Przed nami najważniejszy dzień sezonu na Partynicach – Wielka Wrocławska. Nagroda Prezydenta Wrocławia. To druga największa gonitwa przeszkodowa w naszej części  Europy, po Wielkiej Pardubickiej - mówi Jerzy Sawka, dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych - Partynice. W niedzielę 3 września możemy się spodziewać wielu atrakcji sportowych, w programie znalazło się aż 9 gonitw, ale organizatorzy przygotowali również wydarzenia towarzyszące. Będą efektowne pokazy konne, spektakl jeździecki, konkurs „Wyścigowa elegancja”, zawody „Hobby horse”, przejażdżki na kucykach i zwiedzanie stajni z instruktorem. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:30 i potrwa do godz. 19:00, wstęp na wyścigi jest bezpłatny.

 


 

Najważniejsze wyścigi sezonu

Początek września to na wrocławskim torze tradycyjne święto wyścigów konnych, czyli Wielka Wrocławska. W programie dnia znalazło się dziewięć gonitw: trzy z przeszkodami, trzy płotowe i trzy płaskie. Do zawodów zgłoszono 75 koni. Łączna pula nagród wynosi 427 000zł i jest zdecydowanie najwyższa spośród 12 dni wyścigowych sezonu 2023 na Partynicach. Oczywiście najważniejsze sportowe dania dnia to dwie wiodące gonitwy: Wielka Wrocławska. Nagroda Prezydenta Wrocławia – międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 5-letnich i starszych koni z pulą nagród w wysokości 200 000 zł oraz Wielka Partynicka. Nagroda Unico Logistics – międzynarodowa gonitwa z płotami dla 4-letnich i starszych koni z pulą nagród w wysokości 100 000 zł.

Wielka Wrocławska to druga największa gonitwa przeszkodowa w naszej części  Europy, po Wielkiej Pardubickiej - mówi Jerzy Sawka, dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych - Partynice. - Mam do niej sentyment, bo organizowana jest nieprzerwanie  od pierwszego roku mojej działalności na torze.  Wymyślił ja w latach 80. XX wieku ówczesny kierownik Partynic Maciej Wróblewski, odbyła się wtedy pierwsza edycja. Myśmy ją po latach skutecznie reaktywowali. W sumie jest to 12 Wielka Wrocławska. 

Gonitwa od lat posiada wyjątkową oprawę, jej rozpoczęcie poprzedza uroczysta parada, zazwyczaj prowadzona konno przez dyrektora Jerzego Sawkę. W tym roku, wyjątkowo, dyrektor WTWK-Partynice pojawi się wśród gości, którzy powitają publiczność z bryczki. Powożącym czterokonnego zaprzęgu będzie Piotr Mazurek – wielokrotny Mistrz Polski i medalista międzynarodowych imprez powożeniowych. W paradzie wezmą również udział: konny oddział Straży Miejskiej, członkowie sekcji woltyżerki oraz dzieci z hobby horse. 
Nagrody zwycięzcom gonitwy podczas dekoracji wręczy Prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk.


Pokazy konne i występy artystyczne
Najważniejszym dniom wyścigowym na Partynicach tradycyjnie towarzyszą pokazy konne propagujące różne odmiany jeździectwa. W niedzielę będziemy mieli okazję zobaczyć fenomenalny występ teatralno-kaskaderskiej grupy La Pattat Horse Show, która przygotowała spektakl jeździecki z udziałem pięknych hiszpańskich i lipicańskich koni oraz artystów biorących udział w pokazach na arenach całej Europy.
Blanka Satora - trenerka ogierów andaluzyjskich – zaprezentuje się w show łączącym kulturę słowiańską z hiszpańską duszą. Ludowe stroje splecione z temperamentem hiszpańskich koni tworzą imponujący spektakl pełen emocji, folkloru i niezapomnianych momentów. W występie weźmie udział hiszpański ogier o złotym kolorze tzw.”Perlino”, przywieziony na ten pokaz specjalnie z Półwyspu Iberyjskiego.
W sekcji pokazów nie może zabraknąć występu partynickiej grupy woltyżerów. Woltyżerka sportowa jest jedną z dziewięciu dyscyplin jeździeckich wchodzących w skład Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI. Jest treningiem artystycznym z elementami akrobatyki, gimnastyki oraz tańca na stępującym lub galopującym koniu. W niedzielę zobaczymy w akcji najlepszych zawodników z Partynic, medalistów Mistrzostw Polski oraz uczestników zawodów Pucharu Świata.
Dzięki współpracy Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych z międzynarodowym projektem Lelenfant, przed publicznością zaprezentują się również młodzi artyści cyrkowi z Tanzanii.


Konkurs „Wyścigowa elegancja w stylu retro”
Wyścigi konne na Partynicach nieodłącznie wiążą się z eleganckim stylem bycia. To wynik konsekwentnego propagowania wyścigowej mody poprzez konkursy organizowane przy okazji ważnych dni wyścigowych. Począwszy od 2018 roku na Partynicach odbyło się dziewięć konkursów, w których łącznie udział wzięło blisko 900 uczestników. Niedzielny konkurs będzie jubileuszowym, dziesiątym z kolei. Edycja towarzysząca Wielkiej Wrocławskiej skierowana jest do par w dowolnej konstelacji, z tym że osoby muszą być pełnoletnie. Jedynym warunkiem, który należy spełnić, jest założenie eleganckiej kreacji wyścigowej w stylu retro i sfotografowanie na tle ścianki konkursowej. 
Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi tego samego dnia. Szczegóły konkursu wraz z regulaminem znajdą Pastwo na stronie torpartynice.pl.


Kucyki, Hobby horse i zwiedzanie stajni
Hobby horse to zabawa, która szturmem zyskuje popularność wśród dzieci i nastolatków na całym świecie. Zawody polegające na pokonaniu przeszkodowego parkuru trzymając kukiełkę konia przymocowaną do drewnianego drzewca potrafią zgromadzić na Partynicach blisko 200 „jeźdźców”.
W niedzielę uczestnicy będą rywalizować w ramach Wrocławskiej Ligi Hobby Horse. Zapisy list startowych pozostają otwarte do piątku 1 września.
Przygodę z jeździectwem najlepiej zacząć jak najwcześniej, dlatego organizatorzy zapraszają najmłodszych do przejażdżek na partynickich kucykach, pod baczną opieką instruktorów nauki jazdy konnej. Przejażdżki będą możliwe przez cały czas trwania mityngu.
Dzień wyścigowy to również szansa na przyjrzenie się z bliska koniom oraz poznanie ich zachowań i zwyczajów. Będzie to możliwe podczas oprowadzania po stajni z przewodnikiem. Na zwiedzanie obowiązują wcześniejsze zapisy przez stronę bilety.torpartynice.pl, liczba miejsc jest ograniczona.

 


 

Wielka Wrocławska – Nagroda Prezydenta Wrocławia
3 września (niedziela) godz. 12:30 – 19:00
Start gonitwy Wielka Wrocławska ok. godz. 16:20
Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, ul. Zwycięska 2
Wstęp wolny