Dwa kluczowe sprawdziany dla dwulatków czekają nas w najbliższy weekend. W rywalizacji koni czystej krwi arabskiej wyśmienicie zapowiada się rywalizacja czołówki arabów w prestiżowej Nagrodzie Porównawczej.

 

To tradycja, że tzw. zimowego kandydata na Derby wyłania rozgrywana w ostatnich tygodniach sezonu gonitwa o Nagrodę Mokotowską. Już w niedzielę, w kolejnej odsłonie tego wyścigu, rozgrywanego w tym roku pod honorowym patronatem Burmistrza dzielnicy Mokotów, zmierzy się piątka ogierów. Na najdłuższym dystansie dla koni dwuletnich, 1600 metrów, do rywalizacji ponownie staną główni aktorzy biegu o Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: liderujący obecnie stawce dwulatków Power Barbarian i o szyję przez niego pokonany Anator. Pierwszy z nich ma rewelacyjny bilans czterech zwycięstw w pięciu startach (raz był drugi), natomiast mający mniejsze doświadczenie rywal już dwukrotnie go postraszył. Czyżby do trzech razy sztuka? Niżej będą stały notowania pozostałej trójki: mających po jednym grupowym zwycięstwie Juraszka i Adahlena oraz gościa z Czech – pozostającego bez wygranej ogiera Lokomotive.

Odpowiednikiem Nagrody Mokotowskiej dla klaczy jest Nagroda Efforty. Rozgrywana na nieco krótszym dystansie, 1400 metrów, zgromadziła na starcie liczniejsze grono – siedem uczestniczek. Faworytką publiczności będzie rywalizująca dotychczas z silnymi ogierami Lagertha Rhyme. Zagrozić liderce postarają się Lady Gabi i Lady Joanna, które pokazały duży talent do ścigania. Ta ostatnia w kapitalnym stylu wygrała dwa pierwsze wyścigi w karierze, jednak w Nagrodzie Cardei wypadła słabiej i nie liczyla się w rozgrywce. Tymczasem zwycięstwo w tamtym biegu przypadło mające za sobą serię solidnych występów Lady Gabi. Takie rozstrzygnięcie, w gonitwie, w której ścigały się także zapisane do Efforty Charlotte RMP (po świetnym występie była druga) i Best Life (trzecia, tuż przed Lady Joanną) postawiło wiele znaków zapytania. Z pewnością w sobotę dostaniemy na nie odpowiedzi.

Nagroda Porównawcza pod patronatem UAE President Cup jest gonitwą dodatkowo dotowaną przez UAE MINISTRY OF PRESIDENTIAL AFFAIRS IN ABU DHABI. To sprawia, że jest jedną z najwyżej dotowanych gonitw dla koni czystej krwi arabskiej na Służewcu. Nic więc dziwnego, że zgromadziła na starcie niemal kompletną arabską czołówkę (wyłączając Fazzę i Salama Al Khalediah). W roli faworytów wystąpi duet, który okazał się najlepszy w gonitwie o Nagrodę Europy: Shadwan Al Khalediah i Dragon. Oba konie utrzymują wysoką formę, co zwiastuje ogromne emocje. Czy walkę z nimi zdoła nawiązać któryś z pozostałych koni?