Z dającą się zauważyć łatwością, Michael Jung (GER) i LA BIOSTHETIQUE-SAM zwyciężyli nie oddając wywalczonego na czworoboku prowadzenia aż do zakończenia konkursu skoków.
Pomimo wspaniałego występu Junga, niemiecka drużyna nie zdołała jednak dostać się na podium w klasyfikacji druzynowej.

Sobota, 02 października 2010 roku przyniosła kolejny rekord frekwencji na trybunach w Lexington.
Zmagania zawodników dyscypliny wkkw podczas próby terenowej oraz wieczorny konkurs ujeżdżenia oglądała rekordowa ilość 50,818 widzów.
Michael Jung (GER) startując na LA BIOSTHETIQUE-SAM  po dobrym, bezbłędnym  i w normie czasu przejeździe zajął w tej próbie 10 miejsce i utrzymał prowadzenie w klasyfikacji indywidualnej.
Na drugim miejscu po dwóch dniach znalazł się WIlliam Fox-Pitt (GBR) startujący na 10-letnim wałachu COOL MOUNTAIN.  Na trzecią pozycję z piątej awansowała reprezentantka gospodarzy – Rebecca Holder (USA) startująca na 14-letnim, siwym wałachu COURAGEOUS COMET.

Spośród 80 startujących par, próby terenowej nie ukończyło 20. Wśród tej grupy znalazła się trzecia po próbie ujeżdżenia Simone Deitermann (GER), dosiadająca 13-letniego wałacha FREE EASY NRW.
Startujący z numerem 73, 14-letni, gniady wałach IMAN du GOLFE, na którym startował Juan Carlos Garcia (ITA), został ranny na przeszkodzie 20.
Koń głęboko zranił się w okolicy lewego łokcia. Choć prześwietlenie nie wykazało śladów złamania, to jednak znaleziono odłamany fragment kości. Ranny wałach odpoczywa obecnie w Rood and Riddle Equine Hospital. Weterynarze obecni na miejscu prognozują, że wróci on do pełnej formy.

O stopniu trudności próby terenowej świadczy również fakt, że przed ostania próbą na parkurze COURAGEOUS COMET, koń trzeciej w klasyfikacji indywidualnej po dwóch dniach amerykańskiej amazonki nie przeszedł trzeciego przeglądu weterynaryjnego. Oprócz tego cztery konie zostały wycofane z zawodów przez swoich zawodników.

Na zdjęciu: Micheal Jung (GER) i La Biosthetique-Sam podczas bezbłędnego przejazdu w próbie terenowej – fot. Dirk Caremans

Do ostatniej próby skoków przystąpiło więc 55 par. Ze stawki tej 20 ukończyło swoje przejazdy bez punktów karnych. W grupie tej znaleźli się wszyscy zawodnicy czołówki.
Zwyciężył w konkursie Peter Atkins (AUS), startujący na 9-letnim wałachu HENRY JOTA HAMPTON, co pozwoliło mu na awans o 10 pozycji na 24 miejsce.

Na zdjęciu: Micheal Jung (GER) i La Biosthetique-Sam podczas bezbłędnego przejazdu w próbie skoków – fot. Dirk Caremans

Nasz polski „rodzynek” startujący w tej trudnej konkurencji – Łukasz Kaźmierczak, dosiadający za oceanem 14-letniego, ciemno gniadego wałacha (polskiej hodowli) OSTLER zakończył rywalizacje na 49 pozycji w klasyfikacji indywidualnej.