Niekiedy za Naszą nieuwagę idzie zapłacić najwyższą cenę. Nie chciałam tworzyć kolejnego tekstu naukowego pod tytułem „Czego nie można przy koniu robić” albo „Co jest skrajną głupotą” i umoralniać niewiedzących. Nie przyniosłoby to pożądanego efektu, a Waszą uwagę straciłabym po pierwszym akapicie, jakbyście przebrnęli przez tytuł. To, co dzisiaj przeczytacie, to będzie Nasza codzienność ujęta w innej perspektywie niczym w krzywym zwierciadle.

 

INSTRUKCJA OBSŁUGI

A. ZAŁĄCZONE AKCESORIA

KOŃ – duże, czterokopytne zwierzę o małym rozumku, na widok którego małe dziewczynki wzdychają z tęsknotą.

CZŁOWIEK – dwunożna, wszechwiedząca istota, która w swoim rozumowaniu panuje nad dużym, czterokopytnym zwierzęciem o małym rozumku, najczęściej skrywana pod postacią małej, szczupłej dziewczynki. Występują modele wyższe, udoskonalone do dorosłej kobiety bądź mężczyzny.

 

B. DANE TECHNICZNE

  1. Duże, osadzone biegunowo Kamery o szerokim kącie widzenia, potocznie zwane OCZAMI, monitorujące otoczenie. Dostrzegą najdrobniejszą zmianę w środowisku bytowania oraz namierzą niezidentyfikowane obiekty włączając te latające (UFO). Bardzo często sterują całym ciałem bez konieczności analizy potencjalnego zagrożenia w Centralnej Jednostce Sterującej (czyt. dalej), w skrócie MÓZG. Działają niezależnie od niego osiągając nieporównywalnie szybszy czas reakcji. Przeniesiony drąg, cień, cień dziwnie padający na tę piętnastoletnią brzozę, nowa zbieraczka do kupy, przewrócone krzesełko, niekontrolowanie lecący motylek, literki na czworoboku czy niebezpieczny niebieski worek, nie pozostaną niezauważone oraz wywołają odpowiednio szybką i dramatyczną reakcję  organizmu.

  2. Czułe, obrotowe o 180 stopni Sonary (zw. USZAMI) dalekiego zasięgu ustawione na najwyższą z możliwych częstotliwość, przez co wyłapują najcichszy dźwięk, często niesłyszalny dla człowieka. Wyposażone w System Szybkiego Reagowania dowodzą całym organizmem, również wyłączając konieczność analizy w Centralnej Jednostce Sterującej (czyt. dalej), poniekąd bardzo często i chętniej współpracują z Kamerami monitorującymi, przez co czas reakcji skraca się dwukrotnie (phi, a wydawałoby się to niemożliwe?!). Nienaprawialną wadą fabryczną jest wybiórczość oraz losowość działania niczym w komorze losującej Lotto. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, który dźwięk zostanie rozpoznany jako zagrażający życiu. Często piła spalinowa, kosiarka czy traktor nie wywołują żadnej reakcji. Natomiast wzbudzenie Systemu Szybkiej Reakcji może wywołać upadający kantar bądź kluczyki od samochodu, zakładany wieszak na siodło, podkowy kolegi z padoku na kostce brukowej, otwierane drzwi od siodlarni, ciągnik wiozący zielonkę na padok, syk węża z myjki, szelest liści czy torebki foliowej.

  3. Jama Bez Dna, zwana także paszczą, wyposażona jest w system ssąco-miażdżący. Cechuje się nieograniczoną pojemnością – mimo przelewania i wysypywania na boki zawsze znajdzie się w niej miejsce na kolejny smakowity kęs. Ma różnorodne zastosowanie. Ten multifunkcyjny organ może przyjmować pokarmy, drapać kolegę po plecach oraz dotkliwie  ugryźć, jeżeli spełnione będą odpowiednie warunki takie jak: za wolne podanie smakołyka, przejście w miejscu do tego niedozwolonym bądź „BO TAK!”.

  4. Technologiczne otwory wyczuwające zapach potocznie zwane NOZDRZAMI. Silnie uzależnione od Centralnej Jednostki Sterującej. Wykrywają oraz rozróżniają ponad 15 milionów zapachów. Nic nie prześlizgnie się niezauważenie. Żadna marchewka czy cuks nie skryje się w kieszeni. Po wykryciu interesującej woni informacja ta przesyłana jest do Centralnej Jednostki Sterującej (czyt. dalej), gdzie ulega szybkiemu przetworzeniu. Następnie sygnał wysyłany jest do Kamer monitorujących, które ściśle współpracując nabierają wyrazu głębi oraz słodyczy słodszej od malutkiego, puszystego kociaczka. Reakcja ta połączona z namolnym szturchaniem i szperaniem kieszeniowym osiąga zamierzony cel i do Jamy Bez Dna wpadają same pychotki.

