Zaledwie sześć tygodni temu ECAHO stanęło przed poważnym dylematem. Z jednej strony, po rezygnacji Christine Jamar z organizacji Czempionatu Europy, spowodowanej w gÅ‚ównej mierze restrykcjami wprowadzonymi przez rzÄ…d belgijski w zwiÄ…zku z COVID-em, należaÅ‚o odwoÅ‚ać pokaz.

 

Chociaż, byÅ‚by to kolejny „Title Show”, (obok Pucharu Narodów w Aachen), który  zostaÅ‚by wykreÅ›lony z, i tak mocno okrojonego, tegorocznego kalendarza imprez. Opcja zdecydowanie zÅ‚a i dla wystawców i dla trenerów i dla caÅ‚ego rynku.  Po niemal  24 godzinach dyskusji  i rozpatrywania możliwoÅ›ci, niewielkich zresztÄ…, zdecydowano siÄ™ na dość ryzykownÄ… opcjÄ™ drugÄ…, tj. organizacjÄ™ Czempionatu Europy w Pradze, połączonego w przedÅ‚użony weekend z Narodowym Czempionatem Czech i MiÄ™dzynarodowym Prague Intercup (17-20.09).  Tego iÅ›cie karkoÅ‚omnego zadania, poczÄ…wszy od znalezienia funduszy, poprzez wynajÄ™cie odpowiedniego  miejsca,  a skoÅ„czywszy na detalicznej logistyce, podjÄ…Å‚ siÄ™ Jaroslav Lacina, Prezydent ECAHO, potwierdzajÄ…c po raz kolejny, jak poważnie traktuje swojÄ… funkcjÄ™ oraz powiÄ…zane z niÄ… poczucie obowiÄ…zku, odpowiedzialność i pracowitość.

 

Kilka ostatnich lat nie byÅ‚o specjalnie Å‚askawych dla Czempionatu Europy. Organizowany, od ponad dwóch dekad, zamiennie, jeden rok w Belgii, drugi we WÅ‚oszech, z zaÅ‚ożenia miaÅ‚ stwarzać optymalne warunki dojazdowe dla wystawców z różnych krajów Starego Kontynentu. W efekcie stawaÅ‚ siÄ™ coraz wiÄ™kszym obciążeniem dla przygotowujÄ…cych go podmiotów. Zarówno wÅ‚oska ANICA jak i belgijski ZwiÄ…zek Hodowców Koni mieli coraz wiÄ™ksze problemy z pozyskaniem sponsorów i ogarniÄ™ciem ogromu prac organizacyjnych. Rozmowy nad przejÄ™ciem organizacji pokazu przez ECAHO trwaÅ‚y już od jakiegoÅ› czasu i sytuacja zwiÄ…zana z pandemiÄ… tylko tÄ™ decyzjÄ™ przyspieszyÅ‚a.

 

Miejscem tegorocznych wystÄ™pów koni czystej krwi arabskiej, urodzonych i bÄ™dÄ…cych wÅ‚asnoÅ›ciÄ… obywateli krajów europejskich, staÅ‚ siÄ™ praski Tor WyÅ›cigowy – VELKA CHUCHLA. Obiekt, należący do prywatnego wÅ‚aÅ›ciciela, poÅ‚ożony na peryferiach Pragi, odnowiony, doinwestowany, oferujÄ…cy 300 staÅ‚ych, wygodnych boksów oraz profesjonalne czworoboki, dobrze skomunikowany, okazaÅ‚ siÄ™ idealny dla rozgrywania tego typu imprez. Niezwykłą przychylnoÅ›ciÄ… wykazaÅ‚a siÄ™ też pogoda. Cztery dni przyjemnej, ciepÅ‚ej, ale nie upalnej aury, zdecydowanie sprzyjaÅ‚o i atmosferze i odbiorowi caÅ‚oÅ›ci.

 

Do trzech pokazów zgÅ‚oszono niemal 200 koni, i pomimo utrudnieÅ„ oraz lÄ™ków zwiÄ…zanych z pandemiÄ…, znakomita wiÄ™kszość przyjechaÅ‚a do Pragi. W przypadku Czempionatu Europy najliczniej stawiÅ‚a siÄ™ reprezentacja z Polski, którÄ… tworzyÅ‚o ponad 40 koni. Niektórzy, z przekÄ…sem, mówili nawet o „polskim, miÄ™dzynarodowym czempionacie Europy”. I dobrze, każdy miaÅ‚ szansÄ™ w tym pokazie wystartować, a to, że nie każdy z tej szansy skorzystaÅ‚… to już trudno.

