Pod koniec ubiegłego roku Międzynarodowa Federacja Jeździecka podjęła decyzję o skróceniu trasy krosu podczas Igrzysk Olimpijskich.

 

Powodem zmian są wnioski z zawodów testowych "Ready Steady Tokio", które odbyły się w sierpniu ubiegłego roku. Zawody te, miały na celu przetestowanie jak warunki klimatyczne panujące o tej porze roku w stolicy Japonii wpływają na konie i jeźdźców. Po przeanalizowaniu zaleceń weterynarzy i komisji WKKW zdecydowano skrócić trasę krosu. Zamiast planowanych 5700 m, które trzeba by było pokonać w czasie 10 minut, trasa będzie miała długość ok. 4500 m (8 minut).   

Ze względy na panujące w sierpniu w Tokio wysokie temperatury i bardzo dużą wilgotność powietrza, zmieniono też godzinę rozpoczęcia próby terenowej. Pierwszy koń wyruszy na trasę pomiędzy 7:30 a 8:00 co umożliwi zakończenie konkursu około godziny 11:00. Ostateczna decyzja w tej kwestii ma być podjęta do końca stycznia.


Podczas rozgrywanych w maju ubiegłego roku w Baborówku zawodów kwalifikacyjnych, polska ekipa startująca w składzie:

  • Joanna Pawlak - Fantastic Frieda
  • Mariusz Kleniuk - Winona
  • Paweł Spisak - Banderas
  • Paweł Warszawski - Aristo AZ

zdobyła awans do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020.

 

Tym samym po 16-letniej absencji, w przyszłym roku będziemy mieli okazję do przeżywania wielkich emocji, kiedy na starcie Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 staną członkowie polskiej drużyny WKKW.

O tym, co czeka nas w początkach olimpijskiego, 2020 roku możecie przeczytać TUTAJ.