  5. Działo Samobieżne nazywane również KOPYTEM. KOŃ wyposażony jest w cztery. Najczęściej pełnią one funkcję transportową. Są też powodem najczęstszych dolegliwości, gdyż wielogodzinne kopanie nimi w boks potrafi je uszkodzić. Mają dziwną zdolność rozpuszczania się w wodzie, przez co nie wolno ich moczyć w kałużach. W przypadku ataku zombie lub w razie ewentualności omawianej wcześniej „BO TAK!” (patrz pkt 3) pełnią funkcję uwalnianych na oślep (lub nie) pocisków bliskiego zasięgu. Wadami fabrycznymi są brak stałego połączenia z Centralną Jednostką Sterującą (czyt. dalej) oraz samonaprowadzanie na ludzką stopę.

  6. Centralna Jednostka Sterująca (nareszcie!) potocznie zwana MÓZGIEM. Wyposażona dodatkowo w precyzyjny lokalizator GPS, przez co Twój Koń zawsze zna szybszą i krótszą drogę do stajni niż Ty. W sumie nieużyteczny organ w częściowej ewolucyjnej remisji. Jego głównym zadaniem jest sprawowanie nadzoru nad czynnością oddychania. Ze względu na wolny (niekiedy wieloletni) czas reakcji i nauki używany niezmiernie rzadko i w tzw. wyjątkowych okolicznościach. Ma nadprzyrodzoną zdolność zapominania i gubienia istotnych informacji. Jego pojemność, w przeciwieństwie do Jamy Bez Dna, jest bardzo ograniczona. Niezwykle często nowe informacje wypychają te starsze, przez co proces szkolenia może trwać w nieskończoność. Ciężko jest go wzbudzić do działania, a schemat pracy opisuje odrębna instrukcja obsługi, której jeszcze nikt nie napisał. Przeznaczona jest dla zaawansowanych użytkowników.

 

C. WYPOSAŻENIE DODATKOWE

Jest bardzo różnorodne. Najczęściej modele są przekazywane użytkownikowi w wersji podstawowej. Daje do różnorodność i swobodę w doborze indywidualnych komponentów. Wszystkie dostępne są na stronach internetowych pod nazwą BardzoPotrzebnyIDrogiSprzęt.pl. Podzielone na sezonowe kolekcje gwarantują prosty i szybki schemat wyszukiwania oraz skuteczne trzepanie portfela. Niesamowitą zaletą jest fakt, że użytkownik może zakupić wiele egzemplarzy, a kolekcja będzie stwarzała pozory nadal niekompletnej. Dostępność kolorów i wzorów przyprawi o zawrót głowy i zazdrosne spojrzenie niejedną koleżankę ze stajni. Niestety wyposażenie dodatkowe odpowiedzialne będzie wyłącznie za wystrój „zewnętrza”. Wnętrze posiada ograniczoną możliwość modelowania – kupujesz, masz i nie zmieniasz. Części zamienne nie występują, a programowanie bywa kosztowne, gdyż należy do tego celu wynająć (najlepiej na dłuższy okres użytkowania) Odrębny Panel Sterujący potocznie zwany TRENEREM. W przeciwieństwie do Nas będzie on niesamowicie świetnie dogadywał się z naszym KONiem, tworząc obraz piękna, lekkości i harmonii. My przez dłuższy czas będziemy tylko o tym marzyć.

 

