Mistrzostwa Świata w duńskim Herning zbliżają się wielkimi krokami. Organizatorzy podają coraz więcej szczegółów. Na co powinni się przygotować fani ujeżdżenia?
6-14 sierpnia w Herning rozegrane zostaną MŚ w ujeżdżeniu, skokach, paraujeżdżeniu i woltyżerce. WKKWiści spotkają się we wrześniu w Pratoni del Vivaro. To dlatego, że podczas planowania imprezy koszty przystosowania istniejącego obiektu do ich potrzeb okazały się zbyt wysokie. Główny stadion Stutteri Ask jest przeznaczony do rozgrywania meczy piłkarskich. Cała płyta 120 x 72 metry będzie przerobiona na potrzeby sportów konnych. Organizatorzy są przygotowani na przyjęcie 1100 koni z ponad 70 krajów.
wirtualna wycieczka
Bardzo emocjonująco zapowiada się rywalizacja drużynowa w ujeżdżeniu. Wyjątkową szansę na złoto mają gospodarze. Olimpijki Cathrine Dufour, Carina Cassøe Krüth (która jest jednocześnie żoną organizatora Caspera Cassøe) i Nanny Skodborg Merrald oraz Daniel Bachmann Andersen to klasa sama w sobie. A do tego Andreas Helgstrand, który będzie dosiadał mistrza świata siedmiolatków, Joviana. Trudno natomiast spodziewać się wygranej Niemców, którzy wystąpią bez mistrzyni olimpijskiej Jessiki von Bredow-Werndl (Dalera), która jest w ciąży. Nie wystąpi też Bella Rose Isabell Werth. Podporą ekipy może być Showtime Dorothee Schneider, który po przerwie pokazał się doskonale w Mistrzostwach Niemiec. Stawiać można na team z USA (srebrny medal w Tokio), ale tu z kolei zabraknie najlepszej z Amerykanek Sabine Schut-Kery z Sanceo. Nie wiadomo, czego spodziewać się po Brytyjczykach. W drużynie nie zobaczymy Carla Hestera, a Charlotte Dujardin pokaże się z mało doświadczonym Imhotepem.
Zwycięską drużynę poznamy po drugiej części rywalizacji w niedzielne popołudnie 7 sierpnia. Kolejność startów będzie losowana, ale już kolejność poszczególnych jeźdźców w ekipie drużyny ustalają między sobą. Liczą się trzy najlepsze wyniki. W przypadku remisu liczą się wyniki trzeciej najlepszej pary z każdej drużyny. Wygrywa ta ekipa, gdzie trzeci wynik jest lepszy od konkurencji. Dla drużyn przeznaczono łącznie 74 500 euro, a dla zawodników indywidualnych dodatkowo 37 000 euro.
W poniedziałek 8 sierpnia zostaną wręczone indywidualne medale w Grand Prix Special. Kwalifikuje się 30 najlepszych par z Grand Prix. Do wygrania jest 90 700 euro, z czego 30 800 euro trafia do zwycięzcy, 18 100 euro do srebrnego medalisty, a 13 600 euro do brązowego.
Grand Prix Freestyle będzie rozegrane w świetle reflektorów po dniu przerwy, w środowy wieczór. Wystąpi 15 najlepszych par z Grand Prix Special, z limitem 3 pary na kraj. Pula nagród wynosi 123 000 euro: 40 500 trafi do zwycięzcy, 25 000 do pary srebrnej, a 16 000 do brązowych medalistów. Nawet zawodnik na 15. miejscu otrzyma nagrodę: 2000 euro.
Sędzią główną w Herning będzie Dunka Susanne Baarup. Pozostali sędziowie to Elke Ebert (Niemcy), Christof Umbach (Luksmeburg), Raphael Saleh (Francja), Anne Gribbons (USA), Peter Storr (Wielka Brytania) i Mariette Sanders-van Gansewinkel (Holandia). Sędziowie rezerwowi to Magnus Rinkmark (Szwecja) i Thomas Lang (Austria). Nad całością czuwa Sędziowski Panel Kontrolny w składzie: David Hunt (Wielka Brytania), Mary Seefried (Australia) i Henk van Bergen (Holandia).
Susanne Baarup startowała w skokach, WKKW i ujeżdżeniu (do Grand Prix). Międzynarodową karierę sędziowską rozpoczęła w 1995 roku, a w 2013 została sędzią 5*. Sędziowała między innymi podczas Igrzysk w Rio. Nadal jeździ konno, poza tym uprawia jogę.
Wszystkie szczegóły znaleźć można na https://herning2022.com/
Bilety dostępne są na https://ticket.herning2022.com/
Transmisja na żywo z tego wydarzenia na www.ClipMyHorse.TV
fot. herning2022.com