 

Faktem jest, że Polacy wyjechali z Pragi z 11 medalami, w tym: 3 zÅ‚otymi, 5 srebrnymi i 3 brÄ…zowymi. Rozegrano sześć finaÅ‚owych konkurencji, w każdej z nich wzięły udziaÅ‚ polskie konie i w każdej z nich dwa spoÅ›ród trzech przyznawanych medali powÄ™drowaÅ‚y do koni wyhodowanych w Polsce. Tyle statystyki, bezdusznej i chÅ‚odnej. Ale o praskim pokazie nie można opowiadać chÅ‚odno. ByÅ‚o emocjonalnie, wzruszajÄ…co, serdecznie i zwyczajnie sympatycznie. Zdeklarowani rywale potrafili sobie pomagać, pobudzać wzajemnie konie, gratulować i nie biadolić nad wÅ‚asnÄ… przegranÄ…. Nikt nie narzekaÅ‚ na warunki (bo te byÅ‚y znakomite), „gÅ‚upich i Å›lepych sÄ™dziów” (jury byÅ‚o doÅ›wiadczone i wytrawne) czy fatalnÄ… organizacjÄ™ (nie byÅ‚o siÄ™ do czego przyczepić). Co w dzisiejszych czasach niesamowite, pomimo licznej obecnoÅ›ci „rodaków znad WisÅ‚y”, nikt nikogo nie opluwaÅ‚, nie obrażaÅ‚, nie knuÅ‚, nie jÄ…trzyÅ‚ i nie nazywaÅ‚ zÅ‚odziejem. Oby ten szok komuÅ› nie zaszkodziÅ‚ … 

Niezależnie od tego jak silna była konkurencja, medaliści Czempionatu Europy pozostaną nimi przez całe swoje życie i nikt im tego tytułu nie odbierze. A wartość promocyjna takiego medalu pozostaje bezcenna.

NajwiÄ™ksze zainteresowanie, jak zawsze, budzÄ… zwyciÄ™zcy. Ale nawet wÅ›ród nich, sÄ… tacy którzy zapadajÄ… w pamięć na dÅ‚ugo, czasem na zawsze, i tacy którzy bÅ‚yszczÄ… jak „gwiazda jednego sezonu” przez chwilÄ™. Do tych pierwszych należy ZÅ‚oty Medalista Ogierów Rocznych – michaÅ‚owski FERRUM – po Morion od Ferrmaria po El Omari, koÅ„ niebywaÅ‚ej, ponadczasowej urody, o zapierajÄ…cej dech gÅ‚owie, dÅ‚ugiej, Å›licznie wykrojonej szyi, mocnej, dobrze zwiÄ…zanej kÅ‚odzie i wydajnym ruchu. KoÅ„ wyjÄ…tkowy, szalenie obiecujÄ…cy, jakiego dawno w polskiej hodowli nie byÅ‚o. Dla rocznego Ferruma i jego trenera – PawÅ‚a Syliwoniuka – byÅ‚ to trzeci wspólny wystÄ™p i trzecie zwyciÄ™stwo (po spektakularnych sukcesach w BiaÅ‚ce i podczas Narodowego Pokazu w Janowie Podlaskim). Przed nimi Czempionat Åšwiata – drżyjcie Narody! BrÄ…zowym medalistÄ… Ogierów Rocznych zostaÅ‚ delikatny i suchy VINCI po Wadee Al Shaqab od Valencia Al Shaqab po Marwan Al Shaqab, wyhodowanych przez Waldemara BÄ…ka.

 

michałowski FERRUM

 

Czempionka Polski Klaczy Rocznych 2020 siwa, bardzo elegancka, o piÄ™knej gÅ‚owie MAMMA MIA po E.S. Harir od VA Magnifica/Magic Magnifique, hodowli i wÅ‚asnoÅ›ci Tomasza TarczyÅ„skiego, pomimo ogromnych nadziei i szans, pomimo Å›wietnej prezentacji przez PawÅ‚a Kozikowskiego, musiaÅ‚a tym razem zadowolić siÄ™ srebrnym medalem, wyprzedzajÄ…c doskonale siÄ™ ruszajÄ…cÄ…, janowskÄ… BRODNICĘ po Pogrom od Bambina po Kahil Al Shaqab – ostatecznie brÄ…zowÄ… medalistkÄ™.

Ogromnym sukcesem może pochwalić siÄ™ Stadnina Koni Klikowa Arabians, należąca do Marka Rzepki, której wychowanka, bardzo poprawna, w piÄ™knych ramach EFORA KL po QR Marc od Erigone po Ekstern  zostaÅ‚a wybrana CzempionkÄ… Europy Klaczy MÅ‚odszych. Efora KL jest znakomitym przykÅ‚adem na to jak zmienia siÄ™ Å›wiat pokazów, jak ważna staje siÄ™ poprawność budowy i dobry ruch. Nie wystarczy już tylko Å›liczna gÅ‚ówka, liczy siÄ™ caÅ‚ość. KonkurencjÄ™ miaÅ‚a sporÄ…, a w finaÅ‚ach zmierzyÅ‚a siÄ™ z bardzo urodziwÄ… i utytuÅ‚owanÄ… PAPROTNIÄ„ po Elgast od Paeksa po Ekstern, hodowli Lecha BÅ‚aszczyka, która nagrodzona zostaÅ‚a ostatecznie tytuÅ‚em Wiceczempionki. 

