W chwili kiedy druga i trzecia fala pandemii Covid-19 przetacza się przez Europę i Stany Zjednoczone, wysocy przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) i Komitetu Tokio 2021 potwierdzając swój optymizm co do rozegrania Igrzysk, stwierdzili, że widzowie mogą być w przyszłym roku mile widziani w Tokio.

 

W środę odbyło się wirtualne spotkanie z przedstawicielami mediów przewodniczącego MKOl, Thomasa Bacha oraz dyrektora zarządzającego Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich Tokio 2021Toshiro Muto.

 

Podczas tego spotkania obydwaj panowie po raz kolejny przekonywali, że  Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w przyszłym roku. Być może nawet z udziałem japońskiej lub nawet międzynarodowej rzeszy kibiców.

 

Dwieście pięćdziesiąt dni przed ostatecznym terminem Toshiro Muto szczegółowo opisał zasady, których oczekuje się od zagranicznych widzów, którzy będą chcieli licznie przybyć z okazji IO do Tokio.

 

Aby zrekompensować fakt, że tak duża liczba odwiedzających nie będzie mogła być zatrzymana po przybyciu i poddana kwarantannie tak łatwo jak uczestniczący w IO sportowcy, przewodniczący Komitetu Tokio 2021 powiedział, że:

Próba wprowadzenia dwutygodniowej kwarantanny dla zagranicznych widzów jest całkowicie nierealna. Staranne badania przesiewowe na granicy, nadzór zdrowotny, kontrole po wejściu na obiekty sportowe i podejmowanie szybkich środków w przypadku wystąpienia objawów zostaną wprowadzone podczas trwania całych Igrzysk. Widzowie w obiektach sportowych byliby również zobowiązani do noszenia masek, regularnej dezynfekcji rąk, a także nie mogliby kibicować sportowcom w sposób umożliwiający rozsiewanie wirusa. Sportowcy również podlegaliby podobnym środkom, co byłoby dodatkowo ułatwione dzięki kontrolom w Wiosce Olimpijskiej.

 

Thomas Bach stwierdził, że ma duże zaufanie do programu bezpieczeństwa zaproponowanego przez  MKOl i komitet Tokio 2021. Został on zademonstrowany podczas międzynarodowego turnieju gimnastycznego w Tokio, który zgromadził trzydziestu dwóch sportowców z czterech różnych krajów. Nie było podczas tego turnieju żadnych incydentów - zwłaszcza zdrowotnych, co bardzo ucieszyło przewodniczącego MKOl.

 

Widząc różne testy przeprowadzone w Japonii, myślę, że możemy być coraz bardziej pewni, że na obiektach olimpijskich będzie można mieć rozsądną liczbę widzów. Ile i na jakich warunkach zależy w dużej mierze od rozwoju sytuacji. – powiedział Thomas Bach.

 

Obydwaj wysocy przedstawiciele ruchu olimpijskiego oprócz tych środków zapobiegawczych i kontrolnych, liczą również na szybkie pojawienie się szczepionki.

Będąc w stałym kontakcie ze Światową Organizacją Zdrowia i kilkoma laboratoriami, Thomas Bach zapewnił jednak, że pierwsze dostępne szczepionki nie będą przeznaczone dla sportowców, ale dla osób z grup ryzyka i ich opiekunów. Trwają rozmowy na temat tego, by „w drugiej fazie można było udostępnić szczepionki ruchowi olimpijskiemu”.

 

Aby skonsolidować działania, przewodniczący MKOl uda się w przyszłym tygodniu do Tokio. Wyjazd ten będzie miał na jednak celu raczej uspokojenie japońskiej opinii publicznej niż podjęcie końcowych decyzji. Szczególnie w odniesieniu do pojawiających się informacji o rzekomej  rezygnacji przewodniczącego MKOl, którym Thomas Bach stanowczo zaprzeczył.