckiej 2010 Dyscypliny WKKW: Audi Centrum Wrocław – sponsor główny Gali WKKW, Boehringer Ingelheim – sponsor Rankingu WKKW PZJ 2009, Hator, Dar-Mar, Informer Med.