W najbliższa sobotę 12 sierpnia, po blisko dwumiesięcznej przerwie, wyścigi konne wracają na Partynice. Ponad 70 koni będzie rywalizować w ośmiu gonitwach. Sześć z nich zostanie rozegranych na dystansach płaskich, natomiast pozostałe dwie to międzynarodowe gonitwy płotowe. Partynicka publiczność tego dnia będzie mogła liczyć również na atrakcje dodatkowe przygotowane przez pułki ułańskie, będą to: prezentacje broni historycznej, umundurowania, wykład o tradycjach kawalerii, pokazowa gonitwa oraz, w finale dnia, szarża po torze wyścigowym. Natomiast dla ceniących sztukę relaksu przygotowano warsztaty jogi. Organizatorzy zapraszają w sobotę od godz. 12:00, wstęp wolny. 

Wyścigi konne

Tradycyjnie już pierwsza część sezonu wyścigów konnych na wrocławskim torze kończy się w czerwcu, po czym następuje wakacyjna przerwa, w trakcie której konie z Wrocławia i Warszawy wyjeżdżają ścigać się do Sopotu.
Sierpień to czas inauguracji drugiej części sezonu i jednocześnie przygotowań do najważniejszego wydarzenia roku – Wielkiej Wrocławskiej, na którą organizatorzy zapraszają 3 września. Jednak zanim do tego dojdzie już w najbliższą sobotę , 12 sierpnia, czeka nas siódmy dzień wyścigowy.
W programie sportowym dnia znalazło się aż osiem gonitw: sześć na dystansach płaskich oraz dwie międzynarodowe gonitwy płotowe. W trakcie całego dnia wyścigowego wystartuje ponad 70 koni pełnej krwi angielskiej oraz czystej krwi arabskiej. W siodłach zobaczymy czołówkę jeźdźców, w tym zajmujących aktualnie dwa najwyższe miejsca w czempionacie - Sanzhara Abaeva i Bolota Kalysbeka Uulu oraz, jeżdżącego na stałe w Niemczech, wielokrotnego czempiona - Szczepana Mazura. W gonitwach skakanych pojawią się bardzo dobrze znani wrocławskiej publiczności dżokeje z Czech i Szwecji.

 

Atrakcje przygotowane przez pułki ułańskie

W związku z przypadającym niedługo Świętem Wojska Polskiego w sobotę i niedzielę na Partynicach pojawią się pułki ułańskie, konkretnie 30 jeźdźców z 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich oraz 19 Pułku Ułanów Wołyńskich. W sobotę, w trakcie dnia wyścigowego po terenie Partynic będą kursować patrole ułańskie, które z chęcią zapozują do pamiątkowych zdjęć. W strefie wystawienniczej zobaczymy wystawę replik broni, m.in. szable, lance, karabinki, historyczne mundury oraz naturalnej wielkości drewnianego konia osiodłanego w ułański rząd. 
Rotmistrz Kawalerii Ochotniczej Zygmunt Kandor wygłosi prelekcję pt. „Zwyczaje i tradycje Kawalerii II RP”. Natomiast tuż po ostatniej gonitwie dnia na torze odbędzie się pokazowy wyścig kawalerii ochotniczej pamięci płk. Tadeusza Rybickiego. Tuż po nim największa atrakcja finału siódmego dnia wyścigowego – szarża ułańska po prostej finiszowej wrocławskiego toru.
Ułani zapraszają na Partynice również w niedzielę 13 sierpnia, wtedy odbędą się zawody pułków ułańskich. Zawodnicy będą rywalizować dwóch konkurencjach - lanca oraz szabla. Tor dla lancy będzie polegał na kłuciu pozorników oraz zbieraniu pierścieni podczas szybkiego przejazdu. Liczy się czas oraz precyzja. Tor dla szabli będzie wymagał technicznego cięcia łóz w określonych odstępach i na czas.

 

Joga, przejażdżki na kucach i zwiedzanie stajni

Jako że sobota jest pierwszym dniem długiego weekendu, organizatorzy tuż przed startem wyścigów zapraszają do wspólnego relaksu na łonie natury. O godz. 12:00 na terenie zielonym przed trybuną główną odbędą się warsztaty jogi prowadzone przez wrocławiankę – Aleksandrę Michałek czyli Ola’s flow, certyfikowaną nauczycielkę Hatha Vinyasa Ashtanga Jogi. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązuje limit miejsc, rezerwacje należy zgłaszać mailowo na adres: olasflowcom@gmail.com.
Tradycyjnie podczas dnia wyścigowego na najmłodszych czekać będą kuce oraz instruktorzy z Wyższej Szkółki Jazdy Partynice, którzy poprowadzą przejażdżki konne dla najmłodszych.
Dla chcących poznać bliżej życie koni organizatorzy przygotowali sesję zwiedzania stajni z przewodnikiem (godz. 14:00) – obowiązują wcześniejsze zapisy przez stronę bilety.torpartynice.pl.


 

Siódmy dzień wyścigowy sezonu 2023
12 sierpnia, sobota, godz. 12:00 – 18:00
12:00 – Joga
13:00 – 18:00 atrakcje ułańskie
14:00 – 17:30 wyścigi konne
Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, ul. Zwycięska 2
Wstęp wolny


 

Program atrakcji przygotowany przez pułki ułańskie

12.08.2023 - Sobota
godz. 13.00 - Patrole ułańskie po terenie WTWK
godz. 13.00 - Diorama historyczna "Wyposażenie i uzbrojenie kawalerii II RP" / Nowoczesna broń strzelecka i sportowa - klub strzelecki Wilk
godz. 16.00 - Prelekcja "Zwyczaje i tradycje Kawalerii II RP" - rtm. kaw. ochot. Zygmunt Kandora
godz. 17.45 - Wyścig kawalerii ochotniczej pamięci płk. Tadeusza Rybickiego na torze WTWK
godz. 18.00 - Szarża plutonu kawalerii ochotniczej przy efektach pirotechnicznych na torze WTWK

 

13.08.2023 - Niedziela
godz. 12.00 - Święto Pułkowe 19 Pułków Ułanów Wołyńskich
godz. 12.30 - Zawody Militari im. płk. Tadeusza Rybickiego
godz. 14.30 - Dekoracja zwycięzców / uroczysty apel
godz. 15.00 - Zakończenie imprezy