 


EFORA KL

 

W Czempionatach Ogierów MÅ‚odszych honoru i lokalnego patriotyzmu broniÅ‚y michaÅ‚owski PTOLEMEUSZ po ZÅ‚oty Medal od Parmana po Al Maraam, ostatecznie srebrny medalista i wielokrotnie oklaskiwany STAR FARID po RFI FARID od EKS Star of Africa/Marwan Al Shaqab, hodowli i wÅ‚asnoÅ›ci Wojciecha Parczewskiego – któremu sÄ™dziowie przyznali medal brÄ…zowy.  

PiorunujÄ…ce wrażenie zrobiÅ‚a 7 letnia ALSA po Kahil Al Shaqab od Alameda po Wachlarz, wyhodowana w Janowie Podlaskim, ale reprezentujÄ…ca barwy Szwajcarii, a dokÅ‚adnie Stadniny Koni Hanaya. Klacz wyglÄ…daÅ‚a obłędnie, w szczytowej formie, szlachetna i niebywale żeÅ„ska, pozostawiÅ‚a rywalki w tyle, a konkurencjÄ™ miaÅ‚a silnÄ…. Sprzedana nie wiadomo w jakim trybie i nie wiadomo na jakich zasadach, za kwotÄ™ co najmniej trzykrotnie niższÄ… od swojej potencjalnej wartoÅ›ci, ostatniego dnia grudnia 2019 r., przez „geniusza zarzÄ…dzania” Grzegorza CzochaÅ„skiego, zamiast pracować na rzecz rodzimej hodowli, zapracowaÅ‚a na tytuÅ‚ Czempionki Europy Klaczy Starszych nowym wÅ‚aÅ›cicielom. A jest dziÅ› jednÄ… z najpoważniejszych kandydatek do tytuÅ‚u Czempionki Åšwiata. My to potrafimy robić interesy!

 


7 letnia ALSA

 

Miejsce na podium i tytuÅ‚ Wiceczempionki Klaczy Starszych wywalczyÅ‚a zamaszysta EMANDORISSA po Abha Qatar od Emanda po Ecaho, ze Stadniny Koni MichaÅ‚ów.

PrzyszedÅ‚ też czas na Å›nieżnobiaÅ‚ego obecnie BAROKA po Om El Bellissimo od Baida po Balon, który czekaÅ‚ cierpliwie na swoje „pięć minut” i siÄ™ doczekaÅ‚. Znakomicie zaprezentowany przez Mateusza Tokarskiego wywalczyÅ‚ tytuÅ‚ Czempiona Europy Ogierów Starszych, bawiÄ…c siÄ™ przy tym znakomicie, zrelaksowany i pogodny. Barok to koÅ„ którego nie można nie kochać, nie dość, że Å‚adny to jeszcze do tego zwyczajnie, bezpretensjonalnie sympatyczny i Å›wietnie dogadujÄ…cy siÄ™ ze swoim trenerem.

 


BAROK

 

W walce o medale goniÅ‚ go siwy KABSZTAD po Poganin od Kwestura po Monogramm, wyhodowany w Stadninie Koni MichaÅ‚ów, a wystawiany przez aktualnego dzierżawcÄ™, StadninÄ™ Flaxman Arabians z Belgii.

Pomimo przeciwnoÅ›ci losu, absencji wielu i determinacji niewielu, Czempionat Europy siÄ™ odbyÅ‚ i, czy siÄ™ to niektórym podoba czy nie, byÅ‚ organizacyjnym sukcesem. Okupiony gigantycznym wysiÅ‚kiem i wieloma nieprzespanymi nocami.  

Nawet jego wieloletnia organizatorka, Christine Jamar z Belgii, podeszÅ‚a po zakoÅ„czonej imprezie do Jaroslava Laciny i przyznaÅ‚a: „nie wierzyÅ‚am, że ci siÄ™ to uda, ale siÄ™ udaÅ‚o. Czempionat Europy powinien już na staÅ‚e zostać w Pradze”.

No cóż, niech przysÅ‚owiowy kurz opadnie, co siÄ™ stanie ? Zobaczymy. Praga to piÄ™kne miasto …

 

SzczegóÅ‚owe wyniki i zapis video na str.: TUTAJ

SzczegóÅ‚owe wyniki Prague Intercup – również z udanym wystÄ™pem polskich koni na str.: TUTAJ


 FOT. Sylwia IÅ‚enda