D. WARUNKI EKSPLOATACJI

Najlepszymi warunkami pracy z KONiem są bezwietrzne, słoneczne, nie za gorące, ale też nie za zimne, ciche i niezmienne bezludne wyspy nieotoczone niebezpieczną dla Kopyt cieczą zwaną wodą. Kiedy już znajdziemy takie warunki, możemy w pełni cieszyć się z użytkowania naszego wierzchowca (tj. KONia). Każde odchylenia od tych okoliczności mogą skutkować wzbudzeniem Systemu Szybkiej Reakcji. Gwarancja producenta nie obejmuje reklamacji w przypadku użytkowania w innych warunkach niż wskazane. Musimy mieć oczy i uszy szeroko otwarte, gdyż w przypadku potencjalnego zagrożenia przyswajane dane NIGDY nie są analizowane przez Centralną Jednostkę Sterującą. Zaleca się noszenie specjalistycznego sprzętu ochronnego w postaci kasku (nakrycie głowy często pomijane, gdyż uważane za „lamerskie” i dla początkujących) oraz kamizelki przypominającą tę kuloodporną z CSI. Obuwie ochronne powinno cechować się materiałami wytrzymałymi na zgniecenie bądź przydepnięcie. Niewskazane klapki japonki czy popularne Kuboty z białymi skarpetkami, gdyż ich strefa zgniotu jest mocno ograniczona. Spodnie powinny przypominać słodkie rajstopki (pozdrawiam Konrada, który tę nazwę opatentował) wykonane z materiału niezmiernie wytrzymałego oraz nie-do-zdarcia (w przypadku damskiej wersji koniecznie powinny podkreślać talię) z odpowiednimi strefami mocowania bocznego. Pomimo należytego doboru ich rozmiaru będą miały tendencję do udawania spodni „skejtowych” dążąc do krocza na wysokości kolan – nie należy z tym walczyć, trzeba zaakceptować. Koszulka powinna być modna, wycięta i kolorystycznie dobrana do czapraka kupionego na stronie NajnowszaDrogaKolekcja.pl. Skarpetki w typie podkolanówek wysoko zaciągnięte, kolorystycznie dobrane do koszulki, kupione na stronie NieDaSieDrożej.pl.

Nie zaleca się jazdy w deszczu. KOŃ nie jest wodoszczelny. Ciecz dostająca się do Sonarów oraz zalewająca Kamery może upośledzić ich funkcje oraz irytować Centralną Jednostkę Sterującą. Mogą wówczas krótkotrwale i odwracalnie uszkodzić Działa Samobieżne na zasadzie zwarcia. Wówczas działają one niezależnie i w różnej konfiguracji, np. tylne wyżej niż przednie, przednie wyżej niż tylne lub uruchomić funkcję „ZIEMIA PARZY”, podczas której najlepsza jest szybka ewakuacja człowieka ze strefy zagrożonej.

Nie zaleca się jazdy w wietrze. Funkcja „ZIEMIA PARZY” załącza się zdecydowanie szybciej.

Nie zaleca się przebywania, siadania i leżenia pod KONiem. Nawet podczas zakładania ochraniaczy, bandaży bądź czyszczenia Dział Samobieżnych; grozi to poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Podczas tych czynności również nie zaleca się przebywania na KONiu (!!!).

Nie zaleca się pozostawiania KONia samego w stajni przywiązanego lub nie (wersja dla hardcorów). Ten wówczas staje się bardziej kreatywny. Próbuje pobudzić Centralną Jednostkę Sterującą do wytężonej pracy, przez co zwarciu lub spaleniu mogą ulec niektóre obwody. Noga w drzwiach, w żłobie, Jama Bez Dna w wiadrze z wodą podczas gdy popręg zapięty bądź szybki, swobodny ruch na przód Dział Samobieżnych – to niektóre skutki uboczne, których również nie obejmuje Gwarancja.

Nie zaleca się biegać, krzyczeć, głośno śpiewać, machać energicznie rękami, skakać, turlać, tańczyć, używać suszarki do włosów lub maszynki do golenia w towarzystwie KONia. Może to skutkować w obrażenia ciała i Ducha Świętego. Amen.

 

E. WARUNKI DOSTAWY

Dostawa i transport najlepiej we własnym zakresie. Oprócz dobrze znanych fobii takich jak heliofobia (strach przed słońcem), vestiphobia (strach przed ubraniami), ablutofobia (strach przed myciem i kąpielą), neofobia (strach przed nieznanym), dextrophobia (strach przed przedmiotami znajdującymi się po prawej stronie), sciaphobia (strach przed cieniem) czy phobofobia (strach przed strachem), KONie predysponowane są do zachowań klaustrofobicznych, przez co są niezwykle trudne w transporcie. Bardzo ciężko jest je zapakować nawet w największe jezdne pudełko. Człowiek przed próbą transportu powinien uzbroić się w czas, cierpliwość i… czas. Godziny prób i starań zazwyczaj zwieńczone są sukcesem przy udziale dwóch lonży, czterech pomocników, tranzelki i magicznej MIOTŁY. Pocieszające jest to, że niektóre modele wyposażone są w specjalny schowek zwany PAMIĘCIĄ DŁUGOTRWAŁĄ w Centralnej Jednostce Sterującej, przez co z próby na próbę jest coraz trudniej zapakować KONia. 

 

F. SAMODZIELNE USUWANIE USTEREK

Powodzenia! Na własną odpowiedzialność. Każda ingerencja powoduje utratę gwarancji.

 

G. GWARANCJA

Nie dotyczy.