Taka dyskusja będzie tym bardziej na czasie, że odwołano mistrzostwa w kategorii koni 5 i 6-letnich.

Czym są w ogóle Mistrzostwa Polski? Ogólnie mówiąc celem mistrzostw jest nie tylko wyłonienie najlepszej pary wśród zawodników polskich ale mistrzostwa powinny dawać przepustkę do startów na arenie międzynarodowej. Dotyczy to również mistrzostw koni. Mistrzostwa te powinny wyłonić najlepszego konia w danej grupie wiekowej z jednej strony, natomiast z drugiej strony wyniki w mistrzostwach powinny dać odpowiedź trenerowi, zawodnikowi oraz właścicielowi/hodowcy, na jakim etapie treningu znajduje się koń i jaka jest jakość treningu w odniesieniu do danego konia. Czy oceny uzyskiwane w kolejnych etapach trening stwarzają perspektywy na sukcesy w przyszłości? Jaki wynik stwarza perspektywy na przyszłość: wyniki w granicach 60-65 nie pozwalają na plasowanie się w jakichkolwiek konkursach na renomowanych zawodach? Dopiero wynik w przedziale 65-70 stwarza szanse na miejsca płatne lub wstęgi honorowe. Tak naprawdę wynik powyżej 70% pozwala na wygrywanie lub plasowanie się na czołowych miejscach w silnie obsadzonych konkursach. Zdawanie sobie sprawy z rzeczywistych realiów istniejących w ujeżdżeniu pozwoli na oszczędzenie sobie rozczarowań i zmniejszeniu kosztów uczestniczenia we współzawodnictwie sportowym.

Zatem co z mistrzostwami? W ostatnim artykule dotyczącym Mistrzostw Polski Seniorów (Świat Koni), zaproponowałem rozgrywanie Mistrzostw Polski w małej rundzie z pewnymi ograniczeniami. Wprowadzenie MP w małej rundzie byłoby logiczne i dawało szanse na start w imprezie mistrzowskiej koniom począwszy od 4 lat a skończywszy na koniach 10-letnich i starszych. Jeżeli takie mistrzostwa zostaną wprowadzone to piramida mistrzostw wyglądałaby następująco:

Dlaczego piramida? Do mistrzostw powinna stawać jak najszersza rzesza koni 4-letnich, aby można było wybrać te najbardziej predysponowane i najlepiej wyszkolone. Mistrzostwa dla koni  4, 5, 6-letnich powinny odbywać się na dotychczasowych zasadach. Dla koni 7,8,9 (lub 7-10) mistrzostwa odbywałyby się w oparciu o konkursy małej rundy. Z tym,  że koń mógłby startować w tych mistrzostwach tylko przez trzy kolejne lata (maksymalny okres). W wieku 8 lat konie mogłoby startować w GP i MP Seniorów (teoretycznie) lub nawet później. Takie ułożenie mistrzostw daje szanse na ocenę postępu w wyszkoleniu od 4-latka  do konia GP, bez pośpiechu i presji na wczesne starty w coraz to trudniejszych konkursach.

Kilka słów o eliminacjach i kwalifikacjach do finałów MP. Jeżeli chodzi o młode konie, to progi powinny być ustawione w sposób umożliwiający start do 60 najlepszych  koni z eliminacji strefowych we wszystkich kategoriach wiekowych( jeżeli organizator dysponuje odpowiednimi warunkami). Ile koni w poszczególnych kategoriach wiekowych? Trudno to ustalić bez analizy wstecz w okresie 10-lat, jednak z preferencją dla koni starszych. Powinny być ustalone dwa progi. Jeden próg dla koni startujących tylko w MP w danym roku a  drugi dla koni zamierzających startować w Mistrzostwach Świata roku następnym. Ten ostatni powinien być znacznie wyższy.  Konie przekraczające normę były by tylko potencjalnymi kandydatami, bowiem formę powinny potwierdzić w eliminacjach wiosennych do MP i jednocześnie do MŚ Mł Koni. Liczbę faktycznie startujących koni  w poszczególnych kategoriach powinna szybko ustalić wspólna komisja PZJ-PZHK po zakończeniu eliminacji. Trzeba przyjąć założenie, że we wszystkich   eliminacjach oceny były rzetelne. Dobrym rozwiązaniem byłoby uczestniczenie jednego sędziego w eliminacjach we wszystkich strefach. Może w roku następnym taka próba mogłaby być podjęta. Ważnym aspektem MP byłoby przyjęcie takich rozwiązań, że nawet jeden koń w danej kategorii mógłby wystartować.  Jednym z nich jest połączenie z MP w małej rundzie lub Zawodami Ogólnopolskimi.

Mała liczba koni spełniająca obecne normy kwalifikacji do MP powinna dać sporo do  myślenia zawodnikom, trenerom, hodowcom i właścicielom odnośnie jakości treningu. Konie są i to dobrej jakości, natomiast dużo zastrzeżeń budzi trening.

Poniżej piramida szkoleniowa MP:



Mam nadzieję, że te kilka uwag będzie przyczynkiem do rzeczowej dyskusji nad programem MP Mł K i jego regulaminem. Nie poruszam aspektu finansowego MP.