W miniony weekend w LKJ Kuclandia Książenice odbyły się ciekawe zawody jeździeckie obejmujące Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, Puchar Mazowsza dzieci oraz Zawody Regionalne w sobotę w ujeżdżeniu, w niedzielę w skokach (zaliczane do eliminacji Ligi Mazowsza).
   Do tej pory te zawody odbywały się tradycyjnie w pierwszy weekend października. W tym roku z uwagi na układ kalendarza PZJ i WMZJ zostały rozegrane wcześniej i przynajmniej w mojej opinii wyszło to całej imprezie na korzyść. Idealna pogoda przez obydwa dni oraz sporo dłuższy dzień zdecydowanie sprzyjały, szczególnie w przypadku niedzielnych skoków, kiedy ostatnie dwa konkursy odbyły się już o zmierzchu przy wspomaganiu sztucznego oświetlenia.
 
   W zawodach łącznie wystartowało 12 uczestników MMM, 45 koni w ujeżdżeniu i 60 koni w skokach.
   Najważniejsze oczywiście były konkursy Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików (wiek 9-11 lat), w których przez dwa dni trwała zacięta walka. Oprócz MMM w Książnicach tradycyjnie rozgrywa się również Puchar Mazowsza dla dzieci nie zarejestrowanych w wieku 9-12 lat, konkursy debiutów (m.in. konkurs debiutów na kucach rozgrywany jako Memoriał Tomasza Pieczyńskiego) oraz ZR w ujeżdżeniu i skokach.
   Tradycją Kuclandii jest również wysoka dbałość o ceremoniał dekoracji oraz zwłaszcza najmłodszych uczestników, z których nikt nie wyjechał z zawodów bez nagrody lub upominku!

Medaliści MMM Region II:

Ujeżdżenie (konkursy L1,L1,L2)
1. Zofia Pogodzińska (bpk MAZ) / Lando - 189,490%
2. Anna Dzierzbicka (JKS Wyręba) / Dasza - 187,042%
3. Alicja Karczmarczuk (KJ Aldragho Piaseczno) / Paloma - 180,614%
Startowało 8 zawodników

Kombinowany (ujeżdżenie L1, dwa konkursy skoków z oceną stylu jeźdźca, wys. 60 cm oraz 65 cm):
1. Adam Grzegorzewski (BKJ Bogusławice) / Mupet 5 - 59,73 pkt.
2. Zofia Pogodzińska (bpk MAZ) / Lando - 60,57 pkt.
3. Julia Ostrowska (Polski Polo Klub Brochów) / Jumbo – 62,57 pkt.
Startowało 11 zawodników

   Równie ciekawa była rywalizacja w pozostałych konkursach zawodów, zarówno w ujeżdżeniu (rozgrywanych równolegle na dwóch czworobokach), jak i skokach.
Pełne wyniki w załączeniu…
Ranking Ligi Mazowsza w osobnym newsie.

   Piękna pogoda, liczna obsada, sprawna, rytmiczna organizacja, wysoki poziom pracy komisji sędziowskich, liczna widownia, tradycyjnie sympatyczna, gościnna i rodzinna atmosfera całych zawodów – wszystko to z pewnością duże atuty zawodów, rekompensujące pewne niedostatki infrastruktury tego skromnego, ale pracującego z wielkim zaangażowaniem ośrodka.
   Gospodarzom, a szczególnie Pani Ewie Łobos należą się gratulacje i podziękowania! Również za konsekwentne, wieloletnie starania i walkę o rangę Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików, rywalizacji przez wielu traktowanej jako „piąte koło u wozu”, anachronizm itd. A przecież właśnie na MMM najmłodsi zawodnicy po raz pierwszy mogą walczyć o medale, zdobywają je i stają na podium. Warto o tym pamiętać, bo Oni z pewnością będą pamiętać!

L.D.