Od lat toczy się w jeździectwie, nie tylko sportowym, ciężka, w dosłownym tego słowa znaczeniu, dyskusja na temat tego, ile może ważyć jeździec dosiadający konia. Jej celem jest znalezienie limitu, który zapewni wierzchowcowi komfort i zabezpieczy przed nadmiernym obciążeniem spowodowanym wagą jeźdźca.
O tym, jak temat ten wygląda we współczesnych badaniach naukowych oraz w ujęciu historycznym tak pisaliśmy dwa lata temu: TUTAJ
Co się zmieniło przez ten czas? Zobaczmy.
W styczniu 2022 roku Komisja Ujeżdżenia Australijskiej Federacji Jeździeckiej przedstawiła wytyczne dotyczące limitów wagowych dla trenujących i startujących zawodników.
Opracowany przez komisję dokument o nieco niezręcznej nazwie: Athlete Size Guide (Przewodnik po rozmiarach jeźdźców) zawiera wytyczne Australijskiej Federacji Jeździeckiej, które mają za zadanie uchronić konie sportowe przed niedobrymi skutkami dosiadania ich przez zbyt ciężkich jeźdźców.
Zgodnie z Athlete Size Guide maksymalne obciążenie konia nie powinno przekraczać 20% jego przybliżonej wagi. Wskazany limit nie dotyczy jednak na sztywno wszystkich przypadków. Na przykład dla młodych koni, zdaniem Komisji Ujeżdżenia Australijskiej Federacji Jeździeckiej, limit wagi jeźdźca powinien być niższy niż 20% jego przybliżonej wagi. Waga jeźdźca powinna być również niższa dla koni wracających do zdrowia po kontuzji lub operacji albo dla ciężarnych klaczy.
Warto jednak wiedzieć, że opracowanie i opublikowanie Athlete Size Guide nie oznacza, że w Australii już teraz wprowadzono dla jeźdźców ograniczenie wagowe w startach. Jak na razie dokument ten stanowi zbiór zaleceń federacji, która liczy na zrozumienie i dobrą wolę zrzeszonych w jej szeregach zawodników.
Podczas opracowywania przewodnika ważne było dla nas, aby nikogo nie karać. Uważamy, że konieczne jest przekonanie do tej idei społeczności jeździeckiej. Dokument ma na celu uświadomienie jeźdźcom, że konie biorące udział w zawodach z trudem radzą sobie z ich ciężarem. Tylko wtedy, gdy wśród zawodników będzie istniała świadomość problemu, będą oni podejmować właściwe decyzje we właściwym czasie – powiedziała Prue Spurrett, była przewodnicząca Komisji Ujeżdżenia Australijskiej Federacji Jeździeckiej.
Czy publikując Athlete Size Guide Australijska Federacja Jeździecka stała się osamotnionym liderem w walce o dobrobyt koni sportowych?
Nie do końca tak jest.
Deutsche Reiterliche Vereinigung, czyli Niemiecki Związek Jeździecki (FN) dwa lata temu zajął swoje stanowisko w tej sprawie:
Fakt jest taki: ciężar jeźdźca i nośność konia muszą być skoordynowane. W żadnym wypadku koń nie powinien być narażony na ryzyko doznania uszczerbku na zdrowiu w wyniku ciężaru jeźdźca. Z punktu widzenia Niemieckiej Federacji Jeździeckiej maksymalne obciążenie 15-20% masy ciała konia jest właściwe jako wytyczna – głosił komunikat FN.
W Wielkiej Brytanii od dłuższego czasu mówi się o wadze jeźdźców. Choć nie ma jeszcze żadnego oficjalnego stanowiska British Equestrian Federation w tej kwestii, to już w 2016 roku podczas "Great Yorkshire Show", pokazu rolniczego, który odbywa się na terenie Great Yorkshire Showground w Harrogate w północnej Anglii, wprowadzono 20-procentowy limit wagi dla jeźdźców. Limit ten obowiązywał zarówno podczas samego startu w konkursie jak również podczas wszelkich okoliczności, kiedy człowiek dosiadał konia.
W Niderlandach, stajnia Manege de Bongerd w Glimmen, prowadzona przez rodzinę Lameijer, w swoim 11-punktowym Regulaminie Stajni zawarła w ostatnim punkcie ograniczenie wagi amazonki do 90 kg i jeźdźca do 100 kg. Osoby ważące więcej w tej stajni konia nie dosiądą.